Головна Право Алкоголь та діти!

Алкоголь та діти!

303
0

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, внаслідок зловживання алкоголем у світі кожен рік помирає близько 2,5 мільйона осіб. Більше, ніж від СНІДу, туберкульозу і війн.

Часто чуємо розмови серед людей старшого віку, а також на державному рівні, що алкоголізм молодіє. Ним хворіє високий відсоток молоді, велика кількість з яких неповнолітні. До такого стану речей призводить вільний продаж алкогольних та слабоалкогольних напоїв. Але все ж напрошується і таке запитання, а чи задумуються батьки, даючи кишенькові гроші дитині, на що вона їх витратить? Як же реагує держава на зниження віку потенційних алкоголіків?

Вплив алкоголю на підлітковий організм і здоров’я надзвичайно великий, адже підлітковий вік — це перехід від дитинства до дорослості, період становлення і формування зрілого організму. В цьому віці відбувається зростання як окремих органів, так і організму в цілому, інтенсивно розвивається нервова система, формується головний мозок. Уявімо, яку шкоду підлітковому організму причиняє хоч би одноразове вживання вина чи пива. Сучасні дослідження стверджують, що в людському організмі не існує органів і тканин, на які б не впливала токсична дія алкоголю. Сп’яніння у молоді та підлітків протікає особливо важко, тому що організм молодої людини має меншу стійкість і опірність організму до алкоголю. Згубно алкоголь діє на репродуктивні функції підлітків, особливо дівчат, і це становить загрозу здоров’ю майбутніх поколінь.

Однією з головних причин, які призвели до вживання алкоголю та тютюну у дитячому віці є наслідування дітьми способу життя батьків та звичок оточуючих людей, хибне бажання таким чином виглядати доросліше. При цьому, неповнолітня дитина уявляє собі куріння та вживання алкоголю не як згубні звички, а як буденність будь-якої людини! А тому, кожна доросла людина, беручи до рук цигарку або склянку з алкоголем, повинна насамперед замислитися над тим, який особистий приклад вона подає власним дітям, а також, чи може усвідомити дитина, що пияцтво та паління є зло, коли вона щодня бачить дорослих саме такими?!

Ще однією причиною дитячого пияцтва та тютюнокуріння є безвідповідальне та легковажне ставлення дорослих до недопустимості продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів неповнолітнім особам, а також їх прагнення збагатитися будь-якою ціною!

У Законі України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (статтею 15-3) передбачено заборону щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів:

 — особам, які не досягли 18 років;

— у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, крім ресторанів, що знаходяться на території санаторіїв;

— у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій;

— у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі);

— з торгових автоматів;

— на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, пива);

— з рук;

— у невизначених для цього місцях торгівлі.

Продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов’язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.

За продаж неповнолітнім алкоголю та тютюну до суб’єкта господарювання застосовується штраф у розмірі 6800 грн.

Окрім того, працівник, який безпосередньо продав заборонений товар підліткові, притягується до адміністративної відповідальності і також сплачує штраф від 500 до 1700 грн.

Водночас у такого підприємця анулюється ліцензія на продаж алкогольних та тютюнових виробів.

Тож, шановні підприємці! Звертаємося до Вас із проханням неухильно дотримуватися чинного законодавства, не продавати пиво, алкогольні, слабоалкогольні напої та тютюнові вироби дітям, адже кожен із нас відповідає за майбутнє покоління. Продаючи спиртне та цигарки дітям, задумайтесь, що хтось також запропонує закурити чи випити Вашій дитині і ніхто не може сказати, що після цього станеться.

Із метою запобігання негативних явищ у дитячому середовищі, таких як вживання алкогольних та тютюнових виробів, попередження незаконного продажу неповнолітнім алкогольних та тютюнових виробів, протягом І кварталу 2014 року службою у справах дітей Жовківської райдержадміністрації спільно з сектором кримінальної міліції у справах дітей Жовківського РВ ГУМВСУ у Львівській області та сільськими, селищними та міськими радами ра-йону проведено 17 профілактичних рейдів.

Під час проведення рейдів виявлено 6 дітей, які вилучені з вулиці. Із загальної кількості дітей за віком: 1 дитина від 6 до 14 років; 5 дітей від 14 до 18 років. 2 дитини вживали спиртні напої.

Після проведення рейдів повернено в сім’ї 5 дітей, 1 дитину влаштовано у притулок для дітей служби у справах дітей Львівської облдержадміністрації.

У ході проведення рейдів обстежено 37 сімей, попереджено 24 батьків, ініційовано притягнення до відповідальності 2 батьків.

Тетяна Лапкевич,

начальник відділу з питань

захисту прав дитини служби у справах дітей Жовківської районної державної адміністрації.