Головна Інтерв'ю Чим сьогодні живе село? Про це в розмові зі сільським головою Великодорошівської...

Чим сьогодні живе село? Про це в розмові зі сільським головою Великодорошівської сільської ради

546
0

Василь КИРИЛЮК: “Треба жити інтересами громади, сприймати їх не лише розумом, а й душею”

Що б там не казали, а робота в органах місцевого самоврядування ніколи не була спокійною та легкою. Тим паче — зараз. Що не день — то важливі справи, надто, коли до складу сільської ради входить не одне село.

У Великодорошівській сільській раді дбають та вирішують проблеми двох населених пунктів — Великого та Малого Дорошева. У круговерті трудових буднів молодому  сільському голові Василю Кирилюку ніколи і вгору глянути, та він жодного разу не спробував нарікати, бо вважає працювати на благо громади своїм прямим та почесним обов’язком.

Чим сьогодні живе село? Що робить виконком та депутати сільської ради заради покращення життя селян? Як вирішуються нагальні проблеми цих населених пунктів, та які першочергові завдання стоять перед громадою?

Саме про це ми й спілкувалися зі сільським головою ВАСИЛЕМ
КИРИЛЮКОМ.

— Василю Васильовичу, Ви вже понад два роки обіймаєте посаду сільського голови. До того у вас більше, ніж рік, була нагода попрацювати секретарем сільради.  Що, на Ваш погляд, важливого вдалося зробити за цей час для користі громади?

— Вже так склалося, що вирішення проблем та накреслення планів на майбутнє у кожній раді повинні здійснюватися за власними рецептами, тобто є прерогативою місцевої влади.

Кожна свідома громада, особливо тепер, бажає чітко моніторити освоєння бюджетних ресурсів, а допоміжним інструментом у цьому на сьогодні є мікропроекти. Люди вже починають розуміти, що було би бажання самоорганізуватися, а влада вже додасть їм коштів. Головне — з розумом їх витратити.

Загальновідомо, що найважливішими питаннями соціального розвитку є Народні доми, ФАПи, амбулаторії сімейної медицини, школи, дитячі садки, вуличне освітлення тощо. Так, ще у 2016 році нам вдалося втілити у життя два важливі мікропроекти – «Реконструкція вуличного освітлення» (загальна вартість 191 тис. 257 грн., де 100 тис. грн. – співфінасування сільської ради, 20 тис. грн. – з районного бюджету та 59 тис. 700 грн. – надійшло з області); «Облаштування внутрішніх вбиралень у Великодорошівській ЗОШ І-ІІ ступенів», який вартував 160 тис. грн., з них 40 тис. грн. — кошти сільської ради.

Тоді ж, 2016-го, були розпочаті фасадні роботи приміщення сільської ради (там також знаходяться бібліотека та Народний дім), облаштування подвір’я — мощення бруківки (на це витрачено 582 тис. 792 грн.), встановлення огрожі. Також було замінено шатрову покрівлю (45 тис. 514 грн.).  Цей немалий обсяг складних робіт поетапно завершили вже на початку цього року.

Через негоду у 2017 році була істотно пошкоджена покрівля школи. Тоді на ремонт даху було витрачено 80 тис. грн.

Згодом, у рамках обласної програми «Спортивні майданчики на 2017-2021 роки»,
у Великому Дорошеві було збудовано стадіон зі штучним покриттям загальною вартістю (технагляд, документація тощо) 1 млн. 847 тис. 419 грн., з яких — 1 млн. 297 тис. 419 грн. — кошти сільської ради, обласних —  550 тис. грн. Обабіч стадіону облаштовано й тренажери, які обійшлися у 50 тис. грн. (обласні надходження) та 49 тис. 906 грн. — власні, сільради.

Піклується наша сільрада й про наймолодших своїх мешканців. Молоді мами з малюками мають нагоду відпочивати на дитячих майданчиках, які спорудила сільська рада в обох населених пунктах.

Знаємо, що Ви зініціювали встановлення камер спостереження на території ради. Поділіться досвідом.

— Сила людей — в умінні об’єднуватися.  Тому, за підтримки депутатського корпусу, у селах нашої сільради вдалося встановити свою власну мережу зовнішнього відеоспостереження, що складається з 15 камер, шість із яких було встановлено ще у 2017-му,  9 — минулоріч (монтаж із обладнанням обійшовся сільраді у 370 тисяч грн.). Завдяки цьому вся записана інформація відстежується з можливістю подальшого перегляду та встановлення фактів правопорушень і ДТП (за потреби).

— Відомо, що сільські бюджети нині небагаті. Як наповнюєте його у Великодорошівській сільській раді?

— Основа наповнення — оренда та продаж землі (у 2018 році надійшо 1,5 млн. грн.), акцизний збір, податки. Приміром, 2016-го планований бюджет складав 826 тис. грн., а цьогоріч – 2 млн. 324 тис.740 грн. На своїй території маємо підприємство «Агро-Галичина», що займається вирощування курей, та у цьому році ПП «Антілл» будуватиме завод із виробництва світловіконних конструкцій.

— З якими проблемами люди най-частіше звертаються до Вас?

— Спектр проблем дуже різноманітний. В основному, люди йдуть до сільради за послугами: то довідку отримати, то оформити якийсь документ, то питання землекористування вирішити. І, звичайно, приходять з наболілими проблемами. Люди втомлені, зарплати мізерні, роботи немає.Допомога потрібна. Та селяни звичні до труднощів, звикли і долати їх самотужки. Надаємо матеріальну допомогу інвалідам, учасникам АТО, до свята Пасхи та дня Св. Миколая щорічно готуємо продуктові набори престарілим громадянам (одиноким, яким виповнилося вісімдесят, й усім — після дев’яноста).

Не стоять осторонь й наші постійні щедрі меценати. Від обласного депутата Андрія Думи щороку отримують подарунки до дня Св. Миколая школярі 1-4 класів, старшим учням, а також педагогічному колективу та технічним працівникам дістаються солодощі від районного депутата Романа Хом’яка.

— Чи змінюються пріоритети розвитку громади?

— Часи змінюються, а ось пріоритети залишаються незмінними. Адже перелік ключових людських потреб є сталим. За останні роки соціальний пейзаж населених пунктів нашої ради помітно змінився. Адже усім зрозуміло, що село без доріг та соціальної інфраструктури — це село без майбутнього. Ми разом із колективом сільської ради та депутатським корпусом хочемо, щоб у наших селах було все. І для цього створються усі передумови. Адже через Великий Дорошів пролягає міжнародна траса, що, безумовно, дає певну перспективу для розвитку нашої території.

Ще у 2017-му сільська рада витратила 380 тис. 347 грн. на облаштування дороги, яка веде до школи. Торік на довершення запланованого витратили ще 619 тис. 36
грн. У Малому Дорошеві упорядкована дорога, що веде до церкви, також підсипано та зроблено гравіювання низки вулиць.

Турбує громаду й вирішення екологічних проблем. Цьогоріч до обласного екологічного фонду подано запит на фінансування заходів із захисту від підтоплення території Великодорошівської сільської ради (50 тис. грн. — співфінансування сільської ради та 150 тис. — кошти фонду). Також подання було здійснене у 2017 році (тоді від фонду надійшло 170 тис. грн., від сільської ради —майже 20 тис. грн.) Здійснення цих заходів убезпечує річку Недільчину від замулення та заростання, від зменшення її пропускної здатності, утримання в належному стані її берегів та прилеглих меж.

— Розкажіть про найближчі плани.

— На 2019 рік ми подали 2 мікропроекти: «Капітальний ремонт ФАПу у селі Великому Дорошеві», вартість якого — 300 тис. грн., де 60 тис. — кошти сільської ради, 20 тис. грн. — від громади і 15 тис. — нефінансований внесок; «Капітальний ремонт коридорів і системи їх освітлення, заміна віконних та дверних прорізів на металопластикові з впровадженням енергоощадних технологій із дотриманням вимог пожежної безпеки приміщення Великодорошівської ЗОШ І-ІІ ступенів» (вартість — 299 тис. 656 грн., з них 45 тис. грн. — кошти сільської ради).

Із Божою поміччю хочемо облаштувати у Малому Дорошеві волейбольний майданчик, парк із новими насадженнями, доріжками та лавочками, а також на місці криниці, де освячується на Йордань вода, звести капличку.

Розробляємо проект на водопостачання та каналізування Великого і Малого Дорошева, плануємо звести дитячий дошкільний навчальний заклад.

— Чи є, на Вашу думку, якісь головні критерії успішної діяльності сільського голови?

— Я постійно в пошуку. Та одне можу сказати напевно: насамперед, треба жити інтересами громади, сприймати їх не лише розумом, а й душею. До людей необхідно прислухатися, не можна відриватися від колективу. Бо наше покликання — допомагати людям. А справ щодня вистачає, над вирішенням назрілих проблем будемо разом трудитися і далі. Робити добро дорошівцям без вагань, і не тільки сьогодні, а й впродовж усього періоду наданих мені з депутатами повноважень.

Зоряна Микитюк, Надія Байбула