Головна Цікаво Взірець пернатого оптиміста

Взірець пернатого оптиміста

373
0

Взірець пернатого оптиміста

Можливо, декому з читачів часопису "Відродження" доводилося тримати в руках орнітологічний журнал Proglodytes, видання якого започаткувало Західноукраїнське орнітологічне товариство шість років тому. Емблемою обкладинки цього виданя наукові працівники обрали цікаву, досить рухливу пташку з родини кропивникових, яка зустрічається по всіх теренах України. Полюбляє вона гущавини старих, рідкозаболочених хвойних, змішаних та листяних лісів. Також тримається птах тих куточків парків, де є загущений невеликий чагарник, купи хмизу, зарості ожини чи малини. Такі ділянки вважаються захаращеними. Зовсім по-іншому їх сприймає волове очко.

Не дивлячись на досить малі розміри (довжина крила — до 5,5 см, а маса тіла — вагою до 11 грамів), волове очко досить рухливе, з коротким, що стирчить вгору, хвостом. (В народі його звуть задерихвіст). Ноги досить довгі і сильні. Дзьоб тоненький, прямий, середньої довжини, у верхній половині темно-бурий, у нижній — жовтий.

Забарвлення особливо характерне: коричнева пташка з поперечними темними штрихами, знизу більш світле, сірувате, через те побачити складніше та ще й через рухливість серед сплетіння тоненьких гілочок. Але видає її досить голосна і красива пісня, яка настільки гучна, що просто дивно, звідки у волового очка стільки сили в голосі. Пісня мелодійна, дзвінке "черрр-черр" досить голосне і гарне із звукових трелей.

Гнізда волового очка своєрідні: кулясті і мають невеликий отвір.Їх будує самець в основі розгалуження кущів, у купах хмизу, під великими шматочками кори, що лежать на землі. Навесні самець будує декілька круглих закритих із усіх боків гнізд. У деяких із них він ночує разом із самкою, а пізніше в тому гнізді, яке їй подобається, вона насиджує відкладені яйця. Це гніздо товстостінне у вигляді кулі з боковим входом. Гніздяться парами. Кожна з них займає досить великий та окремий простір (до 3-5 га), на якому також розташовані гнізда, в яких, за даними науковців, проходять виховні моменти та ночівля. Батьків для своїх дітей самки вибирають за принципом "чия хата краща". В найкращого гніздобудівника і жінок більше. Одній із них він допомагає турбуватися і годувати пташенят. Більше цього "він навіть і без неї турбується про потомство, якщо вона загине". В кладці буває 6-8 яєць, які самка насиджує 13-15 діб. У році два виводки. Своїм житлом користуються всі пори року.

За дзвінкий веселий голос, за надто цінну корисливість його неохідно охороняти і берегти. Як єдиний вид родини кропивникових, що живе на теренах України, здебільшого в гірському Криму та на Поліссі, вимагають старанної охорони, особливо у червні — місяці тиші природи.

Іван Стадницький, орнітолог.