Головна Цікаво Вихованці «Пласту» при Жовківському районному центрі дитячої творчості передали у міста Вифлеємський...

Вихованці «Пласту» при Жовківському районному центрі дитячої творчості передали у міста Вифлеємський вогонь миру

384
0

Служити Богові та Україні 

Світовий скаутський рух бере свій початок із кінця XIX століття. Йому передували педагогічні ідеї поєднати навчальний процес із практичним життям. Спроби створити такі «шкільні держави» були в Англії та Німеччині.

Для Галичини властивий був національно-мілітарний скаут. Тут скаути називалися «пластунами» в пам’ять про тих козаків, які після ліквідації Запорізької Січі подалися на Кубань і в кубанському козацькому війську виконували роль розвідників, тобто «пластували», щоб вислідити ворога.

Особливістю «Пласту» було те, що, на відміну від «Січей» і «Соколів», які працювали переважно зі зрілою молоддю, він починав виховання з дошкільного і шкільного віку. Головно «Пласт» проводив свою навчально-виховну роботу виключно поза школою.

Пластовий рух у Галичині був започаткований сином Ів. Франка Петром Франком та студентом Іваном Чмолою, які в кінці 1911 року створили у Львові І скаутський гурток. Збагатив та надав цьому рухові організаційної сили професор Львівської академічної гімназії Олександр Тисовський. Виховання в організації, за задумом О. Тисовського, було безперервним: від 8 років і до старості для тих, хто пов’язав з ним свою долю.

Головна засада «Пласту» — «Бог і Україна». Девізом українських пластунів був клич «СКОБ», що означало: С — сила, К — краса, О — обережність, Б — бистро. Крім цього, «скобом» ще була назва карпатського орла. Слова пластового гімну закликали до чесного служіння Україні та примноження її слави.

Отже, «Пласт» як українська дитячо-юнацька організація віді-гравав прогресивне значення в становленні і розвитку української молоді через вміле поєднання навчально-виховного процесу з працею та загально фізичним розвитком.

У ХХІ столітті  «Пласт» набирає все більших обертів. Бути скаутом, пластуном — почесно.  Як і на початку свого зародження, так і сьогодні зміст українського виховного ідеалу  полягає у служінні Богові та Україні. Служіння Богові передбачає наявність у людини найвищих моральних якостей, а служити Україні — означає служити їй, як своїй Батьківщині, її народові.

Саме таких постулатів сьогодні навчає своїх вихованців, гуртківців-пластунів Ігор Полуситок, вчитель-вихователь Жовківського навчально-реабілітаційного центру «Злагода».

Так, напередодні новорічно-рідвяних свят пластуни привезли Вифлеємський вогонь до Жовкви. Благодійна акція «Різдвяна свічечка 2020» відбулася у Львові під гаслом «Зігрійте теплом тих, хто цього потребує».

Вихованці «Пласту», гуртка, що діє при Жовківському районному центрі дитячої та юнацької творчості, передали  у міста Вифлеємський вогонь миру, любові та злагоди.

Наш кореспондент