Головна Освіта Чому мерзнуть діти?

Чому мерзнуть діти?

229
0

На минулотижневій сесії Жовківської районної ради депутати з другої спроби проголосували за основний  фінансовий документ району. Представники районного відділу освіти обурились, що з освітянської галузі «забрали» більш як три мільйони гривень. Вчитель Рава-Руської ЗОШ № 1 емоційно озвучили перед головою районної ради і депутатським корпусом наболілу для усього їхнього колективу проблему опалення шкільних приміщень, яка, як з’ясувалось, актуальна уже роками. Її вирішення потребує хоч і значних, але водночас реальних для бюджету, коштів.

То чому ж мерзнуть взимку і діти, і вчителі Рава-Руської школи? І що треба зробити для того, аби покращити їхні умови навчання і праці?

Щоб з’ясувати реальну картину, ми виїхали у Рава-Руську загальноосвітню школу №1. Для проведення точних вимірів температурного режиму у шкільних приміщеннях, запросили біолога санітарно-гігієнічної лабораторії Жовківського районного відділу ДУ «Львівського обласного лабораторного центру Держсанепідслужби України» Галину Жуковську.

Центральний корпус Рава-Руської першої школи привертає увагу як красива історично-архітектурна будівля із відновленим фасадом. Впадає у вічі й охайність шкільного подвір’я. Переступивши поріг приміщення, відчуваєш сирість і холоднечу від стін. Тому й зрозуміло, чому учні, які саме вийшли на перерву, та вчителі тепло одягнені, а окремі навіть у верхньому одязі. Тож уже реально пересвідчились в існуванні проблеми опалення.

Головний корпус школи зведений ще у далекому 1903 році. Перший випуск, згідно із наявними записами, датований 1947 роком. Тож школа має давню історію, у її стінах навчалося не одне покоління равчан. Нинішні учні розказують, що вони мерзнуть у школі, як і їхні батьки, які тут навчалися. Такої ж думки і вчителі, колишні випускники цього навчального закладу.

Рава-Руська школа № 1 — єдина у місті серед чотирьох шкіл із пічним опаленням. У класних кімнатах п’яти корпусів аж 58 печей, з них 15 уже замінено протягом останніх п’яти років. Потреба вугілля забезпечена повністю. Опалювачі розпочинають робочий день о 3-й годині ранку, щоб встигнути напалити до приходу учнів. Але цього недостатньо для підтримування належної температури повітря, бо великі і високі класні кімнати (у початковій школі висота приміщення сягає п’яти метрів), а коридори не опалюються узагалі. Тому і класи неможливо обігріти.

Найбільше проблема загострюється, коли зима вступає у свої права. Температура повітря у класах і коридорах опускається нижче санітарно-допустимих норм. Ситуацію не покращать й альтернативні електрообігрівачі, бо електромережа не витримує навантаження. У найбільш морозні дні учні та вчителі працюють у верхньому одязі, бо неможливо зігрітися. Тоді й відвідуваність школярів зменшується. Для прикладу, за словами класного керівника 11-Б класу Галини Сироти, 24 і 31 січня із 17 учнів було лише 5. Відсутність дітей у школі батьки мотивують холодними умовами навчання, які негативно позначаються на здоров`ї.

Представник районної СЕС Г.Жуковська провела заміри у приміщеннях школи за допомогою спеціального приладу психрометра. Подаємо результати температурного режиму, але, уточнюємо, що температура повітря надворі у цей день становила + 4 0С. Відповідно до санітарних норм, обігрів у класних кімнатах повинен сягати не нижче 20 0С, а у коридорах – не нижче 18 0С. Так, в учительській зафіксовано 19,8 0С, у кабінеті інформатики – 16 0С, кабінеті основ здоров`я – 16,1 0С, коридорі – 13 0С. У класах другого корпусу виявилося тепліше: в 11-Б класі – 19,9 0С (звичка сидіти за партами у верхньому одязі залишилася в одинадцятикласників навіть при такій допустимій температурі), у 5-Б класі – 21 0С.

За плюсової температури надворі, тепліше й у класах початкової школи. Так, у 1 класі психрометр показав 21 0С, у 3-А кл. – 20 0С, 4-А кл. – 20 0С (у цьому класі є навіть дві печі). Прохолодно у коридорі – на першому поверсі – 11 0С, на другому – 15 0С, а от у спортзалі – 8 0С.

Про проблему школи ми поспілкувалися із вчителями, учнями, спеціалістами, від яких залежить її вирішення.

Євген ВЕГЕРА,

Уляна ЛАЩІВСЬКА,

Зоряна ГУМНИЦЬКА.