У рамках прикордонної співпраці та розвитку туристично-економічного потенціалу нашого регіону, м. Жовква відіграє важливу роль та має високу історичну цінність у культурі Західної України. На сучасному етапі формування зв’язків та співробітництва із Європейським Альянсом місто виступає потужним центром туристичної та економічної діяльності в рамках багатьох міждержавних проектів.
У межах одного із таких потенційно важливих туристично-економічних проектів у житті міста Жовкви, біля міської ради було встановлено, своєрідний знак-пам’ятку, на якому подано інформацію про польське місто Спічин і наш районний центр. Особливістю встановлення цього монумента є збереження етнокультурної спорідненості українського і польського народів, втіленому в коротких довідках про ці міста, зокрема історичні пам’ятки архітектури та мистецтва. Цей мікропроект у рамках спільного представлення етнічних та культурних об’єктів Жовківського району та м. Спічин включає у себе масштабну євроінтеграційну співпрацю багатьох західноукраїнських міст із їх пілотними містами Республіки Польщі. І являє собою, так звану «парасолю» (розгалуження), під якою зосереджені мікропроекти, а їх аж 10, включаючи альянс Жовква-Спічин. Серед них такими ж пілотними містами у Львівській області є Угнів, Белз, Самбір, Броди, Жидачів, та ін. Уся робота ведеться під патронатом та пильним наглядом Львівської облдержадміністрації та їх колег із Любліна. Зокрема на Україні «великою парасолею», що об’єднує усі менші проекти, виступає Львівська асоціація розвитку туризму, а в Польщі – їхні колеги із Перемишля. Основна мета такого напрацювання: надання інформаційної реклами туристичного об’єкта (міста, культурних пам’яток); сприяння притягненню якомога більшої кількості туристів; покращення економічної бази міської громади, через приплив коштів із-за кордону та надання можливості заробити приватному сектору на туристичних кампаніях у м. Жовкві; розгортання широкої туристичної діяльності в історичному місті Жовкві, аби показати великий потенціал його культурної спадщини та туристичної вигоди.
Щодо облаштування цього рекламно-ознайомчого щита, варто відзначити, що це не єдине впровадження, яке стосується вищезазначеного проекту. Створюється ціла база щодо відтворення туристичного колориту міста. Крім розміщеного «сіті-лайту» Жовква – Спічин, функціонує також спільне видавництво друкованих продуктів туристично-ознайомчого характеру: буклети, листівки, розгортки, карти. В усіх десятьох проектах вони будуть одного дизайну, проте відтворюватимуть суть туристичної зв’язки, зокрема Жовква-Спічин. А в сукупності друкована продукція становитиме комплекс, який ЛОДА у своїх планових поїздках представлятиме у світі. Окрім перерахованого, до проекту входить і відеоролик про місто Жовкву, який поданий у вигляді кліпу (тривалість 3 хв.), як демонстрація яскравих куточків Жовкви і можливостей туристичного відпочинку, представлення культурно-історичних пам’яток. Фінансування цього проекту ведеться за кошти Європейського Союзу, і на кожну «мікропарасольку» виділено 50 тис. євро, в нашому варіанті 30 тис. – Жовква, 20 тис. – Спічин. Усі кошти використовуються відповідно до цільового призначення та під пильним наглядом багатьох інстанцій України та Польщі.
Варто вказати, що у перспективі на Жовкву чекає не один такий соціально-економічний проект туристичного розвитку. Відбувається напрацювання ще кількох більш серйозних євроінтеграційних угод щодо розвитку туристичного сектору у Жовкві та створення потужної бази туризму у місті, як осередку культурно-етнічної пам’яті на теренах Прикордоння.
Віталій СЛУКА.