Головна Історія У майбутньому Жовківський замок стане потужним історико-музейним комплексом

У майбутньому Жовківський замок стане потужним історико-музейним комплексом

322
0

За 25 кілометрів на північ від Львова розташоване наше місто Жовква. З 1594 року його зводили за концепцією "ідеальних міст", розробленою великими гуманістами й теоретиками європейського ренесансу Леонардо да Вінчі,  П’єтро Катанео. Для здійснення цього містобудівного задуму запросили найкращих архітекторів та будівничих італійського походження. Так виникло самобутнє місто-фортеця в комплексі з великим замком та просторою ринковою площею. Планування міста досконало продумали для зручного й безпечного проживання людей різних етнічних та релігійних общин і цехових братств, які спільно успішно творили його культуру та історію. Філософи-містики переконані, що саме ця особлива атмосфера злагоди й толерантності притягнула до Жовкви чимало видатних історичних постатей, які відіграли вирішальну роль у долі Європи.

Невелика територія історич-ної частини Жовкви з 1995 року має статус Державного історико-архітектурного заповідника. Останні роки у збереження й відтворення історико-архітектурного середовища Жовкви дуже багато зусиль та праці вкладають і міська влада, і обласна, і зарубіжні партнери. Особливий наголос робиться на замку. В майбутньому наш замок має стати потужним туристично-музейним комплексом. Що для цього робиться уже сьогодні? Розмовляю з директором  заповідника Володимиром Петровичем  Геричем.

— Володимире Петровичу, розкажіть, будь ласка, про Ваші напрацювання, і що вже вдалося зреалізувати?

— Ставши директором заповідника, я поставив собі за мету його відновити. Так як сам заповідник до 2012 року був у  підпорядкуванні Мінрегіонбуду, були певні можли-вості. Ще у 2007-2009 роках нам вдалось отримати державні капіталовкладення на проведення реставраційних робіт. За три роки ця сума склала  приблизно 6 млн. грн. Розпочали ми з головного корпусу – так званого палацового. До речі, сам замок не раз перебудовувався, і останній раз це було у двадцяті роки минулого століття.  На сьогодні ми зробили багато у цьому плані. Головним стало перекриття даху. Адже робота була непростою, тому що деякий час корпус був відкритим. До 2009 року вдалося відновити основні, досить складні будівельні конструкції. Сьогодні метало-дерев’яна конструкція даху покрита мідною бляхою. Щіпці (торцеві стіни) даху оздоблені кам’яними завершеннями, встановлені снігозахист, блис-
кавкозахист, слухові вікна для освітлення майбутніх дахових приміщень. Це було першим нашим завданням, а другим – провести дослідження та вивчити і впорядкувати подвір’я. Відтак, знято нашарування землі, яке накопичилося за століття і закладено інженерні мережі. У 2010 році ми розраховували на продовження фінансування. Але…

Де вдалося вишукати кошти?

— 2011 року ми зацікавилися транскордонною програмою "Польща-Білорусь-Україна", яка є єдиною, де можна отримати інвестиційні кошти. Реальні кошти. У 2012 році ми заключили партнерство з «Товариством Ісусовим» із монастиря з-під Жешува (Республіка Польща), написавши проект на залучення інвестицій. І 2013 року на конкурсній основі було прийнято рішення про фінансування і нашого проекту (для української сторони – 1 млн. 400 тис. євро). Головна умова програми – це 10 % власних коштів. Тих 154 тис. євро надзвичайно складно було отримати. Але ми таки їх, можна сказати, вирвали за допомогою депутата Верховної Ради України Оксани Юринець (м.Львів) та голови Львівської ОДА Олега Синютки.

— Хотілося б дізнатися більш детальніше про сам проект.

— Проектом передбачувалося виконання шістьох завдань з реставрації. Це заміна аварійного даху, повна відбудова західної вежі, впорядкування подвір’я та прокладка усіх інженерних мереж, створення візит-центру для відвідувачів замку  і завершення реконструкції східної вежі. Важливим завданням проекту є виведення з аварійного стану кухонного корпусу. Плануємо скоро відкрити для відвідувачів східну вежу, яка стане першим повністю готовим музейним приміщенням із завершеними реставраційними роботами та встановленою музейною експозицією. Охочі будуть мати нагоду відвідати музей-кузню, яка у визначені дні працюватиме, як справжня кузня (перший поверх). На другому поверсі буде гетьманська зала, де мистецькими засобами відтворимо гетьманів, які безпосередньо пов’язані з нашим містом. Третій поверх східної вежі – це музей "Ідеального міста", де можна ознайомитись з історією розвитку ідеальних міст від стародавніх часів і до сьогодення. А ще для зручності гостей замку виконано першочергові роботи у в’їзному вузлі, де розміститься приміщення під візит-центр. Тут туристи зможуть замовити екскурсію, купити відповідні сувеніри, переглянути фільм про Жовкву та інше.

Жовківський замок в майбутньому має стати привабливим як для самих жителів, так і для відвідувачів, для туристів. Над цим я і моя команда дуже багато працюємо. Хочеться відзначити, що реставрацію замку здійснюють серйозні підрядники зі Львова – КП "Центр-контрас" та "Еталон", які якнайкраще виконують свою ділянку робіт. На спеціалізовані роботи залучені субпідрядники, працювали робітники зі Жовкви.

Щоб продовжити розпочате, нам необхідні, звичайно, ще кошти. Отож,  продумуємо наступний проект, під який зможемо залучити чималі інвестиції.

— Дякую за розмову.

Спілкувалася

Зоряна Гумницька.