Головна Інтерв'ю Туберкульоз: перші симптоми, ризики та запобігання

Туберкульоз: перші симптоми, ризики та запобігання

663
0

У рамках соціального інформаційного проекту «Запитай у лікаря» ми поспілкувалися з районним фтизіатром Жовківської Центральної районної лікарні Оксаною СОСНОВОЮ про захворювання, яке називають хворобою важких часів та бідних людей.

Ще кілька століть тому воно «викошувало» сотні тисяч життів, а зараз піддається лікуванню при вчасному зверненні до лікаря. Його іменували чахоткою та сухотами, оскільки організм хворих був виснаженим, а зовнішній вигляд – змарнілим.

— Оксано Львівно, скажіть, будь ласка, чи правда, що збудником туберкульозу – паличкою Коха, інфікована практично кожна людина?

— Так, мікобактерією туберкульозу інфіковано 98 відсотків населення України. Але, лише у 10 % з них розвивається захворювання.

— Хто належить до цієї групи ризику?

— Передусім, люди, які страждають захворюваннями легень, цукровим діабетом та безпосередньо контактують з хворими на туберкульоз. Особливо обережними слід бути особам без певного місця проживання, мігрантам, біженцям, переселенцям, безробітним, особам ВІЛ-інфікованим та людям, які перебувають або вийшли з місць позбавлення волі.

— Як і коли можна захворіти на туберкульоз? За яких умов зростають шанси?

— Зазвичай мікобактерії туберкульозу потрапляють в організм людини повітряно-крапельним або повітряно-пиловим шляхом. Відтак, більша ймовірність підхопити паличку туберкульозу – у тих людей, які перебувають у закритих мало- провітрюваних приміщеннях; у місцях, де є хворі з відкритою формою туберкульозу. Інфікуватись збудником туберкульозу можна й через харчові продукти: вживання молочних та м’ясних продуктів хворої великої рогатої худоби.

— Яких правил потрібно дотримуватися, аби не захворіти на туберкульоз?

— Перш за все, це провадження здорового способу життя, загартовування організму, що сприяє підвищенню імунітету людини. Потрібно постійно провітрювати приміщення. Систематично проводити вологе прибирання. При розмові не наближатися до хворого ближче ніж на 1 м. Користуватися індивідуальним посудом та індивідуальними засобами гігієни. Не вживайте молочні продукти зі стихійних ринків без термічної обробки. Не уникайте профілактичного флюорографічного обстеження. Щеплення дітей протитуберкульозною вакциною  БЦЖ є надійним захистом перед важкою хворобою.

— Які перші симптоми туберкульозу?

— Першими симптомами туберкульозу є: слабкість, втрата апетиту, підвищене потовиділення, схуднення, підвищення температури тіла до невисоких цифр (37,2-37,5), кашель, болі в грудній клітці, пов’язані з диханням.

— Який інкубаційний період захворювання на туберкульоз? І чи варто боятися людини, яка нещодавно одужала?

— Боятись таких людей не треба. Якщо людина пролікувалась, і лабораторні аналізи мокротиння це підтвердили, то така людина є цілком безпечною для оточуючих.

Від часу потрапляння збудника туберкульозу в організм до захворювання може пройти від декількох місяців до 2-х і більше років.

— Чи можна вилікувати туберкульоз народними методами?

— Ні. Жоден народний метод не здатний вбити мікобактерії туберкульозу. Тому не гайте на це час, а звертайтеся до лікаря!

— Скажіть, будь ласка, скільки на Жовківщині людей, хворих туберкульозом?

— У 2014 р. в районі захворіло 55 осіб, з них на туберкульоз легень — 52. Всього на обліку перебуває 304 особи. Треба додати, що проблемою останніх років став хіміорезинстентний туберкульоз, при якому збудник не чутливий до основних протитуберкульозних ліків. Хворі, вражені цією недугою, уже лікуються препаратами так званого другого ряду, процес лікування проходить набагато довше і складніше.

— Якими можуть бути наслідки захворювання на туберкульоз?

— Незавершене або з частими перервами лікування веде до рецидиву туберкульозу, після чого можуть виникнути важкі наслідки – резинстентний туберкульоз, хронічний бронхіт, хронічна легенева недостатність, а у важких випадках і смерть. Не варто забувати про позалегеневі форми туберкульозу: туберкульоз нирок, кісток, очей, туберкульозний менінгіт.

— Чого не можна людині, яка хвора на туберкульоз?

— Якщо людина захворіла на туберкульоз, їй не можна: засмагати, палити, зловживати алкоголем, відвідувати сауни та лазні, займатися важкою фізичною працею, відвідувати дитячі установи та місця масових скупчень людей. Головне, як вже було сказано, щоби хворий хотів лікуватися, дотримуватися приписів лікаря, тоді хворобу можна перемогти.

— Дякую за бесіду.

Зоряна ГУМНИЦЬКА.