З настанням холодної пори року збільшується ризик захворіти на грип та гострі респіраторні інфекції.
Грип на сьогоднішній день — найпоширеніше вірусне захворювання. Щорічно на грип хворіють 10-25 % населення, а в період епідемії цей показник досягає 80 %. І хоча сам по собі грип, здебільшого не є небезпечною хворобою, однак він може призводити до серйозних ускладнень. Та й сам по собі грип при епідемічних спалахах дає значну сумарну кількість днів непрацездатності, що порушує ритм життя не тільки окремої людини, а й усього суспільства,
Згідно наказу МОЗ України, рекомендовано проводити вакцино-профілактику грипу таким контингентам, які відносяться до групи ризику: школярам, починаючи з семи років; учням ПТУ, технікумів, студентам ВУЗів; працівникам транспорту, торгівлі, сфери обслуговування; особам з хронічними захворюваннями серцево-судинної та дихальної систем, особам, що часто хворіють на ГРВІ; особам віком понад 60 років.
Ознаки грипу з’являються раптово. Захворювання частіше починається з болю голови, загальної слабкості, потім раптово піднімається температура, з’являється озноб, біль у горлі, захриплість голосу. Ці симптоми тривають до 5-6 днів, після чого залишається лише незначна загальна слабість протягом кількох днів. Одужання може настати на 7-14 день.
Грип дуже небезпечний своїми ускладненнями, які можуть виникати навіть через 1-2 тижні після одужання. Вірус здатен проникати практично в усі органи, через всі захисні бар’єри організму. Найбільш часті ускладнення це: пневмонія, гайморити, отити, менінгіти, міокардити.
Грип може призвести до загострення хронічних захворювань, серед яких найбільш небезпечні є бронхіальна астма, хронічний бронхіт, серцева недостатність, вади серця, пієлонефрит, громерулонефрит, цукровий діабет.
Якщо ж ви захворіли на грип, то слід дотримуватись рекомендацій лікаря. Протягом усього періоду лихоманки слід дотримуватись постільного режиму, оскільки він попереджує в деякій мірі розвиток ускладень.
Хворого, в міру можливостей рекомендується ізолювати від інших членів сім’ї, якщо він знаходиться в одній кімнаті зі здоровими, необхідно відокремити ліжко ширмою або простирадлом. При догляді за хворим необхідно одягати марлеву маску із трьох – чотирьох шарів, яка повністю закриває рот і ніс. Через кожні дві години маску кип’ятити або прасувати гарячою праскою. Хворому виділити окремий посуд, рушник. При кашлі або чханні хворий повинен закривати рот і ніс носовою хустинкою. Носові хустинки необхідно часто міняти і кип’ятити при пранні.
Харчування повинно бути молочно-рослинне, слід багато пити теплого чаю (з цитриною, ягодами калини, чорної смородини, малини, настою липового цвіту, листя ромашки, евкаліпту). Оскільки організм людини найбільш ефективно бореться з вірусами грипу при підвищеній температурі (для дорослих близько 38,0 – 38,5 С, для дітей 37,5 – 38,0 С), бажано не знижувати її менше вказаної величини. Однак слід зважати на стан хворого, на його індивідуальну переносимість підвищеної температури.
Специфічне лікування проводьте за порадою лікаря. На сьогоднішній день в аптеках досить широкий вибір препаратів, які можна використовувати при грипі. Одні з них слід приймати в перші години захворювання, інші найбільш ефективні при наявності інтоксикації та симптомів ураження дихальних шляхів, треті показані для полегшення відхаркування, четверті сприяють підвищенню імунітету організму. Ваш лікар, виходячи з перебігу хвороби, запропонує найбільш оптимальні для вас ліки.
У період широкого розповсюдження грипу не рекомендується відвідувати, особливо дітям, людям похилого віку місця, де збирається багато людей. В залежності від ситуації, вводити обмежувальні заходи при організації масових міроприємств під час епідемії грипу.
Кожен хворий повинен усвідомити свою загрозу для оточуючих як джерело інфекції та при перших ознаках захворювання звертатися за медичною допомогою в лікувально-профілактичні заклади району, а не продовжувати працювати, користуватися громадським транспортом, відвідувати місця масового скупчення людей.
Успіх у боротьбі з грипом у значній мірі залежить від вас самих, від свідомого ставлення до збереження свого здоров’я і оточуючих.
І. ВОЛОЩЕНКО,
завідувач відділення епідеміологічних досліджень Жовківського районного відділу ДУ «Львівський обласний лабораторний нентр Держсанепідслужби України», лікар-епідеміолог.