Головна Освіта У царині книг Жовківської центральної бібліотеки

У царині книг Жовківської центральної бібліотеки

252
0

…Той, хто читає книги – бесідує з Богом або з мудрими мужами…

Нестор Літописець. Любителі книги

 У 30-ті роки минулого століття мережею хат-читалень були охоплені всі села Жовківщини.

Більшість установ мали свої приміщення і були побудовані за кошти громад населених пунктів, чимало їх містилися у церковних будівлях…

В історичних документах зберігся запис про бібліотеку в 1940 році. Це була Жовківська філія “Просвіта”, яка зберігала найбільшу кількість книг в районі. Опікувався Жовківською “Просвітою” історик І. Крип’якевич.

На сьогоднішній день загальний фонд  у Жовківській районній дитячій бібліотеці становить 15.000 примірників книг. Ним користуються дошкільнята, учні молодших, старших класів, керівники дитячого читання, батьки, педагоги. Бібліотекарі надають користувачам усні і письмові бібліографічні довідки, інформацію про надходження нових книг, інформаційні повідомлення про актуальні публікації у поточній пресі. Також консультують читачів, як користуватися каталогами і картотеками.

Дитяча бібліотека – це місце відпочинку і дозвілля дітей. Завдяки чому, батьки можуть бути спокійні, адже їх діти будуть під наглядом працівників бібліотеки. І цікаво, і корисно проведуть свій час. Тут є ігрова та відпочинкова зона. Є іграшки, стіл творчості для дітей, за яким діти малюють, ліплять, виготовляють аплікації бісером. Девіз відпочинкової зони: “Візьми книжку почитати, візьми іграшку пограти!”

Біля дверей бібліотеки мою увагу привернула виставка – стелаж під широкомовною назвою “Обертаючи глобус”. Діти пізнають світ, мандруючи  стежками книжок. Були також стенди із назвами: "Мандруємо, діти", "Навколо світу", "Що ти знаєш про сусідів?", "Чудеса Європи", "Шедеври Європейських письменників в українських перекладах".

Підходжу до стелажа "Історія України", оформлений він в патріотичному дусі. Живий дух відваги відчувається тут – багато книг про УСС, УГА, ОУН, УПА. "Жіноче обличчя української літератури" — у цьому куточку діти читають книги Лесі Українки, Олени Теліги, Ольги Кобилянської, Ольги Басараб та інших класиків… Завжди багато дітей біля стелажа під красномовною назвою: “Рідний свій край – люби і вивчай, увійди до природи другом”.

Діти з захопленням читають книги із стелажів: "Прощати", "Надіятися", "Любити", "Не хлібом єдиним — живе людина". З цих книг вони черпають християнські цінності, зміст життя з Богом, бо те добре зерно, посіяне в душах дітей, проросте добротним плодом духовності і пробуде в людині все її життя. Працівники бібліотеки приділяють велику увагу дітям, допомагаючи їм із вибором книг та виховуючи в них високі моральні цінності, якості, чітку життєву позицію. Бібліотекарі прищеплюють любов до книги, навчають спілкуватися з мистецтвом. Працюють в такому напрямі, щоб діти знаходили радість естетичного задоволення від зустрічі з книгами, з прекрасним, навчилися розуміти його, відчули в ньому потребу бачити красу навколо себе, виробити в собі естетичні смаки. Передаючи дітям зацікавленість книгами, бібліотекарі виховують патріотизм, любов до рідної мови, краю, вітчизни.

Вдома, коли батьки захоплюються читанням книг, то  і діти тягнуться до чудо-генія — книги. Особливу  підтримку надає бібліотека батькам… Разом з потягом до книг та знань, діти входять у принадний світ життя.

Як сказала заступник директора ЦБС по роботі з дітьми Надія Григорівна Хомишин: "Книга, що стоїть на полиці в бібліотеці, сама по собі – мовчазна книга. Якщо ми здатні надихнути дитину взяти саме її, знайти у ній інформацію, замислитися над прочитаним, зробити щось корисне і важливе, а може просто усміхнутися і відчути себе на мить щасливим, тоді можна впевнено сказати – ми, бібліотекарі, свою місію виконали. І саме до цієї найвищої мети прагне у своїй роботі наша дитяча бібліотека".

Пріоритетними напрямками в діяльності бібліотеки є залучення школярів до читання української і світової літератури, формування у них моральних норм і засад, допомога у виборі майбутньої професії, сприяння навчальному процесові, естетичному, правовому вихованню, популяризації літератури з питань народознавства, історії, традицій, культури України.

Велика увага приділяється наочній популяризації книги. Тому, що з перших відвідин бібліотеки користувачі займаються з книжково-ілюстративними експозиціями, облаштовуючи  тематичні полиці.

Ведеться спільна робота з громадськими організаціями: Всеукраїнським товариством “Просвіта”, дитячою школою мистецтв, Будинком дитячої творчості школярів. Є тісний зв’язок зі школами міста, Народним домом, місцевою владою, спонсорами. В бібліотеці активно проводиться масова робота з читачами-дітьми. Форми і тематика – найрізноманітніші. Це святкування літературних і пам’ятних дат, заходів, присвячених державним, релігійним святам, визначним подіям в житті країни. Одним із пріоритетних напрямків діяльності є краєзнавство. Почерпнути інформацію на таку тему можна на полиці із назвою: "Рідний свій край — люби і вивчай!".

Пишається дитяча бібліотека окремо виділеним стелажем — “Книги з автографом”, де зібрана література письменників, поетів, що побували у гостях та подарували книги читачам із своїм автографом. Бібліотекою проведено комплекс заходів з популяризації української дитячої літератури в рамках Всеукраїнського тижня дитячого читання, що проходить в березні щорічно (свято книги зустрічі з поетом).

З метою популяризації і підтримки дитячого читання та залучення нових користувачів, бібліотека проводить загальнообласний День читання. Дата проведення — 20 березня.  Читачі нашої бібліотеки беруть активну участь у Всеукраїнських, обласних конкурсах, що проводить районна дитяча бібліотека.

Вже традиційним стало проведення конкурсу “Найкращий читач літа”. Кожен такий конкурс – це активний обмін думками, дискусії. Справжній інтерес з боку читачів і книга — тут відіграють головну роль.

Літом бібліотекарі працюють у таборах відпочинку школярів. Зокрема, у "Росинці, де проводять свята, конкурси, запрошують цікавих людей. Цього року було проведено захід, приурочений 200-річниці від дня народження Тараса Шевченка, а також представлено композицію “Моя країна — Україна”.

У бібліотекарів Жовківської районної дитячої бібліотеки Олени Клепач, Ольги Буфан, Марії Токарчук, Дарії Висоцької, Соломії Голінки духовно багатий, щедрий, внутрішній світ, а найголовніше — що це відчувають діти, і тому тут завжди їх чимало.

Василь Гульгун.