Головна Духовне Відроджені святині у Куликові

Відроджені святині у Куликові

630
0

Містечко Куликів виникло на місці давньоруського городища біля 900 років тому. Церковне життя в Куликові розпочалося з часу виникнення поселення. Перша документальна згадка про Куликів датується 1399 роком.

У давні часи Куликів був містом-фортецею,  мав Магдебурзьке право, що давало право будувати оборонні споруди, право на заняття ремеслами, на торгівлю та ярмарки, право мати свій герб.

Перші храми Куликова були дерев’яними та будувались посеред міста. У другій половині ХVІІ ст. у Куликові були засновані два жіночі монастирі сестер-василіянок. Один з них постав у південній частині мису над ставом. Другий із дерев’яним храмом Воздвиження Чесного Хреста, заснованим у 1680 році, з’явився у так званому Вальському передмісті. Монастирі припинили своє існування згідно розпорядження церковної влади у 1744 році.

У ХVІІ ст. у місті були два дерев’яних храми (дві церковні громади). Старшою, тобто матірною, була церква Успення Пресвятої Богородиці (велика церква, як говорять у народі). Дочірньою церквою була церква Св. вмуч. Дмитрія (мала церква), що розташовувалась у Жовківському (колишньому Белзькому) передмісті. Один парох обслуговував парафіян церкви Успення Пресвятої Богородиці, церкви Св. вмуч. Дмитрія, церкви Св. Миколая в Гребінцях та парафіян села Надичі.

Найдавніша документальна згадка про церкву Успення Пресвятої Богородиці датована 1515 роком.

Церва Св. вмуч. Дмитрія постала 1709 року. У 1880 році старанням громади за проектом архітектора Сильвестра Гавришкевича було зведено новий дерев’яний храм, що згорів 1899 року.

Наріжний камінь під новий мурований храм  —  церкву Успення Пресвятої Богородиці — в західній частині ринкової площі було освячено у 1898 році. Будівництво його було завершене у 1901 році. Освячено храм 1902 року.

Наприкінці Другої світової війни в липні 1944 року церква горіла. Було знищено вогнем три куполи, дах, годинник (куранти та дзвін). Відбудова та відновлення завершилось у 1954 році.

Новий мурований храм Св. вмуч. Дмитрія збудували у 1901 році на місці згорілого дерев’яного храму за проектом архітекторів Михайла Голейка та Василя Нагірного. Частково понищений війною храм відремонтували, а у 1961 році зачинили. Аж у 1989 році храм було повернуто церковній громаді. Його відновили й до 2001 року завершили добудову.

Куликів має ще одну цінну пам’ятку церковної архітектури – костел Св.Миколая, збудований у 1538 році в готичному стилі. Зараз він відреставрований та є діючим.

Парафіяни куликівських храмів радіють, що їхні святині відбудовано, реставровано й повернуто громаді з Божою поміччю.

Богдан Савчук.