Головна Звернення Крехів – історія та сучасність

Крехів – історія та сучасність

954
0

Крехів вперше згадується в історичних джерелах у 1456 році з приводу того, що двох крехівських селян викликано до суду в селі Желдець. На початку XVII століття за 3 км від Крехова був заснований монастир. У 1669 році монахи побудували навколо монастиря укріплення, перетворивши його на фортецю. В 1672 році турки обложили монастир, але взяти його не змогли. У 1860 році на території села було знайдено скарб бронзової доби (приблизно X-VII століття до н. е.).

Нині Крехівська сільська рада – велика за територією, охоплює 7 населених пунктів: Крехів, Крута Долина, Руда Крехівська, Козулька, Фійна, Майдан, Папірня. Розточанські краєвиди манять своєю неймовірною красою у будь- яку пору року. Чисте повітря, межування із Яворівським національним природним парком не залишають байдужим жодного гостя. Особливо багато у Крехів приїжджає паломників, які відвідують монастир отців Василіан. Історично-архітектурну цінність представляє дерев’яна церква Св. Параскеви, збудована у другій половині XVII століття. Вона занесена до пам’яток архітектури національного значення. Церква у користуванні громади УПЦ КП. (Детальніше про цю унікальну споруду розповімо в одному із наступних номерів газети). Поруч із церквою масивна оборонного типу дзвіниця (1638 р.)

Про діяльність органу місцевого самоврядування у Крехові розповів сільський голова Микола Дроган.

  • Мешканці нашої сільської ради відчули переваги газифікації й електрифікації, якій саме минулоріч ми приділили найбільше уваги. Замінено 7 км. високовольтної лінії від с. Крехова до сіл Фійни, Майдану, Папірні із відновленням трансформаторів. У Руді Крехівській електричні дерев’яні опори, які були у жахливому стані, модернізовано на залізобетонні.

Цьогоріч плануємо вирішити ще одне питання безпечного електропостачання. Трансформатор по вул. Б. Хмельницького у Крехові обслуговує більшу половину споживачів села. При збільшенні використання електрики споживачами виникають серйозні проблеми із напругою. Для їх усунення потрібно встановити додатково-розвантажувальний трансформатор. На це вже виготовлено проектно-кошторисну документацію. Думаємо, цьогоріч дану проблему буде вирішено.

На території Крехівської сільської ради працюють три школи: у Крехові-неповносередня школа, у Руді Крехівській і Майдані — початкові. Навпроти церкви Св. Параскеви, у приміщенні колишньої плебанії, розташований дошкільний навчальний заклад. У Крехові і Фійні діють Народні доми.

Територія нашої сільської ради наполовину газифікована. Чимало мешканців уже відчули блага голубого вогнику. Руда Крехівська, Крехів, Козулька нині вже мають газ, центральний газопровід прокладено по Фійні. У Руді Крехівській за допомогою газу зігріваються у початковій школі та каплиці. До інших соціальнин установ ради підведена труба, і вони можуть бути газифікованими. Для цього потрібно виготовити проектну документацію і провести будівельні роботи. Згідно з експлуатаційними правилами, повинна бути окрема котельня. Крехівська школа поки що опалюється вугіллям, хоч і наявна така котельня. На сьогоднішній день 75 відсотків населення Крехова газифікували свої обійстя.

Гордістю кожного села є його мешканці. Найстарішою жителькою сільської ради є Парасковія Ковальська, яка проживає у Руді Крехівській 8 березня пані Парасковія святкувала 98-річчя. Марії Процайло із с. Майдану виповниться 97 років, Анастасії Процайло — 95 років. Наздоганяють їх за віком Анастасія Нетлюх із Крехова і Ганна Савка із Козульки, які цьогоріч святкуватимуть 94 роки.

Приємно, що збільшується народжуваність. У 2012 р. у Крехівській сільській раді народилось 17 дітей, у 2013 р. — 23 дітей. 40 жінок нагороджено почесним званням «Мати-героїня». Семеро діточок зростає в Ольги Баран, Уляни Демчишин, шестеро — Любові Якимець, п’ятеро — у Надії Ткачик.

Територія Крехівської сільської ради – перспективна і приваблива для розвитку туристичної  галузі. Вагомою подією стало будівництво ДП «Виробничо-сервісний центр Міністерства доходів і зборів у Львівській області» гірсько-лижного комплексу на північному схилі гори Чернеча. Крісельний витяг здано в експлуатацію ще минулого року. Засніженої зими любителі лижно-санного дозвілля уже оглядали місцеві краєвиди. Відгуки надходили позитивні. Відрадно, що приблизно 50 наших мешканців знайшли місце праці у новозбудованому гірськолижному комплексі. Відповідно до чинного законодавства, державне підприємство сплачує у бюджет ради земельний податок за користування землею. Окрім того, воно фінансує виготовлення генерального плану забудови сіл Майдану і Папірні, які їх не мали. Нині роботи виконані на 60 відсотків.

 Розбудовується і сам Крехів, розроблено два квартали нових забудов. Переважно у селі хочуть жити і покращити свої побутові умови наші мешканці, прагнуть сюди приїжджати чи тут перебувати і вихідці із Крехова. Люди наводять благоустрій, садять сад і беруться  до закладення фундаменту власних осель.

 Зауважу, що у своїй діяльності ми не зупиняємося на досягнутому. Особливо приємно відчувати підтримку молодих ініціативних мешканців. Спільними зусиллями і досягаємо результату. Так, молоді хлопці, які планують цьогоріч одружуватися, забажали зробити цю подію більш пам’ятнішою й святковішою. Минулоріч у приміщенні сільської ради відремонтовано зал урочистих подій, придбано нові  елементи інтер’єру. Тепер очікуємо наречених. Фото- та відеозйомка весільної церемонії у гарному відновленому залі залишиться у пам’яті молодих та гостей.

Є чимало питань, які плануємо вирішувати надалі. Прагнемо відновити вуличне освітлення. Потребує ремонту водогін. Проблемним залишається стан доріг. Можливо, усе за рік не вирішити, але починати треба. Долаючи проблеми, ідемо вперед.

Любов та тепло, даровані дітям

Однією із основних будівель у Крехові є дитячий садочок. Сюди щоранку, тримаючись за рідну батьківську руку, поспішає малеча.

Сьогодні садочок відвідує 15діточок, які навчаються в одній групі. Хоча вікова категорія дітей від 3-х до 6-ти років, та тут знаходять заняття для кожного. У садочку багато іграшок та цікавих книжечок. Малеча полюбляє грати ігри, відпочивати, слухати казочки. З любов’ю та теплом їх щодня зустрічають завідувач Іванна Павлик, вихователь Оксана Захарова, її помічниця Наталія Кунинець. Смачні сніданки та обіди для дошкільнят готує кухар Оксана Бринь.

Всіма силами у Крехові намагаються створити дітям якнайкращі умови. Як повідомила Іванна Павлик, у садочку провели воду, поміняли каналізацію. Для більшого збереження тепла у холодну пору року замінили старенькі вікна та вхідні двері. Роботу провели, в основному, за державні кошти. Значна допомога надходить від батьків, які піклуються про своїх чад.

З метою залучення дітей до творчої співпраці, у садочку проводять різні виступи, семінари з основ здоров’я. Для більшого зацікавлення, вихователі проводять відкриті заняття для батьків.

Крехівські батьки, як виявилось, полюбляють сучасні імена. Діточки один за одним розповідають як їх звати – Вероніка, Олеся, Сергійко, Ігорчик, Роксолана.

У садочку панує дружня атмосфера. Вихователі, наче рідних, люблять діточок, піклуються про них, допомагають. Тут малеча здобуває перші навики у навчанні, формується у колективі. Та найголовніше – доброта та щирість вихователів, які щодня з ними.

Уляна Лащівська,

Уляна Копоть.