Головна Проблема Встановлення літніх майданчиків у Жовкві: “за” і “проти”

Встановлення літніх майданчиків у Жовкві: “за” і “проти”

412
0

“Ще той не народився, щоб усім догодив” — так здавна кажуть у народі. І облаштовані в центрі нашого міста столики під парасольками у літній період упродовж уже декількох років є темою для обговорення та гострих суперечок між людьми різних поколінь та статусів, представниками влади, опозиції та підприємців, що встановили там їх. Аргументи останніх – цілком зрозумілі. Це і створення додаткових робочих місць, сплата податків, що є користю для міста, а також задоволення потреб клієнтів, охочих відпочити у центрі міста у затінку парасольок та помилуватися гарними краєвидами.

На противагу цим звучать твердження з вуст громадян, що мешкають у старих будинках на тій же площі Вічевій. Їм складно витримувати шум і галас, що створюють чи не щовечора люди напідпитку, яким бракує елементарних норм культури та виховання. Адже влітку без відчиненого вікна важко заснути (кондиціонерами наші помешкання не облаштовані). Тож доводиться щоденно засинати, а почасти й будитися від сну від гучних розмов, переплетених із лайкою.

Інше «проти» люди вбачають у браку вбиралень та культури. Особливо це помітно у пору сутінків, коли «винахідливі клієнти» літніх майданчиків, що не мають жодних комплексів, «справляють нужду» просто на клумбах, за деревом чи на фасад найближчої будівлі. Свою позицію з цього приводу має і Державний історико-архітектурний заповідник у м. Жовкві, і міська влада.
Ми зібрали та пропонуємо увазі читача різні думки з цього приводу.

Анна Бжезіцька, пенсіонерка: «Як на мене, то я особливої потреби в тих палатках не відчуваю. Вечорами – багато шуму. Певно, це таки заважає мешканцям будинків площі Вічевої. Сама не раз чула їхні нарікання. Але я добре розумію, що де ж тоді ставити таке, якне на центральній площі міста, куди сходяться погуляти? Тут буває багато туристів, та й молоді це подобається, діти з батьками, бачу, що гуляють на площі, ховаються там від сонця, п’ють квас…».

Максим Сало, студент: «А щож тоді робити людям у центрі влітку? Для коротко тривалого відпочинку просто неба та під парасольками можна випити зимного квасу чи з’їсти морозива. Сидиш, балакаєш, насолоджуєшся виглядом Гараю здалеку, старих будівель. Нічого поганого в цьому не вбачаю. В Європі так є всюди. Трохи їздив. Бачив сам. Люди сидять і на площах, і на набережних, де встановлено столики. І п’ють пиво. П’ють багато. Весело спілкуються, проте порядку не порушують. У нас же іноді дивує поведінка окремих людей. Ну, тут уже нічим не зарадиш. Треба вчитися культури самим і вчити інших».

Ірина Степанова, переселенка: «Я взагалі від вашого міста у захопленні. І мої двійко діточок, що через воєнні події на моїй батьківщині змушені були виїхати на Захід, так швидко звикли й полюбили Жовкву, що навіть хочуть тут залишитися. А палатки, здається, нікому не заважають. Тут усе окультурено, передбачено. Клієнтів — немало, а значить людям це потрібно…».

Такі відгуки ми почули з вуст різних людей про доцільність існування у літній період літніх майданчиків, що облаштовують щорічно підприємці на центральній площі Жовкви. Бо навколо цього постійно вирують дискусії та суперечки. Але ж скільки людей – стільки думок.

Цьогорічні майданчики запрацювали дещо пізніше, ніж у минулі роки. Дався взнаки спротив людей, що всіляко протестували проти відкриття «палаток» на площі. Так, соціальні мережі наповнювали бурхливі обговорення власників літніх майданчиків, їхніх прихильників та опонентів. Ось деякі з таких цитат: «Шановні жовківчани! Ми, власники літніх майданчиків на пл. Вічевій (ТзОВ «Альтаїр», ФОП Костюк, ФОП Діденко, ФОП Клепач) звертаємось до Вас із величезним проханням про допомогу.

Кожного року у літній період жителі м. Жовкви, а також гості мали можливість відвідати наші павільйони, де могли посмакувати морозивом, прохолодними напоями та насолодитися відпочинком в тіні парасольок у центральній частині міста. Ми ж, своєю чергою, намагалися створити максимально комфортні умови для наших клієнтів: дбали про якість продукції, привітне обслуговування, чистоту і благоустрій території, а також позитивні враження про відпочинок. Упродовж багаторічної роботи наших закладів не було зафіксовано численними перевірками жодного випадку порушення законодавства. Але цього року завдяки громадянці Л. Гель, яка з особистих мотивів пише нічим не обгрунтовані скарги у всі можливі інстанції, відбувається тиск на чиновників із метою затягування остаточного погодження дозволів на діяльність. Тому ми звертаємось до Вас із проханням допомогти владі прийняти рішення на користь більшості громади…».

Позиція Державного історико-архітектурного заповідника у м. Жовкві чітко висловлена у документі від 27 квітня 2018 року, адресованому начальнику відділу містобудування та архітектури Жовківської РДА О. М. Цапу, Жовківському міському голові П.Б.Вихопню та громадянці Л.Гель, підписаному В.П.Геричем: «ДІАЗ упродовж тривалого часу звертався в Жовківську міську раду з приводу врегулювання питання літніх майданчиків на центральній площі міста. Діюче положення не регулює цілий ряд питань у цій проблемі. Зокрема естетичний вигляд споруд і вплив таким чином на історичне середовище, можливість встановлення закритих тимчасових торговельних приміщень та інші.

Виконком міської ради 12 квітня 2018 року спробував вирішити це питання, багато позицій в прийнятому рішенні є правильні, однак проблеми, які цікавлять заповідник і які згадані вище, ним не вирішені. У зв’язку з цим ще раз підтверджую позицію заповідника. Встановлення тимчасових споруд закритого типу, а саме тих, які були на площі в попередні роки, вважаємо за неможливе з огляду на те, що вони псують естетику головної площі міста, дисонують із масивом пам’яток архітектури національного значення, використовуються не для цілей тимчасового обслуговування людей. Краще було б встановлювати пересувні тимчасові споруди з прилавком та найнеобхіднішими додатковими елементами. Але це, як і інші речі, необхідно передбачити в новому положенні про тимчасові споруди в Жовкві з врахуванням вимог наказу Мінрегіонбуду № 244 від 21.10.2011 року «Про затвердження порядку розміщення тимчасових споруд (далі — ТС) для провадження підприємницької діяльності».

Частиною 4 ст. 33 Закону України «Про охорону культурної спадщини» у межах історико-культурного заповідника та історико-культурної заповідної території забороняється діяльність, що негативно впливає або може негативно вплинути на стан збереження об’єктів культурної спадщини, режим їх охорони та використання… Враховуючи гостроту питання літніх майданчиків у Жовкві остаточне узгодження в цьому випадку повинно здійснювати Міністерство культури України, як центральний орган охорони культспадщини».

А це цитата з квітневого допису підприємців у фейсбуці: «Шановні жовківчани та гості міста! Багато людей запитують – чи будуть літні майданчики в центрі міста цього року. Хочу вам повідомити — невтішну новину – відкриття літніх майданчиків під загрозою! Виконком міської ради, незважаючи на тиск, який чинився певними особами на членів виконкому, надав дозвіл на встановлення літніх майданчиків та зобов’язав підприємців виготовити так званий паспорт прив’язки МАФу. В той час, як в Жовкві розміщена величезна кількість МАФів (по-простому – будок, з яких продають продовольчі та промислові товари), і більшість із них навіть не чула про необхідність оформлення даного документу. Підприємці виготовили такі паспорти, заплативши за кожен 5000 грн. (задоволення не з дешевих!). Паспорт прив’язки підписується керівником відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу міської ради в 10-денний термін (це максимальний термін, можна швидше), та на даний час здійснюються певні рухи, щоб заблокувати затвердження та видачу підприємцям цих паспортів, шукаються можливості перекинути відповідальність на когось іншого. Так, директор ДІАЗу пан В. Герич, якого долучили з метою заблокувати надання дозволу підприємцям на встановлення літніх майданчиків, вважає, що літні майданчики «псують естетику головної площі міста, дисонують із масивом пам’яток архітектури національного значення. Використовуються не для цілей тимчасового обслуговування людей» (цікаво, а для яких тоді цілей)…, а також вважає, що літні майданчики негативно впливають на стан збереження об’єктів культурної спадщини…

Ось виявляється чому центральна частина міста знаходиться в такому занедбаному стані!!! Тому, що багато років у центральній частині міста розташовані літні майданчики!!! Чи може літні майданчики прикрашені квітами, чисті і акуратні дисонують із облупленими фасадами в центрі міста? Відтак пан В. Герич пропонує погоджувати розміщення літніх майданчиків з міністерством культури! Це та відповідь, яку чекали в міській раді та відділі містобудування та архітектури?! Рупором боротьби за естетику центральної площі та збереження пам’яток архітектури виступає така собі пані Людмила Гель, яка проживає в центрі на площі Вічевій над магазином «Наш край» і замінила в своїй квартирі дерев’яні вікна на пластикові, не особливо переймаючись збереженням пам’ятки архітектури НАЦІОНАЛЬНОГО ЗНАЧЕННЯ. Цій надзвичайно активній пані спрямувати б свої зусилля на допомогу людям, зокрема на допомогу учасникам АТО, як це робить її сусідка, або на інші суспільно-корисні справи, натомість вона присвятила свій час роботі з літніми майданчиками. Чи діє ця пані з власних інтересів, чи, отримавши індульгенцію на власні порушення, виконує замовлення інших зацікавлених осіб, це питання на даний час залишається відкритим!..
Отже, завдяки таким діям місто втратить десятки тисяч надходжень у міську казну, 18 людей втратять місце праці, центральна площа позбудеться відчуття свята, натомість буде збережена «естетика». За такого підходу до даної проблеми ніякі позитивні зміни в Жовкві не настануть, бо на перше місце виходять не люди і розвиток міста, а чиїсь меркантильні інтереси та банальна заздрість. Владі треба керуватися законом, який має бути один для всіх, а не носити вибірковий характер…».

І вже трішки згодом, 7 травня, там же читаємо допис: «Сьогодні наш мер, незважаючи на шалений тиск гр. Л. Гель, поєднаний з погрозами, підписав договори оренди у відповідності до рішення виконкому та поданих дозвільних документів.

І від імені жовківчан дякуємо Петру Богдановичу!»…

Підготувала
Настя ВІГУРИЦЬКА.

P.S. Редакція з нетерпінням чекатиме відгуків читачів. Адже нам,
журналістам, є надзвичайно важливою ваша думка. Пишіть, дзвоніть, підтверджуйте відстоюване чи те, що засуджуєте, фактами – документами, світлинами, відеосюжетами. Подавайте свої пропозиції, не бійтеся говорити «за» чи «проти».