З 1 липня 2016 року вкотре підвищено тарифи на оплату житлово-комунальних послуг. Знову постає питання про оформлення субсидій.
У місцевому управлінні соціального захисту мешканцям радять не чекати початку опалювального сезону, а завчасно звертатися за оформленням субсидії. Новий механізм нарахування субсидій значно спрощений та передбачає індивідуальний підхід щодо розрахунку, який здійснюють окремо для кожної сім’ї і залежить лише від доходів.
Для отримання житлової субсидії громадянам необхідно заповнити і подати (або надіслати поштою) до місцевого управління соціального захисту населення, у сільській місцевості – уповноваженому сільської ради, лише два документи – заяву та декларацію про доходи і витрати. Іншу необхідну інформацію для розрахунку субсидії спеціалісти управління соціального захисту збирають самі.
Важливо знати, що скасовано всі обмеження щодо майнового стану осіб, які звертаються за призначення субсидій: наявність у власності двох та більше житлових приміщень; наявність у власності двох та більше автотранспортних засобів; наявність у складі домогосподарства осіб працездатного віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку в центрі зайнятості як безробітні; здача в найм житлового приміщення.
Під час призначення субсидії розраховують обов’язкову частку платежу за комунальні послуги, яку має оплачувати домогосподарство. Різницю між вартістю послуг (в межах соціальної норми житла і нормативів використання житлово-комунальних послуг) та обов’язковим платежем компенсує держава у вигляді субсидії, яка перераховується щомісячно на рахунки громадян в організації, що надають послуги.
Отож, розмір субсидії залежить не лише від доходів домогосподарства, а й від вартості житлово-комунальних послуг, які йому надають. Тому у двох сімей з однаковими доходами розмір субсидії може бути різним, якщо є різниця в переліку житлово-комунальних послуг, якими вони користуються. І навпаки, сусіди, які живуть в однакових квартирах, можуть отримувати різну субсидію, оскільки доходи їхні — різні.
Субсидію призначають на 12 місяців. Якщо впродовж цього періоду підвищують тарифи на комунальні послуги, то розмір субсидій перерахують і збільшать, відповідно до зростання ціни послуг без додаткового звернення громадян. Однак частина коштів, яку сплачує одержувач субсидії, залишається незмінною.
А тепер поговоримо, кому відмовляють у призначенні пільги. Передусім це люди, які зробили покупку або оплатили послугу на суму 50 тисяч гривень. Виняток – оплата комунальних послуг в межах соціальних норм. Також до уваги не беруться медичні маніпуляції, спрямовані на забезпечення життєдіяльності.
Дуже важливо знати, що після закінчення строку отримання субсидії, органи соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію в попередньому періоді (крім орендарів житлового при-міщення, домогосподарств, які не здані в експлуатацію, та осіб, які звертаються за субсидією на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо).
Важливі цифри: зараз одержувачі субсидій покривають 12 % нарахувань, з початком нового опалювального сезону оплатити доведеться 15 %, пояснив Ігор Гуменюк, начальник управління соціального захисту населення ЖРДА. Якщо працездатний член сім’ї офіційно не працює, під час розрахунку субсидії враховуватимуть його дохід в розмірі двох прожиткових мінімумів (на даний момент – 2900 гривень). Раніше для непрацюючого члена сім’ї вважали дохід у розмірі одного прожиткового мінімуму.
Відтепер ще жовківчани можуть скористатися й унікальним сервісом, який дозволить оформити субсидію через інтернет.
Реалізавано проект електронного сервісу попередньої реєстрації документів на призначення житлових субсидій.
Для попередньої реєстрації документів в електронному вигляді достатньо підтвердити адресу своєї електронної пошти. Підготовка документів до подання в паперовому вигляді дає заявнику змогу коректно заповнити та зберегти заяву і декларацію для подальшого особистого звернення до управління соціального захисту населення. Скористатися послугою попередньої реєстрації документів для призначення житлової субсидії можна за посиланням https://subsidii.mlsp.gov.ua.
Крім цього, орієнтовний розрахунок розміру субсидії на оплату житлово-комунальних послуг можна одержати на сайті http://www.kmu.gov.ua/control/calculator, http://www.social.lviv/ua.
Зоряна МИКИТЮК.