Головна Цікаво Цінний харчовий і лікувальний продукт – мед

Цінний харчовий і лікувальний продукт – мед

321
0

Бджільництво — високопродуктивна галузь у присадибному господарстві і фермерстві. Зазвичай, як розповідають пасічники, бджолиний рій, в якому налічується 50-60 тисяч бджіл, дає приблизно 50-60 кг меду і 1-1,5 кг воску. У кращих господарствах у сприятливий сезон від однієї бджолосім’ї отримують навіть до 200 кг меду і до 2 кг воску.

Для збирання 1 кг меду бджола відвідує 10 млн квітів. Збираючи нектар, бджола переносить пилок з однієї квітки на іншу, сприяючи при цьому запиленню великої кількості рослин, що в значній мірі збільшує урожайність ягід, фруктів, зернових і овочевих культур.

Пахощі і яскраве забарвлення квітів приваблюють бджілок, і вони летять до них, щоб наповнити свій медовий зобик нектаром — солодким соком рослин. Нектар змішують зі слиною, яка багата на ферменти і під дією яких він перетворюється на мед. Починається цей процес у зобику бджілки-трудівниці і продовжується в стільничках, де і відбувається остаточне дозрівання меду — гідроліз. Це розщеплення сахарози до глюкози — виноградного цукру. А фруктоза — це плодовий цукор. З цих продуктів інтенсивно випаровується вода, і в кінцевому результаті в готовому меді, в дозрілому продукті вся сахароза розщеплюється, а вологість становить 20 %. Колір, консистенція, прозорість та інші властивості меду значною мірою визначаються особливостями рослин, квітів, з яких бджоли збирають нектар.

Для прикладу: липовий мед — прозорий, запашний, світло-жовтого кольору, з цвіту білої акації мед — білий, який швидко кристалізується. Малиновий мед — теж білий із приємним смаком та ароматом. А мед гречаний, як і гірчичний — темно-жовтого і навіть темно-коричневого кольору та терпкий на смак.

Але, як кажуть пасічники Жовківщини, гречкою фермери засівають малу площу полів, тому гречаного меду у місцевих бджолярів небагато. Вчені встановили, що в меді вітаміни зберігаються довше, ніж в овочах і фруктах.

Мед задовольняє потребу організму людини в усіх мінералах, оскільки в ньому міститься чи не вся таблиця Мендєлєєва: залізо, мідь, кальцій, калій, натрій, магній, фосфор, йод, сірка, хлор, цинк, марганець, алюміній, бор, кремній, хром, літій, нікель, свинець, олово, титан, осмій тощо.

Відомо, що всі мінеральні речовини необхідні для життє-діяльності організму людини.

Підготував  Василь ГУЛЬГУН, м. Жовква.