Головна Цікаво Ранні овочі. Як вберегти себе від отруєнь

Ранні овочі. Як вберегти себе від отруєнь

136
0

Все більше ранніх овочів з’являються на ринках та у магазинах району. Прилавки рясніють  вітамінним розмаїттям: зелена цибуля, кріп, редиска, огірки, помідори, капуста, щавель і навіть кабачки.

Ранні овочі не завжди корисні для організму, позаяк, крім вітамінів, містять велику кількість нітратів та інших шкідливих речовин. Як показує досвід, вміст нітратів в овочах закритого грунту у 1,5-2 рази більший, ніж у відкритому. Найбільша кількість нітратів накопичується у корінні,  стеблах петрушки, селери (нітратів там може бути на 50 % більше, ніж в листі), поверхневих шарах овочів та фруктів.

Потрапляючи в організм, нітрати можуть викликати отруєння, захворювання серцево-судинної, травної, нервової систем.

Позбутися нітратів повністю неможливо, а ось зменшувати їх кількість — потрібно. Для цього перед приготуванням та вживанням овочі слід ретельно мити, видаляти позеленілі ділянки, де накопичується найбільше нітратів. Обов’язково перед вживанням овочі та фрукти замочувати в холодній воді неменше 30 хвилин. Вимочувати та відварювати овочі слід у великій кількості води. Відвар відразу після закінчення готування зливати, бо при охолодженні в тій самій воді частина нітратів повертається в овочі. При варінні кількість нітратів знижується на 40-80 %.

Салати,  плодовоовочеві соки, готові до вживання  овочі бажано їсти відразу після приготування.

Зберігати овочі потрібно в прохолодному темному місці чи в холодильнику від 5 до 10 днів.

За словами лікарів, ранні овочі та фрукти не варто вживати дітям, вагітним жінкам та людям похилого віку, особливо у великій кількості. Перенасичення організму нітратами  може викликати отруєння, розлад шлунково-кишкового тракту.

При купівлі овочів та фруктів, звертайте увагу на їх зовнішній вигляд, терміни реалізації, маєте право просити у продавця надати вам документи, які засвідчують якість та безпеку харчових продуктів. Якщо ж виникли сумніви щодо якості придбаних овочів, можна звернутись до лабораторії, яка є на ринку. Тут зобов’язані на вимогу покупця перевірити овочі. Застерігаємо не купувати  продукцію на стихійних ринках, в місцях невстановленої торгівлі, оскільки тут не проводиться контроль.

Адміністраціям ринків радимо ретельніше перевіряти  всю сільськогосподарську продукцію, яка надходить на їхні ринки.

Галина ДЕМЧУК,

начальник відділу державного  нагляду за дотриманням санітарного законодавства управління  Держпродспоживслужби в Жовківському районі.