Головна Проблема Відбулось друге засідання з приводу несанкціонованої торгівлі громадян на міському ринку продуктів

Відбулось друге засідання з приводу несанкціонованої торгівлі громадян на міському ринку продуктів

272
0

Цього понеділка відбулось друге засідання в голови Жовківської районної ради з приводу несанкціонованої торгівлі громадян на міському ринку продуктів. На якому під керівництвом голови РР Т. І. Швая за участі заступників голів РДА та РР Б. В. Стахіва та Б. В. Юрдиги, керівників санепідеміологічної, ветеринарної та фітосанітарної служб, представника райвідділу міліції та керівника Жовківського продуктового ринку у процесі тривалої дискусії було віднайдено шляхи вирішення цієї наболілої проблеми.

Нагадаємо, що минулого тижня відбулось перше засідання щодо питання неправомірної реалізації громадянами сільськогосподарських продуктів, з порушенням норм законодавства, правил дорожнього руху та екосанітарних вимог. До того ж, на попередньому засіданні не було представників усіх компетентних служб, яких стосується ця одвічна дилема, зокрема представників мерії  Жовкви. Варто відзначити, що й цього разу із мерії міста не з’явився ніхто. Пізніше це прокоментував голова районної ради Т. І. Швай: «Я так  розумію, що міську раду не цікавлять такі нагальні питання і проблеми у місті, як організація належної ринкової торгівлі у Жовкві, вирішення яких є у їхній  безпосередній компетенції. Я вже вдруге запрошую їх до співпраці, проте, вочевидь, — мерії це аж ніяк не стосується. Прикро та соромно! Адже, рухаючись у проєвропейському напрямку розвитку,  ми повинні дотримуватись цивілізованих порядків, в нашому випадку — дбати про культуру торгівлі у рідному місті».

Варто відзначити і той факт, що проблема, яка вже багато років потребує вирішення, на сьогодні є однією з найбільш гострих для громади міста. Чому?  Відповідь проста: насамперед це є прямою загрозою  для життя громадян (покупців). Оскільки роздрібна торгівля в таких умовах і місцях, яку ведуть мешканці Жовківщини, аби заробити копійчину, — це абсолютна антисанітарія. Адже м’ясо-молочна продукція реалізовується та зберігається буквально на землі, де вітром відноситься на неї пил, різного роду бактерії, які розвиваються у м’ясі, що перебуває на сонці, та багато різних чинників. З іншого боку, люди торгують продукцією на проїжджій частині дороги, що суперечить правилам дорожнього руху, часто створює корки та незручності. Водночас, це є і порушенням норм законодавства щодо реалізації продовольчих товарів, позаяк бічна дороги аж ніяк не є територією продуктового ринку, і ця торгівля автоматично є несанкціонованою та незаконною. Окрім того, така організація ринку є несумісною з культурною самобутністю районного центру, адже викликає неприємне здивування і відразу у туристів, які після побаченого втрачають інтерес до відвідин нашого міста. І зрештою, ми будуємо громадянське суспільство, демократію та євростандарти, а такий хаос на міському ринку повністю це заперечує. Проте люди, які вирощують та виготовляють сільськогосподарську продукцію, сподіваючись заробити на прожиття, мають належним чином її реалізувати, і саме тому влада має нагально реагувати та врегулювати цю ситуацію так, щоб були задоволені усі сторони: як покупці, так і виробники, представники влади, адміністрації ринку.

Прикро, що саме в нашому рідному районному центрі досі існує така гостра проблема. Нагадаємо, що у недалекому минулому це питання намагались неодноразово вирішити і вдавалось це зробити лише частково або на короткий період часу. Бо громадяни знову повертались до місць незаконної торгівлі. Саме тому, щоб подолати цю проблему і знайти бажаний компроміс, громадяни (продавці) повинні зрозуміти просту річ: влада аж ніяк не намагається заборонити торгівлю чи ущемити права людини на реалізацію сільськогосподарської продукції, а навпаки —  зробити її комфортнішою, більш вигідною, а головне законною та безпечною для продавців і покупців. Натомість люди повинні усвідомити, що така торгівля є неприйнятною та дослухатись до слова влади. Яка на цей момент в особі районної ради, РДА, мерії, санслужб, адміністрації ринку та міліції Жовкви намагається навести лад на міському продуктовому базарі. Цікавим є і те, що ще зовсім недавно подібна проблема існувала у Раві-Руській, проте завдяки зусиллям відповідних служб та мерії міста вдалось організувати торгівлю у прикордонному осередку належним чином.

Під час засідання відбулась досить тривала та конструктивна дискусія, на якій кожен висловив свою позицію, та в результаті посадовці зуміли дійти порозуміння. Обговорювали можливі варіанти та важелі впливу на громадян, з метою припинення торгівлі на проїжджій частині дороги біля продуктового ринку, а натомість — скерувати продавців вести торгівлю у спеціально відведеному місці, павільйоні продуктового ринку. Проте виникали деякі правові та комерційні питання, пов’язані з реалізацією заходів щодо врегулювання ситуації з торгівлею. Досить чітку позицію висловив голова районної ради Т. Швай, саме він наполягав на тому, щоб будь-якими можливими методами та спільними зусиллями підрозділів районної ради, адміністрації, міськради, адміністрації ринку потрібно негайно зайнятися вирішенням несанкціонованої торгівлі і надати їй правовий статус, не порушуючи при цьому права громадян на вільну торгівлю. «Ми добре розуміємо, що проблема на продуктовому ринку існує давно. Її неодноразово намагались вирішити представники влади району та незавжди це вдавалось. Тому ми сьогодні повинні спільними зусиллями знайти вихід із цієї ситуації, адже неприпустимо і соромно, коли в Жовкві торгують у таких умовах. Насамперед, ми повинні переконати людей торгувати правильно і законно та запевнити їх, що ніхто не збирається їм у цьому перешкоджати, адже за рахунок реалізації продуктів вони виживають у цей нелегкий час. Основну свою увагу ми повинні звернути, насамперед, на тих громадян, які торгуть на проїжджій частині ринку і продають в непридатних умовах молочну та м’ясну продукцію. Потрібно створити умови для того, щоб люди торгували зручно та сплачували за торгові послуги обгрунтовані кошти інстанціям відповідно до чинного законодавства». 

Позицію голови районної ради, після з’ясування деяких деталей, підтримали усі присутні. Щодо деталей, то мається на увазі —  встановлення реальних тарифів для оплати місць торгівлі, за які громадяни будуть оплачувати згідно з встановленої тарифікації адміністрацією ринку та ветеринарною та фітосанітарною службою. Аби здійснювати торгівлю на території ринку громадянин повинен сплатити в ринкову казну 2 гривні. А от що стосується державної ветеринарної та фіто санітарної служб, то у них для цього існує цілий прайс-лист. Наприклад, аби торгувати молочними продуктами виробник повинен сплатити: за молоко до 3, 50, 100 і понад 100 літрів відповідно 1,30 грн., 2,56 грн., 5,20 грн., 7,72 грн. відповідно; торгівля сметаною та вершками обійдеться у кількості 1 партія в 3,19 грн., за реалізацію сиру, бринзи — 3,19 грн. Торгівля м’ясною продукцією коштуватиме: свинина та ВРХ (1 туша) 20, 90 грн.; кролятина — 2,83 грн.; продаж м’яса птиці (курей, качок, гусей, індиків) — 1,68 грн. Що стосується торгівлі овочами, фруктами та ягодами, то ситуація така: реалізація таких товарів вагою до 10, 50, 100, 500, 1000 та понад 1000 кг коштуватиме виробнику 0, 84 грн., 1,28 грн., 2,30 грн., 3,86 грн., 4,63 грн. та 7,72 грн. відповідно. Торгівля медом коштує виробнику до 5 кілограм — 10, 20 грн., більше 5 кг. — 20, 54 грн., яйцями у кількості до 50, 360, 3600, 18000, 36000 шт. — 1,0 грн.,  2,0 грн., 3, 57 грн., 4,28 грн., 4,99 грн. відповідно, зеленню (петрушка, кріп, листя салату тощо) у кількості до 1 кг, 5 кг і понад 5 кг — 0, 50 грн., 1,28 грн. та 3,50 грн. відповідно.   Для громадян, які проявлять розуміння і солідарність до рішень влади, оплата на деякий час буде скасовуватися з метою залучення громадськості до торгів у павільйоні ринку. За словами директора ринку А. Душного, подібні спроби відміни торгового мита раніше були увінчані невдачами, позаяк громадяни-продавці навіть за безплатно відмовлялись торгувати у павільйоні. Проте, цього разу влада та адміністрація ринку обіцяє створити належні умови для торгівлі, але натомість просить громадян звільнити проїжджу частину дороги біля ринку та перебратись у павільйон, де запевняє враховувати інтереси кожного продавця.

У підсумку, на засіданні було прийнято рішення від 7 липня розпочати роботу з продавцями, а саме: ветеринарна та фітосанітарна, санепідемслужби, комунальники та міліція спільними зусиллями, шляхом роз’яснювальних робіт та конструктивного діалогу з торговцями у добровільно-примусовому порядку повинні організувати торгівлю громадян у павільйоні продуктового ринку. Як буде проходити процес реорганізації ринкової торгівлі, ми повідомлятимемо у наступних номерах газети,  враховуючи думку кожного:  громадянина і влади.

Окрім вищезгаданого, у процесі обговорення ситуації, яка склалася на міському ринку, представники влади виявили ще низку порушень з боку громадян (торговців), а також міської ради. Мова йшла про те, що торговці, які реалізовують продукцію у так званих палатках, що розміщені не на території ринку, маючи на це «фіктивний» дозвіл міської ради, здійснюють торгівлю не зовсім законно. За словами представників влади, зокрема заступника голови районної ради Б. В. Юрдиги: «Виходить, що люди ведуть торгівлю за погодженням міської ради, сплачуючи єдиний податок у казну міста (150 гривень в місяць), таким чином орендуючи для цього частину тротуару. А це незаконно, позаяк вони торгують у непризначеному місці, не проходять ніяких перевірок і контролю санітарних служб тощо».  Таким чином, епопея навколо продуктового ринку ще не закінчена, оскільки влада району не збирається зупинятися на початому. Як повідомив голова районної Т. Швай: «Ми будуємо європейську державу разом, тому ми повинні боротися з несправедливістю та наводити порядок в тих сферах життя, де це необхідно. Сьогодні ми маємо таку ситуацію на продуктовому ринку. І ми повинні її вирішити. Початком буде те, що ми заберемо людей з проїжджої частини і переведемо їх торгувати у павільйон ринку, а далі будемо вирішувати усі наступні питання, які стосуються покращення умов торгівлі у рідному місті».

Віталій СЛУКА.

Від редакції. Розуміючи позицію кожного громадянина нашого району, який хоче заробити копійчину, аби прогодувати себе та сім’ю на продажу продукції власного виробництва, редакція часопису хоче донести до людей позицію влади. Шановні громадяни Жовківського району, просимо Вас бути солідарними  та відгукнутись на прохання влади міста, району, керівництва ринку та усіх покупців продукції загалом! Відповідно до чинного законодавства, торгівля на проїжджій частині дороги біля ринку — суворо заборонена з кількох причин: 1. Це суперечить нормам законодавства про здійснення роздрібної торгівлі у призначених місцях; 2. Порушує правила дорожнього руху та спричиняє незручності для водіїв транспортних засобів; 3. Така торгівля зовсім не відповідає нормам санітарно-епідеміологічної служби, вимогам ветеринарної та фітосанітарної служби, позаяк здійснюється безпосередньо на асфальтованій покрівлі дороги, де зосереджується бруд, пил, бактерії та мікроби що потрапляють у м’ясо, молоко, сметану, сир та іншу продукцію та несуть смертельну загрозу життю людей, які це купують; 4. Врешті-решт, це повністю спотворює культурну самобутність та історичну, туристичну  привабливість міста Жовкви. Саме тому, районна рада, міська рада, райдержадміністрація та дирекція продуктового ринку просять громадян перебратись у спеціально призначений павільйон для роздрібної торгівлі продукцією власного виробництва. Ніхто не забороняє Вам здійснювати торгівлю, представники влади хочуть єдиного: аби Ви звільнили проїжджу частину дороги та реалізовували свою продукцію екологічно правильно та в рамках законодавства.