Головна Політика Житло для ВПО: ситуація на Львівщині станом на початок серпня

Житло для ВПО: ситуація на Львівщині станом на початок серпня

223
0

Найбільше переселенців проживають у великих містах Львівської області – Львів, Дрогобич, Стрий, Самбір, Червоноград.

Станом на сьогодні у Львівській області офіційно зареєструвались понад 245 тисяч ВПО, з яких 75 тисяч – діти. Велика частка ВПО є особами з інвалідністю, вони потребують особливої уваги соціальних служб області, навантаження на які суттєво зросло. Про це під час брифінгу у медіацентрі «Україна» розповів заступник директора департаменту економічної політики ЛОВА Вадим Табакера.

Найбільше переселенців, за його словами, проживає у великих містах Львівської області – Львів, Дрогобич, Стрий, Самбір, Червоноград. Більшість ВПО знайшли комфортні умови проживання, зокрема у приватному секторі. Водночас на кінець липня більш як 9 тисяч ВПО досі мешкають у закладах освіти, які не пристосовані до комфортного проживання

«Значна частина вимушених переселенців перебуває у закладах соціальної інфраструктури області, які не розраховані на довготривале проживання та повинні відновити з нового навчального року свою роботу. Враховуючи активність проведення бойових дій на території держави, існує велика ймовірність того, що значна кількість евакуйованих осіб залишаться в області на довготривалий період», – зазначив Вадим Табакера.

У зв’язку з цим, Львівська ОВА із залученням допомоги донорських організацій працює над створенням належних умов для комфортного проживання та інтеграції внутрішньо переміщених осіб у соціально-економічне життя області. Напрацювали 3 напрями: база житла під викуп для ВПО, земельні ділянки та проєкти для нового будівництва житлових об’єктів, реновація і перепрофілювання закладів соціальної сфери під потреби ВПО.

Львівська ОВА спільно з територіальними громадами та забудовниками житла напрацювали пропозиції щодо викупу житлового фонду для потреб ВПО. Так, в області вже є 86 багатоквартирних будинків з можливістю викупу у них 1858 квартир. Ці квартири відповідають вимогам для викупу готового житла для забудовників, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №495.

Такі житлові приміщення можуть надаватися внутрішньо переміщеним особам та членам їхніх сімей у тимчасове користування на термін до одного року з можливістю продовження на наступний у разі відсутності змін у їхньому статусі та якщо вони не набули іншого місця проживання.

Першочергове право на таке житло матимуть багатодітні сім’ї, сім’ї з дітьми, вагітні жінки, особи, які втратили працездатність, особи пенсійного віку з числа тих, житло яких було зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії росії.

Наступними напрямом є будівництво нового житла для ВПО. Йдеться як про так звані модульні містечка, так і про інші технології житлового будівництва.

Тут ЛОВА спільно з громадами сформувала базу земельних ділянок, які можна задіяти під будівництво житлових будинків для ВПО. Ця база налічує 96 земельних ділянок загальною площею понад 600 га.

«За підтримки міжнародних партнерів в області вже спорудили перших 5 житлових об’єктів, в яких проживає понад 1 тисяча внутрішньо переміщених осіб», – повідомив Вадим Табакера.

Це модульні містечка у Стрийському парку, на вул. Пулюя та на вул. Скрипника у Львові. Проєкти реалізували за підтримки польського уряду.

Також, це модульний будинок в с. Бортятин (Судововишнянська ТГ). Його звели за підтримки партнерів з Нової Зеландії, Австралії та США, та дерев`яний каркасний  збірний будинок (Центр матері та дитини «Незламні матусі») на вул. Тракт Глинянський у Львові. Його реалізацію підтримало товариство «Червоний Хрест».

За рахунок благодійних коштів, зібраних фондом Baranova 27, відкрили перший квартал містечка для переселенців у с. Хоросно.  Тривають роботи з облаштування  модульного будинку у Дрогобичі, вул. П. Орлика. Будинок розрахований на 70 місць для багатодітних сімей, сімей з дітьми, осіб пенсійного віку, які втратили своє житло.

Окрім  цього, тривають підготовчі роботи щодо спорудження модульних містечок у Стрию, Добротворі та Дрогобичі на приблизно 800 осіб.

Третім напрямом роботи є капітальний та поточний ремонт наявних закладів соціальної сфери шляхом перепрофілювання їх під житлові потреби ВПО.

«Одним із найдієвіших способів швидкого збільшення житлового фонду для внутрішньо переміщених осіб є реновація гуртожитків комунальної та державної форм власності. Цей спосіб дозволяє за короткі терміни та з використанням незначних капіталовкладень створити тисячі додаткових місць для вимушених переселенців», – розповів Вадим Табакера.

Львівщина вже розпочала активну роботу в цьому напрямі, затвердивши нову обласну Програму реалізації пріоритетних інфраструктурних проєктів у Львівській області.

В межах програми цьогоріч запланували відремонтувати 20 закладів у 17 територіальних громадах області (Глинянська, Добросинсько-Магерівська, Бориславська, Дрогобицька, Меденицька, Золочівська, Рудківська, Новороздільська, Стрийська, Миколаївська, Ходорівська, Журавненська, Сокальська, Червоноградська, Белзька, Новояворівська, Івано-Франківська) та створити понад 2 тисячі 100 місць для ВПО.

Для цього з обласного бюджету виділили 102,9 млн грн. Станом на сьогодні тривають роботи у 14 закладах.

До слова, сформована база закладів соціальної інфраструктури, що пропонуються під довготривале проживання, налічує 163 об’єкти. Реновація та пристосування їх для житлових потреб ВПО в загальному оцінюється в 1,9 млрд грн. У разі залучення таких ресурсів з додаткових джерел є можливість створення додаткових 15 тисяч ліжко-місць.

Крім того, ЛОВА з метою пришвидшення роботи із забезпечення ВПО житлом ініціювала внесення змін до постанови Кабміну від 09.06.2021 №590 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану». Органам державної влади пропонують розблокувати фінансування таких напрямів роботи як викуп житла та будівництво нового житла.

Довідково: відповідно до Постанови Кабміну № 495  ведення черг на отримання тимчасового житла ВПО забезпечують суб’єкти, які створюють фонди житла – це сільські, селищні, міські ради і Держмолодьжитло. ВПО матимуть ордер на поселення на рік до вирішення їхнього житлового питання. Якщо таке питання не вирішується, то переселенці можуть продовжувати проживати в цих центрах. Черговість формується за рахунок статусу осіб і їхніх сімей.