Головна Соціальне життя Пенсійні зміни у квітні

Пенсійні зміни у квітні

442
0

Під час брифінгу, який відбувся на минулому тижні, начальник Жовківського відділу обслуговування громадян управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Галина Скоропад надала роз’яснення щодо проведених автоматичних перерахунків пенсій. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148 внесено доповнення до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо проведення щороку з 1 квітня перерахунку пенсії без додаткового звернення осіб, які після призначення пенсії продовжили працювати та набули стажу.

Це звичайний, стандартний перерахунок, який запроваджено з 1 січня 2004 року для працюючих пенсіонерів і проводиться кожні два роки. Відмінність лише в тому, що якщо раніше такий перерахунок здійснювався винятково за заявою людини, то тепер проводитиметься автоматично, незалежно від того, звернеться людина до Пенсійного фонду чи ні. Право на перерахунок пенсії визначено з урахуванням даних про страховий стаж, які містяться у системі персоніфікованого обліку станом на 1 березня 2018 року.

Обчислення страхового стажу, що дає право на перерахунок пенсії, здійснюється не раніше за день, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (чи перерахунку) пенсії. Перерахунок пенсії вже проведено громадянам, які отримують пенсію за віком чи за інвалідністю відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Пенсіонерам, які одержують пенсію за вислугу років, такий перерахунок здійснено за умови, що вони досягли встановленого законом пенсійного віку.

Пенсії перераховані пенсіонерам, які: продовжують працювати та мають не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі. У такому разі перерахунок пенсії здійснено на найбільш вигідних умовах: з урахуванням набутого страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії та заробітної плати (доходу), з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, або з урахуванням страхового стажу та зарплати (доходу), набутих після призначення (попереднього перерахунку) пенсії; продовжують працювати і мають менше як 24 місяці страхового стажу, та після призначення (попереднього перерахунку) пенсії минуло два роки з дня звернення. У такому разі перерахунок пенсії здійснено з урахуванням набутого страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії та заробітної плати (доходу), з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Під час проведення перерахунку з 1 квітня Пенсійний фонд перевіряє, який перерахунок доцільно провести: із урахуванням лише стажу чи з урахуванням і стажу, і заробітної плати. Адже, після виходу на пенсію людина зазвичай має роботу, що є не дуже високооплачуваною, а врахування невисокої заробітної плати може призвести до того, що знизиться індивідуальний коефіцієнт заробітку людини, і в підсумку вона не отримає бажаного підвищення, а навпаки, розмір пенсії зменшиться. Тому вибираємо, який із варіантів є для пенсіонера найбільш доцільним.

Тим особам, які після призначення (попереднього перерахунку) працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, стаж роботи за Списком № 1 буде зараховано до страхового стажу в календарному обчисленні.

У разі подання пенсіонером уточнюючої довідки, виданої відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, з урахуванням результатів атестації робочих місць, за кожен повний рік роботи за Списком № 1 після призначення (попереднього перерахунку) пенсії до страхового стажу буде додатково зараховано по одному року. Перерахунок пенсії буде здійснено з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся з уточнюючою довідкою, якщо відповідну заяву з усіма належними документами він подав до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма належними документами подано після 15 числа.

Звертаємо увагу, що надалі такий перерахунок здійснюватимуть для пенсіонерів, що працюють, кожного 1 квітня. Тобто, якщо хтось не набув права на такий перерахунок із 1 квітня 2018 року, то йому пенсію перерахують без звернення з 1 квітня 2019-го тощо. Заступник начальника Жовківського відділу обслуговування громадян Світлана Купецька у ході брифінгу розповіла про можливість отримання корисної інформації за допомогою веб-порталу електронних послуг України та звернула увагу на те, що користувачі веб-порталу можуть отримувати інформацію, накопичену в базах даних персоніфікованого обліку, здійснювати контроль за даними, що вносяться до системи персоніфікованого обліку та впливають на пенсійні права, отримувати відомості з власної пенсійної справи щодо суми призначеної пенсії, виду пенсії тощо.

Наш кореспондент.
На світлині: Галина Скоропад (справа) та Світлана Купецька.