Саме за таким принципом упродовж усієї історії розвивається агрофірма «Захід-Агро МХП ПАТ «Миронівський хлібопродукт» – один із найкрупніших агропромислових комплексів в Україні.
MХП обробляє один з найбільших земельних банків в Україні – це більше сотні тисяч гектарів в Львівській, Івано-Франківській, Сумській, Київській, Вінницькій, Тернопільській, Хмельницькій, Львівській, Дніпропетровській та інших областях. Крім кукурудзи й насіння соняшника, яке використовує МХП на своїх комбікормових заводах, агрохолдинг вирощує ще й пшеницю, ріпак, сою та інші культури, що продаються на зерновому ринку.
Завдяки використанню передових технологій, інтенсивним інвестиціям, використанню найкращих світових практик обробітку землі, показники ефективності обробітку грунту і врожайність – досить високі в Україні.
Вирощування власних зернових – один із найважливіших компонентів інтегрованої бізнес-моделі МХП. Зернові власного виробництва використовуються для виготовлення комбікормів для птиці і ВРХ. Виробництво сільськогосподарських культур дає можливість компанії задовольнити 100 % своїх потреб.
Вплив агрохолдингів на ринок оренди землі є безперечним. Загалом це позитивний вплив, адже агрохолдинги, витісняючи фермерів з ринку оренди сільськогосподарської землі, змушують їх змінювати свою спеціалізацію, переходити від вирощування низько ефективних зернових і технічних культур до вирощування овочів, фруктів, ягід. Вони також орендують землю у неефективних аграрних підприємств, змушуючи їх виходити з аграрного бізнесу. Результатом цього є підвищення загальної ефективності сільськогосподарського виробництва, адже агрохолдинги, завдяки використанню кращих технологій на значних земельних площах, отримують більше дешевшої продукції, тоді як фермери заповнюють ринкову нішу трудомісткої продукції, виробництво якої в сучасних умовах вони забезпечують ефективніше. Крім цього, значна кількість сільськогосподарської землі в окремих районах взагалі не обробляється і використання її агрохолдингами є позитивним фактором. Посилення конкуренції на ринку оренди сільськогосподарської землі сприяє підвищенню рівня орендної плати за землю та цін. На цьому, звісно, виграють прості селяни, що віддають землю, яку не використовують або їм не вигідно це робити, орендарям, і дістають за це непогану платню.
Важливим аспектом діяльності агрохолдингів є їх можливості щодо забезпечення необхідної якості сільськогосподарської та харчової продукції. Входження України до СОТ, вихід на ринки ЄС вимагають дотримання певних стандартів якості продукції. На жаль, таких стандартів досить важко дотримуватися невеликим та дрібним сільськогосподарським виробникам і переробним підприємствам, не говорячи вже про домогосподарства населення.
Завдяки застосуванню новітніх технологій у виробництві та переробці продукції сільського господарства, можливостей контролю за дотриманням технології на всіх її етапах, запровадженню необхідних стандартів якості, агрохолдинги мають безперечні конкурентні переваги, порівняно з іншими формами ведення агробізнесу. Так, тільки на великих сучасних переробних підприємствах можна досягти необхідної глибини переробки сільськогосподарської продукції, асортименту, якості та, як наслідок, економічної ефективності.
Понад три тисячі пайовиків нашого району довірили орендареві МХП свої землі. Це – понад 3300 га землі у Сопошинській, Туринківській, Боянецькій, Кунинській, Мацошинській, Мокротинській, Зіболківській, Волі-Висоцькій сільських та Куликівській селищній радах. Керівник модуля № 5 «Жовква» Юрій Думич, тридцятилітній молодий спеціаліст, уже рік керує модулем на Жовківщині. Цьогоріч, розповідає він, господарство сіє сою, кукурудзу, соняшник, озиму пшеницю, озимий ячмінь, жито, ярий ріпак та горох. Насіневу базу мають свою – у Золочеві функціонує насінева лінія по зернових, кукурудзу, сою, ріпак – закупляють. До того ж, стараються завжди експериментувати зі сортами.
Структура посівних площ розмічена на три роки наперед. Усі використовувані поля обстежуються безпілотними дронами, згодом отримані відео з проблемними місцями ретельно вивчаються.
Разом з керівником модуля та працівниками відділу АПР Жовківської РДА журналістам часопису вдалося побачити процес висівання кукурудзи на території Зіболківської ради. Тут за кермом сучасного професійного трактора FENDT 936 Vario — тракторист з багаторічним стажем (всього – майже 30 років) Михайло Сивий. Поле площею 15 га засівається кукурудзою за три години. За процесом спостерігає молодий спеці-аліст – агроном Андрій Вінцюк. Спеціальною лопаткою він ретельно перевіряє глибину рядка. Вона повинна не перевищувати 4 см. Також він контролює відстань між насінинами. Сівалка одночасно опускає насіння у дванадцять рядків з інтервалом 70 см між ними (за раз у неї завантажують 24 мішки кукурудзи). Агроном розповідає, що часто доводиться пробути у полі не одну добу(!).
За словами керівника модуля, у товаристві працює 40 спеціалістів, з них — 24 трактористи. Керманичам тракторів у поле вивозяться гарячі обіди, решту працівників – теж харчують безкоштовно. Середньомісячна зарплатня складає 10-12 тис. грн. Кращих працівників, звичайно, й преміюють.
МХП постійно займається підготовкою висококваліфікованих спеціалістів. У Золочеві, на великій центральній базі, формуються групи для навчання. Студенти відповідного профілю навчання, що ще вчаться, можуть спробувати себе й тут. Цього вимагає застосування сучасного менеджменту на всіх рівнях управління — від найнижчого до найвищого. Тільки це дасть змогу реалізувати переваги великомасштабного агропромислового виробництва, тобто отримати ефект масштабу. Тому МХП змушений займатися підготовкою своїх спеціалістів. Адже у планах – розвести на Жовківщині племінне поголів’я худоби.
Вступаючи в права оренди землі, говорить Юрій Думич, МХП чітко усвідомлює, що праця на землі — це не тільки аграрні технології, впровадження високопродуктивного та технологічного обладнання, це і робота із навчання персоналу, створення комфортних та безпечних умов праці, а також допомога у розбудові та підтримці соціальної інфраструктури сіл, допомога у вирішенні проблемних питань як окремих працівників підприємства, так і окремих мешканців сіл. При виникненні проблеми щодо фінансування різних соціальних заходів сільські ради часто звертаються до товариства. Тому значну увагу МХП приділяє благодійності і спрямовує на це значні кошти свого бюджету.
Настя Вігурицька.