Головна Свято Бо були українцями і любили свою землю

Бо були українцями і любили свою землю

246
0

Віче, приурочене дню скорботи і вшануванню пам’яті жертв війни, що відзначається щорічно 22 червня в Україні, пройшло у Жовкві 26 червня біля могили жертвам сталінських репресій, що на площі Вічевій. А цей день у календарі ще з 1997 року проголошений ООН Міжнародним днем на підтримку жертв тортур, заходи якого спрямовані проти нелюдського впливу і приниження людей. Саме через жахливі тортури та фізичні випробування пройшли невинно закатовані жертви, в основному — молоді люди, тіла яких віднайшли жовківчани за зламаною брамою Жовківського замку у червні 1941 року, коли нелюди з червоними зірками на погонах покинули Жовкву. Головним злочином всіх замордованих був однаковий гріх — вони були українцями та любили свою землю.

Місцеві мешканці у своїх спогадах донині борються з болем і жахом від тоді побаченого у катівнях: понівечені до невпізнання обличчя та тіла співгромадян, розіп’яті на кам’яних стінах. Тоді у жовківській в’язниці радянські війська, тікаючи від німців, у нелюдський спосіб замордували усіх арештантів. Понад три десятки жовківчан були знайдені своїми родичами у ямі на подвір’ї замку. Так радянська влада упродовж 1939-1941 рр. проводила на Жовківщині каральні заходи «з метою перебудови способу життя жовківчан на соціалістичний лад».

Небайдужі жовківчани, що зібралися біля пам’ятника жертв сталінських репресій, яких захоронили 26 червня 1941 року у могилі перед замком, хвилиною мовчання вшанували пам’ять про них. Представники влади поклали квіти до пам’ятного знака, а священнослужителі місцевих храмів відправили панахиду.

“День скорботи і пам’яті — це день спільної молитви і поминання невинних жертв Другої світової війни. Горем і болем вона увірвалась в кожну українську домівку, кривавою лінією пройшла через кожне серце, кожну долю. Сьогодні, потерпаючи від кривавої військової агресії на сході країни, ми особливо гостро усвідомлюємо ціну свободи, миру та безпеки. Вічна пам’ять загиблим. Честь і слава живим героям!» — сказала у своєму виступі перший заступник голови Жовківської райдержадміністрації Любов Дунець. На завершення заходу чоловічий квартет “Срібні дзвони” виконав низку патріотичних пісень.

Наш кореспондент