Головна Цікаво Береза – життєдайне дерево

Береза – життєдайне дерево

888
0

На базарі вже продають свіжий березовий сік. Цей цілющий напій має лікувальні властивості, очищає організм від токсинів, наповнює людину життєдайним соком весни, а також доброю, здоровою енергетикою. Беручи сік з берези, варто притулитися до дерева, подякувати йому, і організм відчує силу, легкість, спокій душі.

Свіжий березовий сік – це дієтичний напій, що є загально-зміцнюючим і тонізуючим засобом, який позбавляє організм людини від зимової втоми і сонливості.

Регулярне вживання соку сприяє очищенню організму, відновленню після простудних захворювань.

Ще у прадавні часи у слов’янських народів березу вважали символом небесного сяйва світла і втіленням культу богині-берегині. Береза – довговічне дерево, що живе сто і більше років.

Порожнини клітин коркової клітини на стовбурах беріз наповнені смолистою речовиною – бетуліном, яка надає корі білого забарвлення. Верхній шар берези – це береста, завдяки смолі він є дуже міцним і довговічним.

У музеях збереглися «берестяні грамоти» ще з часів Київської Русі з посланнями і записами предків.

У природі існує чимало видів беріз: плакучі, прості, з рожевою корою, з пурпуровим листям.

До «Червоної книги» занесено темну і низьку берези, які ростуть в Україні. Ендемічна береза росте у пониззях рік Дніпра і Південного Бугу. В Чорноморському Біосферному заповіднику росте дніпровська береза. А в Кременецьких горах у заповіднику-філії «Медобори»  росте рідкісне дерево – береза Клокова, відкрита видатним науковцем Михайлом Клоковим. Це білокоре дерево має магічну силу, навіть на «зелені свята» вітами з берізки прикрашають оселі. Із бруньок і цвіту берізки люди ще з древніх часів готують настоянки, які використовують у лікувальних цілях, виготовляють активоване вугілля. У березовому листі міститься ефірна олія, вітамін «С», провітамін «А», є дубильні речовини.

Без березового віника годі уявити лазню. Він заспокоює біль, ломоту в м’язах і суглобах після фізичного навантаження, добре очищає шкіру, прискорює загоєння подряпин, ран, заспокоює і покращує настрій. «Березова пара»  добре впливає на органи дихання, тому після відвідування лазні так легко дихається.

Колись з берези виготовляли тапочки – виступці, в народі їх називали «дерваки» – взуванки з дерева.

І зараз березу використовують у народних промислових ремеслах: плетуть кошики, виготовляють сувеніри у вигляді картин.

З берези люди виготовляли фарбу для тканин, що була екологічно чистою, а з кори виготовляють дьоготь, який використовують в лікувальних цілях і у господарстві.

Береза – дуже корисне дерево, що одним із перших пробуджується після зимового сну, тому й перший місяць весни називається «березень».

Василь Гульгун.