Головна Право Стан законності на території Жовківського району

Стан законності на території Жовківського району

235
0

У першу чергу слід зазначити, що з жовтня 2014 року органи прокуратури України не здійснюють повноважень щодо нагляду за додержанням і застосуванням законів (так званого загального нагляду), окрім як у формі представництва. Разом з тим, упродовж 2014 року прокуратурою району проведено значний обсяг роботи зі захисту прав і свобод громадян та економічних інтересів держави.

Загалом, за результатами здійснення прокуратурою району правозахисної діяльності упродовж 2014 року до відповідальності притягнуто 145 посадових осіб органів державної виконавчої влади, місцевого самоврядування та державного контролю, задоволено 123 внесених подань, за актами прокурорського реагування відшкодовано понад 154 тис. грн.

У сфері нагляду за додержанням і застосуванням законів про конституційні права і свободи громадян особливу увагу зосереджено щодо проведення перевірок про охорону прав і свобод дітей.

Так, прокуратурою району проведено перевірки щодо додержання житлових і майнових прав дітей у діяльності служби у справах дітей, органів місцевого самоврядування. На вказаному напрямку прокуратурою району внесено 20 подань, до відповідальності притягнуто 23 посадовців, відшкодовано 13 тис. грн., поновлено права 85 дітей.

У сфері нагляду за додержанням і застосуванням законів про конституційні права і свободи громадян внесено 38 подань, за результатами розгляду яких до дисциплінарної відповідальності притягнуто 48 посадовців органів влади, з яких 10 посадові особи органів контролю, за актами прокурорського реагування відшкодовано 18 тисяч гривень.

Одним з пріоритетних напрямків залишається нагляд за додержанням законодавства у сфері земельних правовідносин.

Зокрема, під час перевірок на предмет законності вивчались рішення, інші акти розпорядчого характеру, які приймались вказаними органами. Місцеві ради влади без реєстрації права комунальної власності на землю в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно приймали рішення про передачу у власність та користування (оренду земель), якими не вправі розпоряджатись.

На усунення виявлених порушень прокуратурою району внесено 29 подань, 26 посадових осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності, попереджено незаконне надання 44 га земель на загальну суму понад 6 млн. грн.

Ще проблемним у районі залишається питання додержання законодавства про державну та комунальну власність. Прокуратурою району в ході нагляду за додержанням законодавства про державну та комунальну власність неодноразово проводились перевірки в органах місцевого самоврядування з питань правомірності та додержання закону при наданні в оренду комунального майна. Зокрема, передача в оренду комунального майна відбувалась без проведення конкурсу, орендарями не проведено страхування взятого ними в оренду майна, не вживалися заходи до своєчасної сплати орендної плати. За позовами прокуратури району внесено зміни до 2 договорів оренди землі, якими суттєво збільшено розмір орендної плати, а відтак забезпечено надходження до бюджетів додаткових коштів.

У сфері нагляду за додержанням адміністративного законодавства, залишається проблемним питанням додержання конституційних прав громадян при застосуванні посадовими особами міліції та контролюючих органів такого владного повноваження, як право притягати осіб до адміністративної відповідальності. Саме тому прокуратурою району забезпечується систематичний нагляд за станом законності у даній сфері.

За результатами проведеної на даному напрямку роботи внесено 11 подань про усунення порушень чинного законодавства, за результатами розгляду документів прокурорського реагування до відповідальності притягнуто 19 посадових осіб, у тому числі 5-х посадовців органів контролю.

Не залишено поза увагою і додержання вимог про охорону навколишнього природного середовища. Впродовж минулого року прокуратурою району за наслідками проведених перевірок розпочато 1 кримінальне провадження відносно особи, яка вчинила незаконні рубки лісу в межах об’єктів природно-заповідного фонду. За результатами розгляду вказаного кримінального провадження Жовківським районним судом постановлено обвинувальний вирок. Вжито заходів до відшкодування завданих довкіллю шкоди. Крім цього, за наслідками розгляду документів прокурорського реагування до дисциплінарної відповідальності притягнуто 16 посадових осіб лісової охорони лісогосподарських підприємств району, які не забезпечили належне виконання покладених на них обов’язків щодо охорони лісу від незаконних рубок.

Як встановлено під час перевірок, органами місцевого самоврядування району не в повній мірі виконуються покладені законом завдання у сфері поводження з відходами, а в окремих випадках мають місце факти повної бездіяльності. За наслідками проведених перевірок прокуратурою району внесено 4 подання про усунення порушень законодавства про відходи, до відповідальності притягнуто 4 посадовців. «Загалом, у сфері охорони навколишнього природного середовища, внесено 16 подань, 29 посадовців притягнуто до дисциплінарної відповідальності, в тому числі 18 — органів контролю.

Поряд із цим, вважаю за доцільне, інформувати громадськість, що з набранням чинності окремих положень Закону України «Про прокуратуру», прокуратура втратила право здійснювати нагляд за додержанням законодавства про звернення громадян, як це було передбачено ст. 29 Закону України «Про звернення громадян».

У 2014 році значні зусилля прокуратурою району спрямовувались на забезпечення здійснення ефективного процесуального керівництва у кримінальних провадженнях. За період 2014 року працівниками прокуратури Жовківського району здійснено процесуальне керівництво у 1902 кримінальних провадженнях, які розслідувалися слідчими СВ Жовківського РВ ГУ МВС України у Львівській області. За результатами проведеного досудового розслідування вказаних кримінальних проваджень 160 скеровано в суд з обвинувальними актами, з них 42 з угодою про примирення, 27 з угодою про визнання винуватості.        

Упродовж 2014 року за участю процесуальних керівників прокуратури району підтримано державне обвинувачення по 147 кримінальних провадженнях, за результатами розгляду яких судом постановлено процесуальні рішення.

У ході здійснення досудового розслідування та судового розгляду не допущено порушення конституційних прав громадян та передбачених КПК України прав учасників процесу.

Олег ТЕЛЕФАНКО, прокурор Жовківського району, радник юстиції.