Коли б і де ми не зустріли Василя Адамовича Міндера, керівника Жовківського управління водного господарства, він завжди життєрадісний і усміхнений. І ця його риса надзвичайно приваблює людей. Він — уособлення українця. Щирий, відкритий, доброзичливий, з незалежним, рішучим характером. Така людина не зрадить і завжди підставить плече. З ним можна у вогонь і в воду…
До речі, про воду. Останні шістнадцять років Василь Адамович очолює підприємство, яке провадить свою роботу в експлуатації земель водного фонду держави.
І професійне свято — це нагода не тільки підсумувати зроблене і накреслити плани на майбутнє. Це ще й привід згадати свою історію, яка у водогосподарників Жовківського та Яворівського районів дуже багата.
Управління — одне з найстаріших в області
Більш, як за 66 років діяльності управління відбулося його становлення, були як виробничі досягнення, так і окремі невдачі, але колектив завжди знав: його праця потрібна людям і державі. Організація обслуговує два адміністративні райони. Площа осушувальних земель на сьогодні складає 68 545 гектарів. Це найбільший показник в області з наявності меліоративного фонду.
“Найголовніше, що за останні роки зумілося зберегти колектив, адже часи настали непрості, чесно кажучи — складні. На сьогоднішній день на потреби даної галузі виділяється на 50 відсотків менше фінансування, ніж необхідно. Однак ми шукаємо можливості працювати”, — підкреслює Василь Адамович, користуючись правилом: хто хоче працювати шукає можливості, а хто не хоче — шукає причину”.
Сьогодні управління тісно співпрацює з місцевими органами самоврядування та органами виконавчої влади з питань, пов’язаних з дотриманням вимог водного законодавства на землях водного фонду та меліорованих землях трьох дільниць, захисту населених пунктів і сільськогосподарських угідь від шкідливої дії вод. Пріоритетним напрямком роботи Жовківського управління водного господарства є позабюджетна діяльність. Тобто, працівники мають самі заробити кошти і скерувати їх на об’єкти, які перебувають на балансі управління. Саме тому значна частина зароблених коштів спрямовується на утримання основних меліоративних фондів та на покриття дефіциту бюджетного фінансування.
Якщо керівник дбає — то колектив це відчуває
Саме своїм життям, трудовою біографією Василь Адамович підтверджує думку, що якщо керівник дбає — то і колектив задоволений. Адже такі люди, як він, є неоціненним скарбом нашої держави: попри труднощі й негаразди вони наполегливо йдуть до своєї мети, ведучи за собою працівників. Цікаво: звідки сили, характер, рішучість?
“Господь Бог допомагає мені упродовж усього мого життя. Чесно кажучи, до себе особисто я ніколи не ставлюся із жалістю, і з молодих років життя мене так загартувало, що всі подальші виклики й випробування сприймалися лише, як тимчасові труднощі. Тому все своє життя я присвятив лише двом найважливішим для мене речам: роботі й сім’ї. Тож усі випробування і негаразди зустрічаю з високо піднятою головою, спираючись на надійне плече друзів і колег”, — пояснив нашу цікавість керманич господарства.
Так, робота керівника та ще й такого великого господарства не є з легких. Щоденно необхідно вишукувати нових клієнтів, аби заробити кошти на утримування чималого штату і працівників, і техніки. Власне, одне із джерел заробляння коштів — це заключення прямих договорів із органами місцевого самоврядування, де безпосередньо виконуються роботи з очистки прилеглих до доріг територій, тобто приведення існуючої мережі до проектних параметрів. Перед тим інженери роблять обстеження території, розробляють проектно-кошторисну документацію, відповідно до якої і виділяються кошти. До речі, документацію управління виконує безкоштовно. Це — наче бонус тій чи іншій компанії, яка їхні послуги замовляє.
Кожний працівник — на вагу золота
Водне господарство тісно пов’язане з усіма галузями народного господарства і впливає на розвиток і розміщення продуктивних сил. Воно має вирішальне значення в забезпеченні необхідних соціальних і побутових умов життя населення. Саме необхідність та важливість копіткої, цілеспрямованої роботи працівників Жовківського водного господарства доводиться щоденними справами, напруженою працею кожного члена колективу, в якому 137 кваліфікованих фахівців — це працівники інженерного персоналу, робітники різних професій, і звичайно, молодь.
Неоціненне значення для виховання молодих спеціалістів є приклад старшого покоління, яке завдяки високому професіоналізму, примножує значні досягнення колективу. Як зауважує Василь Адамович, йому пощастило в житті на добрих людей. Вони йшли поруч упродовж усієї його трудової діяльності. Він завжди з повагою і добротою ставився і ставиться до кожного працівника, починаючи від механізатора і закінчуючи головним спеціалістом. Ці люди — це ціла історія, їхні думки, надії живуть серед колективу. Особливу подяку за багаторічну сумлінну працю хочеться висловити провідному фахівцю з охорони праці Івану Качмару. Це людина пенсійного віку, але не завжди молодий може виконати той обсяг робіт, що зробить пан Іван. У переддень професійного свята варто відзначити таких працівників, які щоденною працею покращують добробут управління. Це начальник дільниці Ольга Благута, головний бухгалтер Степан Тишик, інженер заснування комп’ютерів Любов Ях, начальник відділу водних ресурсів Василь Федорук, заступник начальника відділу ЕГС Микола Чубай, інженер Василь Крупник, трактористи Андрій Породько та Зеновій Мольдван, водії Юрій Мізерник і Степан Свищ, тракторист-машиніст Михайло Ридель та багато інших.
Наостанок хочеться підкреслити: головне питання, яке хвилює керівника Жовківського управління водного господарства, — це проблема спеціалістів. І не тільки в галузі водного господарства. Сьогодні їх катма. Можна сказати — їх зовсім немає. Молодь не хоче працювати у себе, на батьківщині, а виїжджає чомусь за кордон. Хоча сьогодні і в Україні є можливість заробити. Тільки би бажання.
І незважаючи ні на що, управління на чолі з таким умілим керівником планує надалі працювати над вдосконаленням методів і технологій експлуатації державних меліоративних систем, збереження їх цілісності та утримання в робочому стані. Продовжувати нарощування оглядових робіт, закріплювати відповідальних працівників за каналами, дамбами та гідроспорудами, поновлювати маркування державних меліоративних фондів.
Зоряна ГУМНИЦЬКА,
Ярослав ГЛУТКОВСЬКИЙ.