18 квітня відзначається в Україні як День пам’яток історії та культури. Вони на наших теренах є надзвичайно різноманітними, створеними на межі культур східних і західних слов’ян. Україна вміщує на своїй території масу історичних і архітектурних пам’яток. Однією з таких перлин є наша чарівна Жовква.
У Світлий Вівторок у Гетьманській залі Жовківського замку до Дня пам’яток історії та культури відбулася презентація видання «Атлас українських історичних міст. Том 3: Жовква». Його видали двома мовами українською та англійською.
Третій том видання “Атлас українських історичних міст”, присвячений Жовкві, складається з описової частини – нарису історії міста, а також містить репродукції історичних планів та видів міста і карти-реконструкції, що на основі сучасної наукової інформації відтворюють міський ландшафт минулого.
Тут уявлення про містобудівний розвиток доповнюють види міста, а авторські карти-реконструкції містять наукову інформацію саме про сакральні споруди, фортифікації, археологічні пам’ятки. В інтегральній частині атласу, якою є нарис про історію міста, основний акцент зробили на історико-урбаністичному розвитку міста. Атлас вийшов під егідою Національної академії наук України та під патронатом Міжнародної комісії з історичних міст. А підготували його у Львівському відділенні Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України. До слова, перші два томи видання присвятили Львову і Києву.
Ще у 2014 році Україна стала 19-ю країною Європи, яка долучилася до успішного наукового проекту з публікації атласів історичних міст. Загальноєвропейський проект нараховує більше 500 томів, присвячених містам Великобританії, Німеччини, Австрії, Франції, Італії, Чехії, Польщі, Румунії та ін.
У презентації брали участь науковці, що своєю багаторічною діяльністю долучилися до створення атласу, а також працівники Державного історико-архітектурного заповідника, представники міської та районної влад, що отримали у подарунок від керівника ДІАЗу по одному примірнику цінного видання, охочі поціновувачі історії старої Жовкви.
Також присутні мали нагоду ознайомились з журналом «Наша спадщина», який теж презентували на зустрічі.
Наш кореспондент.