Головна Економіка Про податкок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, під час «гарячої...

Про податкок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, під час «гарячої лінії» в ДПІ у Жовківському районі

122
0

Із жовківчанами спілкувався начальник відділу доходів та зборів фізичних осіб Павло Гнідець.

Пропонуємо вашій увазі відповіді на актуальні запитання.

Якщо житло є  у власності неповнолітньої дитини, хто в такому випадку є відповідальним за сплату податку на нерухомість?

Згідно із статтею 6 Сімейного кодексу України правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

Відповідно до п.99.2 cт.99 Податкового кодексу України грошові зобов’язання неповнолітніх осіб виконуються їх батьками (усиновителями), опікунами (піклувальниками) до набуття неповнолітніми особами цивільної дієздатності в повному обсязі.

Батьки (усиновителі) неповнолітніх і неповнолітні у разі невиконання грошових зобов’язань неповнолітніх несуть солідарну майнову відповідальність за погашення грошових зобов’язань.

Чи передбачені пільги зі сплати податку на нерухоме майно ,та як обиратиметься об’єкт, до якого застосовуватиметься пільга?

Пунктом 265.4 ст. 265 Податкового кодексу України передбачено пільги зі сплати податку у вигляді зменшення бази оподаткування об’єктів житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичної особи: для квартири — на120 м2і для житлового будинку — на250 м2.

База оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в  тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи — платника податку, зменшується:

– для квартири/квартир незалежно від їх кількості — на120 м2;

– для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості — на250 м2.

Крім того, передбачено надання пільги власникам, які володіють різними видами об’єктів житлової нерухомості (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), шляхом зменшення бази оподаткування на370 м2.

Водночас пільги зі сплати податку не надаються на об’єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, використовуються у підприємницькій діяльності).

Крім того, міські, селищні та сільські ради можуть встановлювати додаткові пільги зі сплати податку, який сплачується на відповідній території з об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб або релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровано в установленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).

Чи можливо розстрочити податок  на нерухомість, у разі неможливості сплати одразу всієї суми нарахованого податку?

У випадку коли громадянин не має можливості сплатити одразу всю суму податку на нерухоме майно, то він може звернутись до контролюючого органу для отримання відстрочення.

Відповідно до пп.17.1.5 п.17.1 ст.17 Податкового кодексу платник податків має право одержувати відстрочення, розстрочення сплати податків.

Стаття 100 Податкового кодексу передбачає, що платник податків має право звернутись до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань.

Підставою для розстрочення грошових зобов’язань платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1235 (далі – Постанова).

Таким чином, громадянин має право звернутись до органу доходів і зборів із заявою про розстрочення суми податку на нерухомість за умови дотримання вимог вищезазначеної Постанови.

Чи треба сплачувати податок на нерухомість за приватизовану  кімнатуу гуртожитку?

Відповідно до статті 127 Житлового кодексу України гуртожитки є спеціально спорудженими або переобладнаними для цього житловими будинками, які призначено для проживання робітників, службовців, студентів, учнів, а також громадян у період роботи чи навчання.

Таким чином, приватизована кімната в гуртожитку є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно. При цьому база оподаткування зменшується незалежності від кількості квартири/квартир, які перебувають у власності фізичної особи – платника податку, на 120 м², якщо власник не використовує це майно з метою одержання доходів (здавання в оренду, використання у підприємницькій діяльності).

Яка нерухомість не оподатковується податком на нерухоме майно?

Перелік такої нерухомості визначений пунктом 265.2.2 пункту 265.2 статті 265 Податкового кодексу України, а саме:

– об'єкти житлової нерухомості, які перебувають у власності держави або територіальних громад (їх спільній власності);

– об'єкти житлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, визначені законом;

– будівлі дитячих будинків сімейного типу;

– садовий або дачний будинок, але не більше одного такого об'єкта на одного платника податку;

– об'єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним сім'ям та прийомним сім'ям, у яких виховується троє та більше дітей, але не більше одного такого об'єкта на сім'ю;

– гуртожитки:

– об'єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об'єкта на дитину.