Верховна Рада нинішнього скликання має найбільше жінок — народних депутатів за всю історію незалежної України. Саме такі висновки зробив Комітет виборців України, проаналізувавши результати виборчих кампаній. Минулого року до парламенту обрано 47 жінок або 11,1% загального складу.
Для порівняння, у Верховній Раді попереднього скликання було 9,9% жінок (44 особи), а у ВР першого скликання — лише 2,3 % (11 осіб). У цьому плані можна сказати український парламент стає більш збалансованим. Утім, до світової практики ще далеко — в середньому в парламентах світу 22 % жінок, а в Європі цей показник сягає 25 %.
Можна однозначно стверджувати, що мажоритарна складова виборчої системи з її жорстокою конкурентною боротьбою, яка подекуди переростає в різноманітні зловживання і порушення закону, не сприяє обранню жінок до парламенту. З 47 жінок, обраних до парламенту, тільки 2 отримали мандат в мажоритарних округах. Обидві обрані у Львівській області. Таким чином, мажоритарна складова привела до парламенту тільки 1 відсоток жінок (2 із 198 нардепів), а партійні списки — 20 відсотків (45 з 225).
Дослідження Венеціанської комісії також підтверджують, що вибори в багатомандатних округах більш сприятливі для обрання жінок-кандидатів, ніж в одномандатних. Комітет виборців України поступово виступає за реформу виборчого законодавства — запровадження суто пропорційної системи із відкритими списками.
У національних парламентах світу жінки становлять приблизно 22 % представників. Для європейських країн цей показник складає 23,2%, в Північних країнах — близько 42%. Вивчення досвіду скандинавських країн дозволило говорити про існування залежності між високим рівнем участі жінок у прийнятті рішень і якістю життя. Тільки тоді, коли в складі парламенту країни понад 20 % жінок, законодавці серйозно починають розробляти законопроекти в інтересах дітей. А коли їхня доля наближається до 30% жінок, з’являються закони і державні прграми, котрі відповідають інтересам жінок.
Питанню психологічної та правової адаптації жінок у всіх сферах суспільного життя була приділена увага на семінарі, зорганізованому західно-українським центром «Жіночі перспективи». Ця громадська неприбуткова організація створена у жовтні 1997 року жінками-фахівцями у галузі економіки, права, психології та соціальної роботи і посідає одне з чільних місць у третьому секторі Західного регіону України. Діяльність організації зосереджена навколо проблем правового захисту жінок, гендерної нерівності, розвитку жіночого підприємництва та жіночого лідерства тощо. Всі послуги організації безоплатні, анонімні та конфіденційні.
Як збільшити участь жінок у прийнятті рішень на різних рівнях? Чомусь жінки асоціюються у нас із домашнім побутом, їх вважають берегинями родинного тепла. Не всім дружинам, мамам під силу поєднувати хатні обов’язки і професійну діяльність, громадську активність. Інколи банально не вистачає часу. ООН визначила 6 ключових факторів, які сприяють посиленню жінок в політиці, зокрема рівність у доступі до освіти, квоти на участь жінок у державних органах управління, збільшення соціального захисту жінок і дітей, більш чутливе та рівномірне бюджетне фінансування з врахуванням потреб чоловіків і жінок, національні дослідження гендерної статистики, сприяння розвитку жіночого руху. Залучення обох статей у формування політики сприяє внесенню в політичну повістку нових і забутих питань, посиленню конкуренції ідей, покращенню якості управління. Жінки — це 50 % успіху України.
Уляна Лащівська.