Головна Політика Львівська обласна рада у суді відстоює збереження ландшафтного заказника місцевого значення «Торфовище...

Львівська обласна рада у суді відстоює збереження ландшафтного заказника місцевого значення «Торфовище Білогорща»

115
0

Хто намагається знищити ландшафтний заказник місцевого значення «Торфовище Білогорща»?  Про це йшлося під час пресконференції у Львівській обласній раді за участю юристів, екологів та громадських активістів.

Нагадаємо, у жовтні 2019 року Львівська обласна рада прийняла рішення та оголосила про створення ландшафтного заказника місцевого значення «Торфовище Білогорща». Площа території заказника 92 га. Його створено з метою збереження унікальних водно-болотних (торфових) комплексів на Головному європейському вододілі, а також підтримання біорізноманіття регіону.

У понеділок, 18 липня 2022 року, у Львівському окружному адміністративному суді розглядатимуть позов чотирьох гаражних кооперативів щодо скасування рішення Львівської обласної ради про створення заказника «Торфовище Білогорща».

Як пояснив начальник юридичного відділу Львівської обласної ради Ярослав Гасяк, рішенням Рясне-Руської сільської ради в кінці 2020 року 15 га. ландшафтного заказника було передано в приватну власність. В тому числі передано на безоплатній основі п`ятьом гаражним кооперативам, створеним декілька місяців раніше. Про таке рішення стало відомо після проведення інвентаризації земель у зв’язку з приєднанням території до Львівської міської ради. Спробу цих кооперативів тепер оскаржити рішення обласної ради про створення заказника, юрист вважає безпідставною.

«Заказник місцевого значення «Торфовище Білогорща» був створений обласною радою у 29 жовтні 2019 року. Кооперативи, як юридичні особи створилися через рік, у серпні-вересні 2020 року, а земельні ділянки на території заказника отримали у власність ще пізніше. Тим паче зараз у господарських  судах розглядаються справи щодо повернення цих ділянок у власність міста. Очевидно за оскарженням рішення про створення заказника в окружному адміністративному суді проглядається намір кооперативів зупинити процеси повернення набутих ними земельних ділянок», – зазначив Ярослав Гасяк.

Ініціаторка збереження заказника «Торфовище Білогорща» Наталія Кузьма наголосила, що посягання на заказник це не лише питання екології, а й захист інтересів містян. Саме мешканці Львова зібрали необхідну кількість голосів для петиції щодо збереження унікальної природної території, отримали схвалення від Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та почали разом з екологами відстоювати ідею збереження торфовищ.

«Йдеться про якість повітря, прісну воду, яка акумулюється в природних угіддях, врешті це місце відпочинку і психологічного розвантаження для людей. Мешканці прибирали, вивозили сміття та планують чітко означити, промаркувати територію. Відповідні рішення у 2021 році прийняті владою міста Львова. Також є напрацьоване Положення про заказник. У документі визначено призначення її як доступної для усіх відпочинкової зони», – розповіла Наталія Кузьма.

Заступниця голови комітету Національної асоціації адвокатів України із земельного, аграрного та двокілевого права Софія Шутяк наголосила, що сьогодні ми б мали думати не про захист вже створених заказників, а про створення нових природних зон у містах.

«Ми маємо зберегти природні об’єкти для нащадків. Адже кожен громадянин має право на чисте довкілля і може користуватися природними ресурсами. Але ми спостерігаємо ситуацію навпаки, коли гаражні кооперативи планують використовувати територію заказника з приватною, комерційною ціллю. Також виникає питання, чому взагалі ділянки заказника були роздані суб’єктам безоплатно?», – наголошує адвокатка.

«Позиція громадськості, Львівської міської ради, Зимноводівської сільської ради та Львівської обласної ради єдина – процедурно порушень при створенні заказника не було, а розпаювання земельних ділянок природно-заповідного фонду і безоплатна передача ділянок відбулося з порушеннями»,- підсумував Ярослав Гасяк та запевнив у тому, що Львівська обласна рада відстоїть конституційне право мешканців на спільне користування природними ресурсами та чисте довкілля.