Головна Історія Повернута пам’ять

Повернута пам’ять

342
0

Витоки сучасного права є давніми, але найбільш радикальні та глибокі зміни, які вплинули на формування сучасного міжнародного права, відбулися після Другої світової війни. Саме тоді було створено такі нові інститути, як ООН, та введено в міжнародне право такі важливі концепції, як «злочин проти людяності», «геноцид» та «права людини». Сьогодні ми використовуємо ці терміни не лише у сфері права та політики — вони є частиною наших уявлень про сучасність. До сьогодні в Україні залишається малознаною роль у цьому процесі правників, уродженців наших теренів, студентів Львівського університету.

Нещодавно і Жовква отримала на будівлі районного суду меморіальну таблицю, що увічнює пам’ять про уродженця нашого міста, видатну постать світового масштабу — ученого з Кембриджа, професора міжнародного права Герша Лаутерпахта, прокурора Нюрнберзького процесу, судді Міжнародного суду ООН. Це здійснено у рамках проекту, що реалізовує Франковий виш задля повернення в науково-історичну пам’ять відомих імен світових вчених, які колись навчались у Львові.

Продовженням цієї теми можна назвати задум програми «Права, правосуддя і пам’яті міста», що винник в контексті нещодавніх досліджень світового бестселлера англійського правника, який має коріння зі Львова, Філіпа Сендса «Східно-західна вулиця. Повернення до Львова.» (Східно-західна вулиця — це теперішня вулиця Львівська у Жовкві — Н. Б.). У книзі йдеться про двох випускників Львівського університету, що створили концепції «геноциду» і «злочину проти людяності» та змінили міжнародне право ХХ століття — Герша Лаутерпахта та польського прокурора Рафаеля Лемкіна. Третя особа, про яку йдеться у книзі, — горезвісний адвокат Гітлера Ганс Франк, що під час окупації теж «працював» у Львові, і якого згодом судили на Нюрнберзькому процесі.
Кількаденна програма включала науковий “воркшоп” про найновіші  ослідження у сфері захисту прав та правосуддя в Східній Європі, мистецький перформанс «Східно-Західна вулиця. Пісня добра і зла», що проходив суботнього дня у Львівській філармонії та поєднав світлини, текст і музику, що вкупі показали конфлікти і зв’язки між чоловіками, що опинилися в самому центрі судового процесу над військовими злочинцями.

Повна глядацька зала захоплювалася розповідями автора книги Філіпа Сендса, виконанням всесвітньо відомого Лорана Наурі, бас-баритону з Паризької Метрополітен Опери, піаністів Гійома де Шассі (Париж) та володаря семи Греммі з Нью-Йорка Емануеля Акса (до речі, теж уродженця наших теренів), режисерки з Лондона Ніни Бразьєр та актриси з Берліну Каті Ріманн. Постановка цієї драми-розповіді у супроводі творів Баха, Бетховена, Рахманінова, Прокоф’єва, Равеля, Поля Мізракі та Леонарда Коена відбувається лише чотири рази на рік в різних містах світу.

А в неділю усі ці митці та десятки найвідоміших правників зі США та Європи, нащадки яких стали жертвами нацизму у Жовкві, приїхали у наше місто, аби пройтись славнозвісною Східно-західною (тепер Львівською) вулицею, вклонились місцям на околиці Жовкви, де 25 березня 1943 року гітлерівцями було знищено три з половиною тисячі євреїв, відвідати будинок, де у часи окупації два роки у підвалі провели три сім’ї зі своїми та чужими дітьми (разом — 18 чоловік), а також у синагозі в пам’ять про невинних жертв, запаливши свічки, стали слухачами та виконавцями кількох всесвітньовідомих класичних творів.

Надія БАЙБУЛА.