Головна Цікаво Волоський — грецький горіх

Волоський — грецький горіх

1678
0

Багатовіковою народною селекцією виведено чимало різноманітних сортів і форм волоських горіхів. В Україні районовано такі сорти, як гроновий паперовий, бомба та інші.

На волоський горіх кажуть чомусь «грецький», однак, його батьківщина — Азія. У нашому народі зазвичай до Воздвиження Чесного Хреста горіхів не збирають, не зривають. Лише після 27 вересня їх вважають стиглими. А хто не дотримується цього звичаю — видно по заплямованих горіховим «йодом» руках, долонях.

Дерева горіхів садять люди поблизу осель, бо це дерево відганяє від хати негатив — зло. Де ростуть горіхи, повітря завжди чисте і свіже, тому що вони виділяють фітонциди, які знищують хворобостійкі мікроби. Горіхові дерева оминають стороною комахи: мухи, комарі, міль. З горіхом поводяться люди поважно, обережно, є з ним на «Ви».

Із власного досвіду знаю і пам’ятаю цю істину. У містечку Куликові, на обійсті моїх батьків, поблизу хати, росли два горіхи — наші обереги. Я прожив там майже 50 років. Коли зять зрізав і викорчував ці дерева, спочатку один горіх, а невдовзі — другий, у родині почалися негаразди, які тривають і досьогодні.
У плодах горіхів є великі Божі дари, Божественна сила, — кажуть мудрі українські старці — сторожили, мабуть, тому і недарма ядро горіха подібне на мозок людини, в ньому міститься позитивна енергентика, сконцентрована енергія небес.

Вживаючи горіхи, ми відчуваємо приплив сили, бо в них міститься чимало корисних вітамінів. За народними традиціями горіхами обдаровують господарі на новий рік посівальників, вінчувальників, колядників.

Горіхи — джерело поживних речовин, у них є ненасичені кислоти, які знижують рівень холестерину в крові, очищують судини. Горіхи широко застосовують в медицині — листя, кору цього дерева, плоди.

Завдяки великій кількості йоду, горіх вживають при захворюванні щитовидної залози, при цукровому діабеті, хворобах серця. Також використовують горіх косметологи.

Як кажуть в нашому народі: горіх природний чудовий афродозіак, який продовжує молодість.

Василь ГУЛЬГУН,
м. Жовква.