Стихійна торгівля у Жовкві стала уже притчею во язицех. Щоразу «межі» щоденного або ж малого ринку збільшуються. Особливо це помітно у літній період – сезон ягід, овочів і фруктів. А в суботу біля пам'ятника Є. Коновальцю по обидві сторони вулиць жваво вирує торгівля. Мабуть, скоро стихійний ринок уже з'єднається з автостанцією. Обабіч дороги у двох рядах продають молочну продукцію, дари лісу, поля і саду, качата, курчата, гусята та ін. Ринкова метушня, покупці з дитячими візочками, транспорт, велосипедисти, подекуди й собаки пробігають… Отака картина торгівлі.
Маршруткам, автомобілям проїхати повз такий «ринок», особливо у суботу, надзвичайно складно. Продавці, покупці роблять зауваження водіям «Куди їдеш?», мовляв, чому перешкоджаєш торгівлі. Було б добре обладнати маршрутки гучномовцями, щоб можна було «попередити», коли треба звільнити дорогу.
Скільки нарад уже не проведено, скільки рішень не прийнято з приводу подолання такого ганебного явища у центрі Жовкви, а віз і нині там. Торгівля процвітає і то щораз більше. А на продуктовому ринку, окрім продуктів, реалізують побутову хімію, засоби захисту сільськогосподарських культур, дитячий одяг, інший дрібний побутовий реманент. А на продукти торгових місць не вистачає. Отак і щораз збільшується площа стихійного ринку. Якість продукції, що продається з тротуару, і безпека громадян – окрема тема. Як каже народне прислів'я, поки грім не вдарить, чоловік не перехреститься. Отак і в нас, поки не станеться, не доведи Боже, біда, ніхто не відреагує.
На засіданні надзвичайної протиепізоотичної комісії 19 квітня поточного року, на якій був присутній заступник міського голови Жовкви Роман Щур, розглядалося питання стихійної торгівлі у місті. Прийнято рішення про заборону торгівлі м'ясною, молочною продукцією у невстановлених місцях і розгляду можливостей облаштування місць реалізації рослинницької продукції. Також членами комісії було запропоновано у суботу проводити торгівлю на Жовківському ринку (великий ринок), де уже спеціально облаштовані торгові ряди. Покупці звикли б і декілька десятків метрів пройшли б дальше для придбання потрібного краму.
Уже липень, а стихійна торгівля процвітає. Як поінформував міський голова Жовкви Петро Вихопень, Жовківська міська рада прийняла рішення про розробку детального плану на облаштування торгових місць на території районного відділу освіти. Тепер черга за фінансуванням.
Чи відведена площа розв'яже проблему стихійної торгівлі, сказати важко. Час покаже, чи можна у Жовкві, на місцему рівні, вирішити це одне вагоме питання, яке, як, для прикладу, побудова пам'ятника Т. Шевченку, не потребує погоджень із Києва. Чи спроможна місцева влада навести лад зі стихійною торгівлею? Продавати людей змушує життя з нинішніми соціальними стандартами, але торгівля має бути цивілізована, з дотриманням бодай елементарних санітарних норм і правил безпеки.
Уляна ГОЛОВЕНЬКО.