Головна Цікаво На широких просторах Равщини свої барви розкинуло мальовниче село Городжів

На широких просторах Равщини свої барви розкинуло мальовниче село Городжів

1306
0

Населення Городжева – 1048 осіб, а підпорядковується громада Лавриківській сільській раді. До інфраструктури населеного пункту входять: початкова школа, Народний дім, ФАП, бібліотека та дві церкви, які працюють та трудяться воєдино для своєї сільської громади. Не оминули увагою Городжева і журналісти газети «Відродження» та відвідали з творчим візитом головні  місця суспільного  життя населення.

СКАРБНИЧКА ЗНАНЬ

Справжньою скарбницею знань для жителів села є їхня сільська бібліотека. Марія Миколаївна Кирик, завідувач бібліотеки, працює там майже сорок років і знає кожен куточок читацького серця односельчан. Пані Марія розповідає, що за ці роки тенденція відвідувачів суттєво не змінилась, проте їхня кількість збільшується. «Основними і найбільш жвавими читачами тут є діти, яких кожного дня приходить по 15-18, аби взяти для прочитання чергову книжечку. Кількість відвідувачів поступово збільшується, і приємно, що ця частка – молоде населення. Є і постійні відвідувачі бібліотеки зрілого та пенсійного віку, найстаршою з них є 80-річна жителька нашого села». Цікавляться селяни, зазвичай, художньою літературою та періодикою. Щорічно на замовлення бібліотеки із районного архіву надходять нові видання та періодика відповідно до запитів читачів. Цього року, як розповіла Марія Миколіївна, надійшло 60 нових екземплярів класичної літератури та періодичних видань.

Варто відзначити, що сучасники літературного авангарду укра-їнської літератури не користуються високим рівнем попиту у бібліотеці с. Городжева. Тим не менш, громада може гордитися власними творчими талантами. Єва Тимофіївна Кресало – місцева поетеса, авторка 2 збірок, останню з яких завідувачка бібліотеки планує презентувати за участі авторки. Може  похвалитись і культурно-освітній заклад власним архівом публікацій про рідне село, зібраних у вирізках із районного часопису.

Бібліотека живе та розвивається. Проте є певні перепони. За словами завідувачки, бракує технічної бази, комп’ютеризації кабінету, більше новітньої літератури, оновлення тематичних полиць, та це зовсім не заважає оптимізму та бажанню розвиватись.

КУЛЬТУРНИЙ ЦЕНТР

По сусідству з бібліотекою, в одному приміщенні, працює в творчому тандемі Народний дім Городжева, завідувачем якого є Ганна Степанівна Білан. В кабінеті облаштований  патріотичний куток громади, який додає своєрідного українського колориту. Завдяки спільній роботі керівника «НД» з громадою та творчою частиною населення, регулярно проводяться культурно-освітні заходи, приурочені визначним подіям в житті країни, краю, села. Організовують вечори, присвячені видатним митцям, діячам. Особливістю культурної роботи у Городжеві є діяльність любительського об’єднання «Живе слово». Цей колективний орган творчої організації громади працює над розробкою культурно-масових заходів. Кожного місяця робоча група «Живого слова» проводить планове засідання, на якому впорядковують та узгоджують календар проведення культурних заходів, розподіляють обов’язки щодо їх організації. При Народному домі діє вокальний ансамбль «Калинонька», голосами якого виступають жителі села різної вікової категорії. Неодноразово «Калинонька» брала участь у різноманітних конкурсах та фестивалях місцевого та районного рівня. Важливим моментом організації культурного життя в Городжеві є його фінансова сторона. Усі кошти на проведення будь-яких дійств надходять від громади села, зокрема від місцевого підприємницького сектору. До того ж, за ініціативи культурного осередку села, громада долучається і до благодійних акцій зі збору коштів на потреби воїнів АТО.

НА СЛУЖБІ ЗДОРОВ’Я

Першу та невідкладну медичну допомогу жителі Городжева можуть отримати в місцевому ФАПі. Завідувач медичного пункту, фельдшер Ольга Ярославівна Дриворіз. За своїм професійним спрямуванням у медичній роботі пані Ольга є універсальним працівником, котра завзято піклується про здоров’я своїх односельців. У медпункті мешканцям можуть виміряти тиск, надати першу медичну допомогу, зробити щеплення тощо. Для цього тут є усі необхідні технічні та медичні засоби. Ольга Дриворіз  працює вже 7 років, а другим штатним працівником є санітарка. Окрім цього, важливі організаційні та робочі моменти працівники ФАПу узгоджують із закріпленим за медпунктом лікарем із Рави-Руської. До технічної бази  ФАПу належить також і  гінекологічний кабінет, обладнаний усім необхідним приладдям. До речі, і народжуваність у Городжеві має досить хороші показники. Як розповіла завідувачка, за минулий рік народилось 14 немовлят, а цьогоріч вже є один новонароджений та восьмеро вагітних жінок, які перебувають на обліку в медичному пункті. Працівники ФАПу, усміхаючись, кажуть: «Це лише початок року». В позитивному настрої та хорошій робочій атмосфері працюють медики с. Городжева та завжди готові виконати свій професійний обов’язок перед громадою.

ДУХОВНА ОБИТЕЛЬ

З давніх часів церковним храмам приділяли величезну увагу, відводили місця, з яких було б видно яскраві куполи і чути дзвони божественних служб. Люди приходять в храм замолити свої гріхи, заспокоїти душу і навіть відновити сили через молитву. Щоб побудувати церкву, потрібно не тільки багато часу, сил і фінансових ресурсів, а ще й божественне натхнення.

Саме з таким натхненням й почали парафіяни Городжева самотужки будувати Божий храм за власні кошти. Все розпочалося 1992 року, коли на горбочку, на місці майбутнього храму було закладено перший камінь. Цеглина за цеглиною виросли стіни, вершина храму прикрасилась куполом, далі оздоблювались стіни. Годі й говорити, що будь-яке будівництво — справа клопітка і потребує чималих коштів та зусиль. Спонсорів не було, усі фінансові затрати лягли на плечі громади (всього 150 дворів).

П’ятикупольний храм Св. Миколая Чудотворця збудовано у стилі бароко, розміром 29х19, висотою у 30 метрів.

Церква сьогодні є головним духовним домом для його жителів. Чудовий Божий храм привертає увагу гостей села, дивує своєю величчю і красою.

Велично дзвонять дзвони й у церкві Успіння Пресвятої Богородиці. 1937 року до Городжева з містечка Магерова перенесли стару дерев’яну церкву, збудовану 1733-го. Оновлену церкву освятили у 1938 р. З 1960 до 1965 рр. стояла зачиненою. Це була перша святиня у селі. В кінці 2000 р. була частково відремонтована зовні. Сьогодні церква у користуванні громади УГКЦ.

Часи не змінилися. Благовіст й надалі розносить свою особливу мелодію. Вітер слухає спів церковного хору. Цей спів лунає й у серцях вірян Городжева.

ЗІ СПОРТОМ — НА «ТИ»

Важливим постулатом розвитку села є його спортивна діяльність. У Городжеві є два футбольні колективи (дорослі та юнаки), які на першості району та в турнірах демонструють досить непогані результати. Команди функціонують на громадських засадах, утримуються за кошти гравців та небайдужих мешканців села. Цікавим та позитивним моментом в житті громади було спорудження чудового спортивно-розважального міні-комплексу. Сюди входять футбольні майданчики для футболу та міні-футболу, дитячий розважальний куток з усім необхідним оснащенням. На укладання майданчика вкладено багато сил і натхнення його мешканців, і все це за кошти громади, підприємців із присілка Поріцькі, серед яких варто виділити Василя Рудика та місцевих діячів. Сьогодні там можуть погратись діти, молодь, дорослі. Основні спортивні забави: футбол та волейбол. А цьогоріч жителі придбали батут, на якому зможуть пострибати та цікаво провести час усі охочі.

Журналісти районки були приємно подивовані, побачивши на малому футбольному полі чоловіків різного віку, що, мов хлопчаки, ганяли цього лютневого дня (на календарі було свято Трьох Святих) м’яча, випромінюючи радість і захоплення.

Розвиток спорту та популяризація здорового способу життя постійно спонукають мешканців на нові соціальні звершення, поштовхом до яких став цей прекрасний спортивно-розважальний куток.

Віталій СЛУКА,

Зоряна МИКИТЮК,

Ярослав ГЛУТКОВСЬКИЙ.