Головна Соціальне життя Очільники Жовківщини вивчали досвід громади Миколаївщини

Очільники Жовківщини вивчали досвід громади Миколаївщини

411
0

За сприяння Львівського ЦРМС, що працює за підтримки програми «U-LEAD з Європою», голови і секретарі сільських рад, селищної ради Куликова та міста Жовкви відвідали з навчальною метою Тростянецьку громаду Миколаївського району на Львівщині. Очільники органів місцевого самоврядування Жовківського району переймали досвід успішних колег, які реалізували реформу децентралізації ще у 2015 році і утворили громаду із восьми населених пунктів.

Чисельність населення громади — вісім тисяч сто осіб. Найбільше мешканців у селі Демня, трохи більше півтори тисячі, решта сіл значно менші. Але площа території — більше ста кілометрів. Проте ця особливість не є перешкодою для комфортного проживання і успішного розвитку громади. Фактично, це питання було вирішене відразу, на момент утворення об’єднаної громади, коли адміністративним центром обрали село, у якому раніше навіть не було сільської ради. Справа у тім, що саме Тростянець знаходиться у центрі громади, відразу на трасі міжнародного значення Київ-Чоп і сюди зручно приїхати громадським транспортом з усіх населених пунктів, що увійшли до складу Тростянецької громади.

«Уміння домовлятися творить дива», — стверджує керівник відділу охорони здоров’я Тростянецької ОТГ Павло Гузар. «Звісно, що у кожному населеному пункті мешканці хочуть отримувати всі медичні послуги. Але поступово ми реалізували більшість потреб. Ланка первинної медицини у нас ефективно створена. Маємо чотири амбулаторії і вісім ФАПів, які перетворюємо на, так звані, пункти здоров’я. У розпорядженні наших медиків апарат УЗД, кардіографи, лабораторія і все, що потрібно для первинної медицини. Зараз працюємо над перепідготовкою лікарів на сімейну практику, отриманням ліцензій на препарати та підписанням декларацій із пацієнтами».

Колишній директор школи у селищі Липівка, а тепер начальник відділу освіти Віктор Лехович ділиться і своїм досвідом на керівній посаді. За його словами, справжнім викликом для підвищення якості освітніх послуг є руйнування стандартів радянського виховання і перехід до нових методів організації роботи. «Переймаючи досвід європейських колег, у садочку не обов’язково робити перерву на каву для виховательки, а дітям на сонний час, так само як у школі не обов’язково писати на дошці крейдою».
На території громади сім освітніх закладів, шість шкіл і один садочок. В усіх школах — мінімум по дві інтерактивні дошки і тачпанелі. Чотири автобуси «Школярики» довозять учнів із віддалених сіл. Круглий рік діти мають можливість відпочивати: плавати на морі в Рибаківці влітку і кататися на лижах на гірськолижному курорті у Поляні взимку.

Дуже вдало у громаді скористалися нагодою і за кошти міжнародних донорів створили ЦНАП, у якому зараз доступні 93 сервіси. Історично, громада — справжня скарбниця цікавинок. Засноване у VII столітті село Стільсько було столицею Білої Хорватії, про яку писав імператор Візантії Костянтин Багрянородний і яке було за розмірами у 250 гектарів і у 25 разів більше за місто Київ. Тут збереглися печери, лабіринти та жертовні ями.
Громада має величезні можливості для розвитку зеленого туризму, озера і річки, скелі і долини, печери і лабіринти, які мали священне значення для наших предків.

У1775 році на території теперішньої громади у селі Красів було поселення німецьких колоністів Райхенбах, у Липівці — Лінденфельд, які прибули до Галичини на запрошення австрійського імператора Йосифа ІІ. Церкву у селі Бродки освятив митрополит Андрей Шептицький. Отож, багато фактів у Тростянецькій громаді ваблять до себе мандрівників.

Ще однією родзинкою громади є найбільший на Львівщині замок у селі Заклад, який побудував граф Скарбек як доброчинний заклад для сиріт та убогих. Зараз у цьому замку розташовується психіатрична лікарня, на території якої облаштували футбольне поле, і тут часто відпочивають місцеві мешканці. Головний лікар Сергій Гейшев стверджує, що присутність місцевих мешканців на подвір’ї лікарні позитивно позначається на лікуванні хворих, яким потрібні не лише ліки, а й гарні емоції.

Очевидно, що про здоровий спосіб життя у громаді дбають, оскільки, попри мальовничу природу і наявні місця для відпочинку, поблизу Народного дому встановили сучасний спортивний майданчик із тренажерами. Староста села Ігор Олюхно каже, що сам не сподівався побачити на майданчику скільки охочих позайматися спортом, особливо дівчат.

Набравшись гарного настрою і позитивних емоцій, Жовківські очільники органів місцевого самоврядування переконалися, що створення об’єднаних територіальних громад є реальною запорукою успіху розвитку своїх населених пунктів. А ще, підрахували свої бюджети і зрозуміли, що потенціал їхнього району суттєво вищий, і потенційні громади мають усі шанси розміститися на високих позиціях рейтингів спроможності.

Львівський Центр розвитку місцевого самоврядування.