Головна Політика Про проведення чергової мобілізації на Жовківщині

Про проведення чергової мобілізації на Жовківщині

281
0

21 липня 2014 року Президент України підписав Указ «Про часткову мобілізацію», який на наступний день був затверджений Верховною Радою України. Після набрання чинності указу все доволі частіше з уст наших краян не сходить тема обговорення почергової мобілізації. Чим далі виникає нова низка запитань щодо цього. Чіткі роз’яснення ми отримали від районного військового комісара, підполковника Андрія Кузьмичева.

Андрію Володимировичу, в чому полягає необхідність проведення третьої черги часткової мобілізації?

— На жаль, з огляду на всі події, що відбуваються у східних областях України, з метою підтримання обороноздатності держави та завершення антитерористичної операції справді виникла  необхідність проведення почергової хвилі часткової мобілізації.

— Що означає часткова мобілізація та її термін 45 діб?

— Термін визначений Указами Президента України. Частковою є мобілізація, яка проводиться в окремих місцевостях держави, а також стосується певної частини національної економіки, Збройних Сил України та інших військових формувань, оперативнорятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій. У часі третьої черги часткової мобілізації буде приведено у бойовий стан 15 бойових частин та 44 частини бойового забезпечення для  потреб оборони. Термін 45 дібце визначений період часу, впродовж якого, згідно із Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», протягом 45 діб місцевими органами державної влади через військові комісаріати здійснюється призов військовозобовязаних і техніки національної економіки для доукомплектування військових частин ЗСУ та інших військових формувань до штатів воєнного часу.

Яким військовим спеціальностям надається перевага?

— У першу чергу, якщо це частина бойова, потрібні такі фахівці як механікиводії БМП, БТРа, командири відділень, командири бойових машин, гранатометники, стрільці.  Водії потрібні з категорією В, С, С1, тому що в Збройних Силах у більшості вантажні автомобілі.

У якому порядку відбувається мобілізація в ЗСУ?

— Встановлений наступний порядок: спершу військовий комісаріат відбирає згідно військового обліку затребувані спеціальності. Я хотів би  наголосити на тому, що військкомат не працює по прізвищах, місцях праці, а суто по військовій спеціальності. Ми відпрацьовуємо повістку на виклик, передаємо в сільську чи міську раду, бо згідно зі законом місцеві ради  здійснюють оповіщення призовників, визначаємо дату прибуття у військовий комісаріат. На першому етапі викликаємо для уточнення облікових даних, тобто нам треба зясувати, чи має військовозобовязаний право на відстрочку згідно із законом України про мобілізацію та мобілізаційну підготовку. Ми спілкуємося з кожним хлопцем, розяснюємо, для чого їх запросили у військовий комісаріат, які заходи будуть проводитися. Після цього вони проходять медичний огляд, на якому, згідно опитування лікарів, визначаємо, чи є скарги на стан здоровя, чи немає. Якщо є скарги, а ще краще якщо є відповідні документи, що підтверджують захворювання, ми даємо направлення військовозобов’язаним на обстеження, і після того вже лікарі роблять висновок — чи придатний він до військової служби. Тільки після проходження медичної комісії та відсутності права на відстрочку  вручаємо вже бойову повістку на відправку.

Хто має право на відстрочку?

— Найбільша  категорія — це чоловіки, які мають на утриманні троє і більше дітей. Вони на 100 % мають право на відстрочку, але  можуть відмовитись від неї та стати  добровольцями, написавши відповідну заяву, і можуть бути призвані. Друга категорія людей це ті, хто має на своєму утриманні дітейінвалідів І, ІІ груп, віком до 23 років,  дружину інваліда І, ІІ груп, батьківінвалідів І, ІІ груп. Також звільняються і ті, хто здійснює опікунство, але тут треба обумовити  те, що в законі написано «…якщо немає інших дорослих членів сімї, які зможуть здійснювати нагляд», якщо є брат чи сестра, яким виповнилось 18 років,  відстрочка вже не діє. Є заброньовані за народним господарством  України, вони звільняються на час мобілізації від призову, а також депутати Верховної Ради України.

— На який термін мобілізують людей?

Термін проходження  служби, згідно із законом, не повинен перевищувати одного року, або до оголошення указу про демобілізацію. Також хочу зупинитись на такому питанні, як забезпечення військовослужбовців речовим майном та засобами захисту, бо в нас у районі дуже багато чуток, що бронежилети роздає військовий комісаріат чи
адміністрація. Забезпечення засобами зхисту здійснюється у військовій частині за фактом прибуття. Якщо, наприклад, хлопець служить у Яворові, а планується до відправки на Схід, то скоріш за все засоби захисту йому дадуть на Сході, тому, що у Яворові немає потреби бігати в бронежилеті.  Речове майно, форма, продукти — все, що надходить від громади Жовківщини, ми оприбутковуємо у військовому комісаріаті й за відповідними актами передаємо в Яворів, Новий Калинів, Броди. Та це не носить масовий характер. У більшості випадків громада сама передає необхідні речі в зону АТО.

— Мобілізовані відразу будуть відправлені в зону АТО чи попередньо пройдуть курси навчання?

— Громадяни, які призвані під час мобілізації, обовязково пройдуть бойове злагодження у складі своїх підрозділів, у ланках: відділення, взвод, рота, батальйон, військова частина.

Цікавить і фінансове забезпечення. Яка зарплата буде в мобілізованих, надбавка за участь в АТО та інші виплати?

— Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2014 р. за No 111 «Питання грошового забезпечення військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період», передбачено виплату військовослужбовцям грошового забезпечення в порядку та розмірах, установлених для осіб офіцерського складу, рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом. Окрім того, відповідно до Наказу Міністра оборони України від 12 червня 2014 р. «Про виплату винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України», для військовослужбовців, які беруть участь  у проведенні антитерористичної операції, додатково передбачено виплату премії у розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення. Якщо конкретніше, то зарплата мобілізованих разом із премією у середньому становить 2500 грн., а тих, хто перебуває в зоні АТО – 5000 грн.

І на завершення доволі неприємне запитання. Яка відповідальність за ухиляння від військової служби?

— За статтею 336 КК «Ухилення від призову за мобілізацією» — військовозобов’язаний несе кримінальну відповідальність позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.

 

Спілкувався Євген ВЕГЕРА.