Головна Соціальне життя Щорічно 4 лютого Всесвітня організація охорони здоров’я об’єднує зусилля з Міжнародним союзом...

Щорічно 4 лютого Всесвітня організація охорони здоров’я об’єднує зусилля з Міжнародним союзом проти раку

339
0

Щоденно в Україні 470 людей дізнаються, що хворі на рак, а 250 – помирає від цієї недугу. Водночас у 40 % випадків онкологічне захворювання можна попередити. Багатьом здається, що ця страшна хвороба їх не торкнеться. На превеликий жаль, це не завжди так…

Всесвітня організація охорони здоров’я нагадує: хоч це надалі грізна і смертельна хвороба – у багатьох випадках можна їй запобігти.

Наш район, на жаль, традиційно має високі показники захворюваності на рак та туберкульоз. Це зумовлено багатьма причинами. Основною проблемою протиракової боротьби в Жовківському районі, як і в Україні, є низький рівень профілактики та своєчасної діагностики раку, а також виявлення хвороби у задавненій стадії, коли надати ефективну допомогу та забезпечити стійке одужання хворого вже, на жаль, практично неможливо. Нині, за рівнем захворюваності і смертності, Україна посідає одне з провідних місць у світі – близько мільйона українців хворі на рак. Дедалі частіше такий діагноз ставлять 30-40-річним. Сучасні гігієнічні дослідження свідчать, що рівень здоров’я людини на 50-60 % залежить від способу життя, приблизно на 17-20 % — від стану довкілля, на стільки ж – від генетичних чинників і тільки на 5-10 % — від ефективності роботи системи охорони здоров’я. Таким чином, не менше ніж на 90 % стан здоров’я залежить від самої людини.

Яка загальна ситуація із захворюваністю, подоланням ключових проблем та інше, — з такими запитаннями ми звернулися до онколога Жовківської районної поліклініки Ігоря Петровича СОБОЛЯ.

— У 21-му столітті рак стає  основною причиною смерті людей, і впливає на це багато чинників. Ми живемо дедалі довше, суспільства старіють і збільшується імовірність виникнення цієї хвороби. Велике значення мають паління цигарок, наші погані звички, особливо у способі харчування, відсутність руху, і життя в хронічному, затяжному стресі. Хоч імовірність виникнення хвороби у старшому віці більш правдоподібна, рак не щадить дітей, тому, важливо проводити обстеження також у малюків. Злоякісна  пухлина не болить, ми її не помічаємо, бо це розвиток неправильних, недозрілих, мутованих клітин, які не дають ніяких симптомів, а призводять до спустошення в нашому організмі.

Сьогодні складається враження,  в  нас надалі ще переважає такий погляд, що краще не робити ніяких обстежень, бо навіщо?  Це повна нісенітниця. Нам необхідно змінити модель мислення. Кожен, у кого є автомобіль, знає, що має зробити технічний огляд, і так само ми повинні знати, що нам треба зробити обстеження свого організму хоча б раз на рік. Планово. Це стосується не лише жінок, але й чоловіків. І свідоме ставлення до проблеми та вчасна профілактика можуть врятувати наше життя, — каже Ігор Петрович. – У 2014 році на 110 тис. населення району припадало 237 хворих, порівняно з 2013 – цифра не змінилася. Причини ті ж – недостатнє проходження профоглядів, шкідливі звички, і головне – дороговартісне лікування.

Хочеться наголосити: шановні мешканці району, частіше звертайтеся у лікувальні заклади, не зволікайте до останнього з проблемами свого здоров’я. Адже рак – не вирок! Здоровий спосіб життя допомагає зменшити ризик виникнення онкологічних захворювань. Щороку проходьте профілактичні огляди! Вчасно діагностований рак виліковний у переважній більшості випадків. Не бійтеся бути здоровими.

Зоряна ГУМНИЦЬКА.