Головна Життя Стежини щастя Марії Пац

Стежини щастя Марії Пац

258
0

Цими днями святкує свій ювілей талановитий педагог, наставник, вчитель-методист Добросинської загальноосвітньої школи Марія Миколаївна Пац.

Кажуть, що щастя – це тоді, коли є кого любити, чим займатися і на що сподіватися. У Марії Миколаївни чітко прослідковуються усі ці гілки. Вона понад усе любить свою сім’ю і родину. Має професію до душі, яка щоранку кличе її до педагогічної праці. А надії й сподівання, котрі леліє у глибині серця, і які часом вогником спалахують в її очах, нехай просто збуваються сповна.

Талановитий педагог, мудрий наставник, невтомна, винахідлива і цікава людина, яка вміє творити, шукати і вести за собою. Свою навчально-виховну систему Марія Миколаївна вибудовує на основі краєзнавчого принципу навчання, який на її переконання, є джерелом розвитку творчих здібностей та пізнавальних інтересів учнів, засобом всебічного і глибокого пізнання свого краю, виховання любові до отчої землі, її природи, традицій, звичаїв, мови. Саме любов до рідної землі, до краси і величі природи визначили її життєвий шлях.

МРІЯ ДИТИНСТВА

А починався цей шлях у с. Добросині Жовківського району Львівської області, де народилася Марія Миколаївна Пац. Дівчинка добре навчалася у місцевій школі, проте серед усіх предметів найбільше їй подобалися уроки географії. Студентські роки навчання на географічному факультеті Львівського державного університету імені Івана Франка назавжди залишилися в пам’яті не лише як роки напруженого навчання, а і як період незабутніх романтичних мандрівок зі своїми однокурсниками до Кавказу, Алтаю, Криму, Карпат.

Після закінчення університету повернулася працювати у своє рідне село, школу. Всі роки свого життя присвятила школі, дітям, бо з самого дитинства мріяла про професію учителя. Батьки навчили її сумлінно працювати, бути відповідальною, до людей ставитися з повагою.

На уроках Марії Миколаївни байдужих не шукайте. Вона переконана, що сучасний вчитель повинен володіти цілою низкою оригінальних прийомів та методів навчання: на заняттях навчає учнів вміло дискутувати, приймати рішення в нестандартних ситуаціях, знаходити помилки, шу-
кати раціональний вихід із модельованих ситуацій. Вона багато працює з обдарованими дітьми, розвиває дитячі таланти. Вона твердо переконана: лише щедро засіяне талантами поле здатне заврожаїти рясно й повнозерно. Марія Пац якось зауважила, що, на її думку, Україну з соціально-економічної кризи спроможні вивести тільки талановиті українці.

Талант, професіоналізм, творчість педагога дістають своє продовження у вихованцях. Саме їх успіхи, є мірилом успіхів учителя.

ЇЇ випускники завжди пам’ятають про свого учителя. Ось уривок із розмови випускниці про неї: «Вона – людина, яка ніколи не скаже: «Це твої проблеми», завжди запропонує подумати та обговорити разом, – хоч це негаразди з навчанням, хоч щось особисте… І я довіряю їй свої переживання – те, що не скажеш навіть мамі, близьким, те, що не повинен знати більше ніхто, те, що назавжди залишиться  нашою з нею таємницею. А вона у відповідь розповість якийсь схожий випадок зі свого життя, порадить і допоможе».

КРАЄЗНАВЕЦЬ, ДОСЛІДНИК, ТУРИСТ

Візитною карткою її роботи є туристсько-краєзнавчий напрям. Марія Миколаївна – краєзнавець, дослідник, турист. Її життя – це подорож, пізнання відомого і невідомого, далекого і близького, минулого і сучасного. На все життя запам’ятаються подорожі та екскурсії, організовані та проведені нею для учнів та учителів школи і району рідною Жовківщиною, мальовничою Львівщиною, до високих вершин Карпат, неповторних місць України.

Як керівник краєзнавчого гуртка школи «НАДБо» Пац М. М. відома далеко за межами району і області, вона часто виступає із власними проектами на науково-практичних конференціях, проводить майстер-класи з організації краєзнавчої роботи для вчителів, керівників шкіл, гуртків, слухачів курсової перепідготовки Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Науково-дослідницькі роботи гуртківців упродовж багатьох років представляються на обласні і Все-українські конкурси, експедиції і стають їх переможцями та лауреатами. Подані дослідницькі роботи відзначаються практичним застосуванням, доступністю матеріалу, пізнавальним значенням, новизною.

Вчитель є автором програм, факультативів, гуртків із географії рідного краю, співавтором цілої низки навчальних посібників та путівників: «Жовківщина», «Туристськими стежками Жовківщини», «Золота осінь на Розточчі», «Краєзнавчі матеріали Жовківщини», «Топонімічний довідник Жовківщини» тощо.

ІЗ ВІРОЮ У ЛЮДЕЙ І В МАЙБУТНЄ

Очолюючи впродовж довгого часу методичне об’єднання вчителів географії, досвідчений педагог багато зробила для удосконалення методичної роботи з учителями. Доброзичлива, толерантна, щира, вимоглива – такою її знають колеги по вчительській праці. Багатьом із них Марія Миколаївна дала путівку в професійне життя, сформувала їхнє життєве кредо. Маючи великий життєвий і педагогічний досвід, допомагає вчителям і класним керіникам у роботі з дітьми.

Її духовне багатство, активна громадянськість, висока працездатність, доброзичливе ставлення до дітей позитивно впливає на становлення активної життєвої позиції юних. Бачиш усе це і радієш за дітей, яким випало щастя вчитися у такого чудового педагога. Її серце біля вихованців, яких завжди готова підтримати в їхніх зусиллях. Вона просить за них подумки в Господа: «Не провадь їх шляхами найлегшими, але найпрекраснішими проведи».

Марія Пац впевнена – усе в цьому житті відбувається не пізно, не зарано, все відбувається вчасно, тоді, коли мало відбутися у долі кожної людини. Намагається жити так, щоб кожен наступний день був кращим, ніж минулий, приносив упевненість і радість, енергію й натхнення, задоволення і бажання жити. Однак часу на відпочинок дедалі стає все менше, а роботи життя підкидає дедалі більше. Та це не засмучує Марію Миколаївну, яка впевнена, що життя кожної людини має сенс і мету,

Ось така вона, усміхнена, заклопотана часто проблемами інших, працьовита, творча Марія Миколаївна: методист, УЧИТЕЛЬ.

Щиро вітаємо з ювілеєм і бажаємо подальшої творчої наснаги, злагоди у колі близьких та рідних, здійснення всіх професійних та особистих задумів! Міцного здоров’я, гармонії із навколишнім світом і з собою, нових досягнень і звершень! Хай доля буде ласкавою до Вас, Маріє Миколаївно, і подарує багато років щасливого життя!

Колеги,

творча група учителів географії району.