Гриби — цінні продукти харчування, мають добрі смакові властивості. Вони багаті на білки (значно більше, ніж в овочах) і містять всі незамінні амінокислоти (окрім цистину).
Спектр мінеральних речовин грибів надзвичайно різноманітний. За вмістом вони не поступаються не тільки овочам, але навіть багатьом фруктам. Гриби містять калій, натрій, мідь, цинк, залізо, йод, марганець та інші елементи, потрібні для життєдіяльності людини . Так, 10 г опеньків задовольняють добову потребу організму людини у цинку та міді, які відіграють важливу роль у кровотворенні. Фосфору і кальцію в грибах майже стільки, скільки в рибі.
Гриби у будь-якому вигляді збагачують та урізноманітнюють меню здорової людини. Однак слід і враховувати той факт, що вони погано перетравлюються. Тому вживати їх рекомендується лише людям із здоровою травною системою.
Варто пам’ятати, що іноді навіть їстівні гриби можуть стати причиною отруєння. Це буває у тих випадках, коли збирають та вживають гриби старі, перезрілі або після тривалого зберігання. Гриби відносять до продуктів, що швидко псуються (містять від 84 до 94% води, в середньому 89 %), тому їх необхідно переробляти у день збору. Особливо швидко псуються гриби, які зібрали в сиру погоду. Внаслідок біохімічних реакцій (розпаду білків) у грибах утворюються отруйні речовини. В деяких видах їстівних грибів (білих, опеньках, лисичках, сироїжках тощо) містяться отруйні нетермостійкі речовини, які під час варіння розрізаного м’якуша руйнуються. Ось чому вживання недоварених або таких недосмажених їстівних грибів може викликати розлади кишково-шлункового тракту. Однак ці речовини легко розчиняються алкоголем, тому при вживанні грибних страв разом із алкоголем може виникати отруєння, нерідко з тяжкими наслідками.
У хворих, що отруїлися грибами, спостерігають такі симптоми: біль у животі, загальна слабкість, нудота, починається блювота. Іноді у хворого з’являються зорові та слухові галюцинації, конвульсії, марення. Після збудження наступає втрата свідомості, при цьому спостерігається посмикування м’язів, найчастіше обличчя і пальців рук.
Від того, наскільки швидко буде надано медичну допомогу, залежить життя людини. Допоки прийде лікар, насамперед хворому слід прикласти до живота і ніг грілки. Щоб недопустити активного всмоктування отрути в організм, треба якнайшвидше промити шлунок: дати випити хворому 3-4 склянки солоної води, а тоді викликати блювоту. Процедуру повторювати кілька разів. Опісля рекомендують дати хворому міцного чаю, кави або молока.
І, звичайно, не можна давати хворому спиртних напоїв, оцет, бо вони сприяють всмоктуванню отрути. Аби з’ясувати причини отруєння, варто зберегти рештки грибів.
Профілактика отруєння грибами: збирайте тільки ті гриби, які
добре знаєте; ніколи не вживайте незнайомі гриби; добре знайте відмінності між їстівними та отруйними грибами; не купуйте на ринках суміші грибів (різні види), салатів, пирогів із грибами та інших виробів із подрібнених грибів; не робіть домашню заготівлю грибів у герметичній упаковці, що викликає захворювання ботулізмом; будь-яку заготівлю грибів на зберігання робіть тільки у відкритому посуді під марлею або папером; обов’язково перевіряйте гриби на радіоактивність; сушіть тільки певні види грибів, зокрема білий гриб, підосичник, підберезник, маслюк, моховик, зморшок і трюфель білий; не користуйтеся сумнівними методами перевірки грибів на отруйність.
Пам’ятайте! Пильне ставлення до свого здоров’я та здоров’я Ваших близьких — основа для запобігання отруєнню грибами.
Марія Слюсар,
лікар-епідеміолог.