Головна Економіка Про податок на додану вартість

Про податок на додану вартість

253
0

Днями в ДПІ у Жовківському районі під час сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» на питання платників щодо нових змін, які почали діяти з початку поточного року стосовно податку на додану вартість відповідав начальник відділу доходів і зборів юридичних осіб Андрій Бішко. Пропонуємо вашій увазі окремі запитання-відповіді.

1 Що робити у такому випадку, коли  випадково протягом дня відправлено один звіт двічі. Чи можна протягом дня відправити повторно звітність в електронному вигляді, у тому числі для виправлення показників раніше поданої?

Обмежень щодо надсилання платником податків протягом одного дня декількох звітних документів в електронному вигляді за різними податковими деклараціями, розрахунками немає.

Платник має право повторно відправляти податкові декларації, розрахунки у разі виправлення помилок до закінчення граничного строку подання декларації, вказавши при цьому тип документа «звітний новий».

Якщо платник податків надіслав до контролюючого органу кілька примірників одного податкового документа (у разі виправлення, неотримання першої квитанції тощо), то оригіналом вважається електронний документ, отриманий контролюючим органом останнім за умови, що його було прийнято до бази даних контролюючого органу та платнику податків надійшла про це друга квитанція.

2.  Коли потрібно звітувати за новою  формою податкової декларації з ПДВ,  яка затверджена наказом Міністерством фінансів України від 28.01.2016р. №21?  

Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесено суттєві зміни до Податкового кодексу України в частині визначення податкових зобов’язань з податку на додану вартість та їх сплати до бюджету,_зокрема,_сільськогосподарськими_товаровиробниками. 

З метою забезпечення виконання нових правил оподаткування, запроваджених з 01.01.2016, Міністерством фінансів України наказом від 28.01.2016 № 21 «Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» (далі – наказ № 21) затверджена нова форма декларації з податку на додану вартість.

Наказ № 21 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 та опубліковано в офіційному виданні «Урядовий_кур’єр»_30.01.2016. 

Враховуючи те, що останні зміни в оподаткуванні, які запроваджено з 01.01.2016, повною мірою можуть бути відображені лише в податковій декларації з податку на додану вартість, що затверджена наказом № 21, податкова звітність з податку на додану вартість, починаючи із звітного періоду січень 2016 року, усіма платниками податку подається за новою_формою_в_електронному_вигляді. 

 Відповідна інформація щодо використання податкової звітності, затвердженої наказом № 21, розміщена на офіційному веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/nove-pro-podatki–novini-/234439.html).

3. Чи  потрібно включати до бази оподаткування ПДВ суму акцизного податку, нараховану при реалізації суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів?

Сума акцизного податку, нарахована при реалізації суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, до бази оподаткування ПДВ не включається.

 4. Чи передбачені штрафи за несвоєчасну реєстрацію або не реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригувань до них, які не видаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг в Єдиному реєстрі податкових накладних?

Пунктом 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) визначено, що податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов’язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з ПКУ.

У разі порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям – платникам ПДВ, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, а також допущення помилок, при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної, до платників податків застосовуються штрафи відповідно до ст. 120 прим.1 ПКУ.

Тобто, штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до них в ЄРПН застосовуються у разі, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування до них підлягають наданню покупцям – платникам ПДВ.

 5.  Розкажіть детальніше про порядок складання податкової накладної при поставці товарів/послуг покупцю, якщо договором передбачена оплата за такі товари/послуги від третьої особи?

Відповідно до ст. 655 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV зі змінами та доповненнями (далі – ЦКУ) за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов’язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Пунктом 1 ст. 528 ЦКУ встановлено, що виконання обов’язку може бути покладено боржником на іншу особу, якщо з умов договору, вимог ЦКУ, інших актів цивільного законодавства або суті зобов’язання не випливає обов’язок боржника виконати зобов’язання особисто. У цьому разі кредитор зобов’язаний прийняти виконання, запропоноване за боржника іншою особою.

 Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних і згідно з п. 201.10 ст.201 ПКУ надати покупцю за його вимогою.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов’язкові реквізити, зокрема повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, – покупця(отримувача)товарів/послуг.  Отже незалежно від того, що згідно з умовами договору виконання обов’язку щодо оплати за товари/послуги покладено на іншу особу, податкова накладна складається на покупця (отримувача) товарів/послуг.

Начальник ДПІу Жовківському районі  ГУ ДФС у Львівській області Б.Й. Звізло