Головна Інтерв'ю Наповнення бюджету залежить від кожного з нас

Наповнення бюджету залежить від кожного з нас

251
0

Півроку тому Державну податкову інспекцію у Жовківському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів у Львівській області очолила Ольга ЛІЩИНСЬКА. Про завдання, поставлені перед фіскальною службою, шляхи їх реалізації з метою наповнення бюджету ми попросили розповісти її керівника.

– Ольго Леонідівно, у порівнянні з попереднім місцем праці, чим відрізняється робота у нашому районі? На що треба звернути увагу у колективі, співпраці з платниками податків?

– Жовківський район мені дуже подобається. У колективу цієї інспекції набагато вищий рівень професіоналізму, взаємостосунки між працівниками набагато щиріші і професійніші, тут приємно працювати. Якщо говорити про бізнес, то на Жовківщині він розвивається набагато динамічніше, працюють дуже великі потужні платники податків. У даному регіоні розвинуті різні види економічної діяльності. Звичайно, на все це вплинула митниця і близьке розташування до м. Львова.

З підприємствами, які, на нашу думку, є ризикові, ми протягом останнього місяця почали відпрацювання для усунення ризиків у сплаті податків. А є сумлінні підприємства, яких значно більше. З урахуванням того, що бізнес тут чесний, ми виконуємо усі заплановані надходження. Лише за останній місяць з урахуванням абсолютного економічного розвитку, невиконання плану становить приблизно 30 тис. грн. Це – мізер.

– Скажіть, будь ласка, що на Вашу думку дало об’єднання податкової і митної служб в єдине Міністерство доходів і зборів? Які позитивні чи негативні зміни на рівні району?

– Основною ідеєю об’єнання митниці і податкової, було спрощення процедур адміністрування мита і податкових платежів, спрощення роботи самих платників податків по відношенню до розмитнення товару і сплати податків. На сьогоднішній день Міністерство постійно моніторить думку платників, імпортерів, експортерів відносно того, що дало це об’єднання. Згідно відгуків платників податків, жодних висловлювань  щодо негативних наслідків не надходило.

Відповідно до позитивних змін, ми рухаємося до того, щоб процедури розмитнення і в подальшому пост аудиту тих платежів, які оформлялися при розмитненні, спрощувалися і вдосконалювалися. Щодо роботи митниці і податкової в частині адміністрування, то на сьогоднішній день є дуже серйозний обмін інформацією. Створені єдині програмні й інформаційні бази, які дають можливість дуже швидко реагувати на факти ухилення чи мінімізації проведення митних платежів суб’єктами господарювання зовнішньо-економічної діяльності. Тому зараз набагато більше важелів вплинути на ці процеси щоб залучити до оподаткування та розмитнення суб’єктів господарювання в тих обсягах, які передбачені Податковими і Митними кодексами.

–  Чи є в районі податкові боржники? Що вплинуло на виникнення боргу, зовнішні фактори чи недбалість керівників?

– У нас на сьогоднішній день рахується понад 19 мільйонів податкового боргу, з яких практично 18 мільйонів – це борги банкрутів, що стали наслідком кризи, яка в 2008 р. вплинула на розвиток бізнесу.  Борги на рівні 800 тис. грн., які в нас рахуються, це борги по економічно активних підприємствах. Вони періодично виникають, періодично гасяться.

Злісних неплатників немає. За величиною району, податковий борг у нас найменший в області.

– Ольго Леонідівно, які основні джерела наповнення місцевого бюджету?

– Податок з доходу фізичних осіб займає приблизно 80 % дохідної частини, і на сьогоднішній день спостерігається невиконання цього податку.Воно пов’язане із скороченням чисельності працюючих по деяких суб’єктах. Ми залучаємо додаткові резерви, розробили план заходів із залучення додаткових джерел по земельному податку. Тому, що спостерігаємо факти, коли підприємства, особливо підприємці, фізичні особи маючи магазини, склади, об’єкти громадського харчування, розташовані на земельних ділянках,  не сплачують ні орендної плати за землю під цими об’єктами нерухомості, ні податку. Згідно із ст. 286 Податкового кодексу, якщо у власності є об’єкт нерухомості, то треба сплачувати за земельну ділянку, яка знаходиться під цим об’єктом. Це однозначно. Нині судова практика йде на користь податкової служби. На сьогоднішній день створена комісія спільно з Жовківською РДА, і з цими неплатниками будемо боротися.

– Розкажіть, будь ласка, про перевірки суб’єктів господарської діяльності? За якими критеріями визначаються підприємства для перевірки ?

– У даний час критерії відбору платників для планових перевірок (є планові і позапланові перевірки) дуже детальні. Підприємство повинно мати не менше п’яти основних ризиків господарської діяльності, для того, щоб ми включили його в план перевірок, і щоб Міністерство затвердило цей план. При відсутності будь-яких ризиків, просто приходити на підприємство для планової перевірки на сьогоднішній день нам заборонено. Якщо підприємство має високе податкове навантаження, відповідає економічній суті бізнесу, і є більш-менш середнім відповідно до галузі й економічному виду діяльності, на ці підприємства ми не йдемо перевіряти і співпрацюємо з ними виключно як з партнерами. Коли навантаження відповідає рівню рентабельності або торгівельної націнкими розуміємо, що підприємство чесно сплачує податки, втручатися в його господарську діяльність недоцільно.

Якщо говорити про критерії відбору – це основні ризики підприємств схемного податкового кредиту, ризикового податкового кредиту в частині податку на додану вартість. Підприємство, що мало господарські стосунки з суб’єктами підприємницької діяльності, які відносяться до ризикових, фіктивних, по яких прописані нікчемні або удавані угоди, вибираємо на планові перевірки. Ми моніторимо ці підприємства цілий рік, відслідковуємо з ким вони співпрацюють і, коли йдемо на перевірку, у нас є чітка аналітична інформація про діяльність цих підприємств.

На позапланові перевірки виходимо тільки при наявності ризиків. Нині Міністерством доходів і зборів створена дуже серйозна інформаційно-аналітична база, що дає змогу на етапах декларування суб’єктів господарювання податків зразу моніторити їх декларації, податкові звіти і відбирати ті підприємства, які показали якісь сумнівні операції. При наявності великих резервів для донарахувань ми ідемо на ці позапланові перевірки. Сьогодні чисельність відділів, які здійснюють перевірки, у нас дуже мала, тому йдемо на перевірки до тих, де бачимо порушення. В основному зараз працюємо на опередження. Якщо бачимо, що в серпні, згідно з декларацією 20 вересня, підприємство провело ризикові операції, мало стосунки із сумнівними контрагентами або десь ухилилося від сплати податків, ми ідемо на перевірку і, таким чином, унеможливлюємо його факти ухилення у подальшому звітному періоді.

У нас є підприємства, в яких по 5-6 років не було перевірки. Наприклад, якщо середньогалузеве навантаження у даному виді економічної діяльності в Україні на рівні 2-2,5 %, а у нас є підприємства, в яких податкове навантаження 4 %, то в такому випадку ми чітко розуміємо, що воно дуже гарно працює і не застосовує схем мінімізації податків. Ми не втручаємось у діяльність сумлінних платників.

На рівні Міністерства доходів дуже серйозно моніторяться факти незаконного втручання у господарську діяльність через проведення планових і позапланових перевірок підприємств, які є сумлінними платниками.

– Чи змінилося ставлення до податкової служби за останні роки?

– Коли створювалось Міністерство доходів і зборів, його основним принципом роботи стало гасло – «Допомагаємо тим, хто цього потребує, і викриваємо тих, хто не платить податків». Відповідно цього і надаємо консультації.

Нас не треба боятись, ми допомагаємо всім і схильні до того, щоб підприємство консультувалося, щоб краще декларувало і сплачувало податки. Ми не є жандармами, позиція нашого Міністерства – виключно партнерські стосунки.

– Ольго Леонідівно, Ви новий керівник ДПІ у Жовківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області, розкажіть про себе.

– Я родом з Луцька. Одружена. Маю троє діток, двоє синів близнят, цього року їм буде 15 років. У мене дорослі діти. Закінчила Львівську фінансову академію, дуже люблю Львів і хотіла тут жити.

Після розподілу пішла працювати у податкову. Реалізовуючи свої ідеї,
перейшла у бізнес. 15 років займалася аудитом, судовою економічною експертизою, у мене достатньо спеціалізовані вузькі знання з економічних питань, займалась міжнародними стандартами фінансової звітності (є відповідна кваліфікація). Потім повернулася у податкові органи.

– Щоб Ви побажали нашим читачам і підприємцям Жовківщини?

– Побажання одне – бути усім здоровими, мати Боже благословення, бути чесними й у зв’язку з тим, що я є керівником податкової – бажаю менше проблем у бізнесі, господарській діяльності, спокою, виваженості і сумлінності. Тому, що бюджет треба виконувати, і наповнюємо його ми всі разом. Ці гроші йдуть освітянам і медикам, і ми, найперше, забезпечуємо своїх діток і, в деякій мірі, свою старість.

– Дякую за розмову.

Інтерв’ю провів Євген ВЕГЕРА.