Головна Історія Дуб М. Залізняка — найбільше дерево України

Дуб М. Залізняка — найбільше дерево України

864
0

Особливе захоплення на мальовничій Черкащині викликав 1100-літній дуб Максима Залізняка, що росте на південному схилі Кириківського яру на території урочища Холодного Яру, за селищем Будою Чигиринського району. Цей велетень – найбільше дерево України та одне з найстаріших у Європі.

Перекази свідчать, що саме під ним збиралися гайдамаки, котрі давали клятву, не шкодуючи життя, боротися з польським свавіллям, релігійним гнобленням, вірою і правдою захищати неньку-Україну. Під цим дубом Тарас Шевченко слухав пронизані болем розповіді про легендарних гайдамаків, згодом почуте вилилося у поему «Гайдамаки» та вірш «Холодний Яр». Під його шатром відпочивали Богдан Хмельницький, Северин Наливайко, Павло Павлюк, Андрій Журба, Семен Неживий та інші відомі постаті.

Це велетенське дерево вражає своєю кремезністю. Дуб Залізняка має висоту близько 30 метрів, ширина обхвату його стовбура становить 9 метрів. Стовбур шість разів вражали громовиці. У 1972 році дуб отримав статус державної пам’ятки природи місцевого значення (ботанічний релікт). У 2010 році Дуб Залізняка став призером Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України». Свідоцтво видано Чигиринській районній раді. Зараз Дубом Максима Залізняка  опікується Національний історико-культурний заповідник «Чигирин». У 1997-1998 дерево почало засихати. Аби його врятувати, у свердловини глибиною 70 метрів навколо стовбура закачали спецдобрива.

Екскурсоводи розказують, що стовбур історичного велетня такий широкий, що лише сім-дев’ять  чоловік зможе його охопити. Проте відвідувачів до самого дерева не впускають, помилуватися його велетенськими розмірами можна за огорожею. Спритні ухитряються проігнорувати заборону заради історичної фотосесії.

Споконвіку українці знають, що дуб наділений життєдайною силою. І в нинішній час особливо ціняться дубові меблі. Адже господарі впевнені у їх довговічності й силі життєдайної енергії. А перебування під патріархом українських лісів (так ще називають Дуб Максима Залізняка) — надійний захист від спеки у літню пору і неймовірне захоплення його величчю і свідченням історичних подій. За повір’ям,  він наділений чудодійною силою – кожен, хто зупиниться відпочити в його тіні, отримає нову життєву енергію для досягнення бажаного.

Уляна ЛАЩІВСЬКА.