Головна Соціальне життя Звідки переплата і чи вносити обов’язковий платіж?

Звідки переплата і чи вносити обов’язковий платіж?

13043
0

Ще донедавна субсидії на житлово-комунальні послуги мав лише якийсь процент українців, і слово «субсидія» асоціювалося зазвичай із соціально незахищеними громадянами. Коли ж тарифи на «комуналку» зросли у рази, малозабезпеченими стали понад півкраїни. Сьогодні навіть українці, які працюють, підпадають під субсидію житла. До того ж, навіть спростили процедуру її отримання.

Ті, хто спробували оформити субсидію, вже відчули на собі недосконалість системи надання знижок на комунальні послуги. Наприклад, у редакцію «Відродження» звернувся жовківчанин, який стурбований цифрами у квитанції, тобто наявністю великої переплати щомісяця. Однак, попри це, Жовківське управління соціального захисту населення зобов’язує щомісячно сплачувати обов’язковий платіж. Чоловік задумався: чи правильно він чинить, коли платить кожного місяця. А як же переплата? Чи можна повернути ці гроші, або використати як платіж?

У тому, що виникла переплата, немає нічого дивного. Для цього буває достатньо навіть того, щоб із часу подання заяви до часу отримання офіційного повідомлення на субсидію минуло два-три місяці. Якщо людина весь цей час продовжувала платити за фактично спожитий газ, переплата могла утворитися вже на цьому етапі.

Окрім того, впродовж останніх двох років уряд вніс низку змін у чинну систему житлово-комунальних субсидій. Тільки за минулий 2015 рік ухвалено шість нових постанов Кабміну, спрямованих на те, щоб «полегшити життя» отримувачам. З’явилося нововведення і в порядку надання субсидій. Але ж для цього, щоб освоїтися з будь-яким нововведенням, потрібен якийсь час.

Як реагувати на переплату у квитанції?

Відповідно до рішення уряду, субсидію на газ для опалення будинків призначають з урахуванням соціальної норми житла в розмірі 7 куб. м на кожен квадратний метр опалювальної площі на місяць. Багатьом такої кількості, звісно, не вистачає, і люди будь-що намагаються економити. Однак є ситуації, коли людина, навпаки, з надлишком укладається в належний обсяг. Причини можуть бути різними: чи то погода випадає незвично тепла, чи то господар будинку у від’їзді, а опалення тим часом не працює. Можливо, навіть внутрішньобудинкову систему зроблено настільки вдало, що опалення в більшості кімнат на опалювальний період можна вимкнути, залишивши, наприклад, у спальні й на кухні. Загалом буває по-різному.

У підсумку виходить, що субсидію призначили, припускаючи, що весь газ буде витрачено, а цього не сталося. Саме так, як у нашому випадку, коли за грудень пан Ярослав спожив лише 196 м. куб., що набагато менше за нормативний обсяг – 557 м. куб.

У такій ситуації багато отримувачів субсидій впевнені, що треба вносити обов’язковий платіж, незважаючи на фактичні показники лічильника, і продовжують його сплачувати. Адже вимога щодо внесення обов’язкового платежу була неодмінною і категоричною багато років поспіль, ще з 1995 року, коли вперше було запроваджено Положення про порядок призначення субсидій.

«Зайві» гроші буде враховано

Але не поспішаймо з висновками. Ось що розповіла заступник начальника Департаменту державної соціальної допомоги – начальник відділу адресного надання пільг, компенсацій та житлових субсидій Міністерства соціальної політики України Тетяна Голубенко:

— У тому разі, якщо вартість фактично використаної послуги виходить меншою за обов’язкову частину витрат на оплату цієї послуги, громадяни можуть сплачувати її фактичну вартість. Суму субсидії, яку управління праці та  соціального захисту населення переказало на рахунок газопостачальної організації для оплати вартості послуги в розмірі соціальних нормативів і яку домогосподарство не використало внаслідок економії споживання, газівники зараховують як оплату послуг, зокрема обов’язкової частини платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди.

Простіше кажучи, якщо утворилася переплата, поточні платежі можна не вносити, —  доти, доки переплата не вичерпається. І якщо уважно придивитися до тієї квитанції, яку надав нам у редакцію наш читач, можна помітити, що газопостачальна організація й сама не подає чоловікові за минулий місяць рахунок на оплату: у відповідній графі зазначено суму 0,00 грн.

Варто сказати, що для запровадження цієї важливої норми, яку роз’яснює Тетяна Голубенко, уряду довелося ухвалити окрему постанову (одну з тих шести, які згадували на початку статті). Це відбулося 25 березня 2015 року, постанова Кабміну № 487 називається «Про внесення змін до пункту 15 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг» (затвердженого постановою Кабміну від 21.10.1995 р. № 848).

Отож, уважно читаємо абзац № 3 п.15 Постанови КМУ № 848 із змінами №242, 475, 570, 747, 841 від 2015 р.: «Громадяни зобов’язані щомісячно сплачувати обов’язкову частку витрат на оплату послуг. У разі коли вартість фактичного використання послуг менша, ніж обов’язкова частка витрат на оплату цієї послуги, громадяни сплачують її фактичну вартість.

Сума субсидії, яка переказана на рахунки виконавців (виробників) ЖКХ для оплати їх вартості в розмірі соціальних нормативів і яка не використана домогосподарством внаслідок економії споживання послуг, зараховується, як оплата послуг у томі числі обов’язкової частки платежу домогосподарства на наступні рахункові періоди».

Наостанок варто сказати, що дії комунальників, які користуючись незнанням постанов і законів бабусями та дідусями, змушують їх платити обов’язкові платежі, незважаючи на показники лічильника, є не лише незаконним вчинком, а й глибоко аморальним. Ще одна порада: із будь-яких проблемних питань мешканці Жовківщини можуть звертатися в управління соціального захисту і отримати на них відповідь спеціаліста.

(У статті використано матеріали «Пенсійного кур’єра»).

Підготувала Яніна Тарасів.