Головна Історія Яскравий вияв волі української нації

Яскравий вияв волі української нації

268
0

Є миті в історії кожної країни, якими захоплюються, на яких вчаться нащадки. В нашому календарі однією з таких дат, безумовно, є 1 листопада 1918 року, що увійшло в історію як Листопадовий зрив. Йдеться про військовий переворот, організований Українською Національною Радою силами Українських Січових Стрільців з метою встановлення Української держави. Наполіг на збройному повстанні Дмитро Вітовський…

Цьогоріч жовківчани, які більшість українців, вшанували визначну дату в історії України – 95-ту річницю проголошення Західноукраїнської Народної Республіки. Велелюдна колона – духовенство, очільники району, представники політичних партій, працівники відділів, служб, учні та вчителі шкіл, чисельні мешканці міста рушили на міське кладовище. Із скорботою, схиливши голови в пошані голова районної ради Тадей Швай та голова Жовківської РДА Степан Ціолковський, міський голова Петро Вихопень та заступник голо-ви РДА Володимир Босий, інші поклали вінки і квіти до могил Січових Стрільців і запалили лампадки.

Священнослужителі храмів міста о. Михайло Ткачів, синкел Сокальсько-Жовківської єпархії, о. Терентій Довганюк, ЧСВВ та о. Петро Бранець, УАПЦ відправили панахиду за душі полеглих борців за волю України.

О. Михайло виголосив промову, закликаючи берегти і нести у своїх серцях пам’ять про героїв: “Сьогодні, ми повинні закарбовувати подвиги січовиків у наших серцях. Пам’ять серця – це відтворення життя того, за що полягли ті юні воїни. Співчуваймо, переживаймо, але ще і борімося. Беручи слово за озброєння”.

Про історичні події 1 листопада 1918 р. на Жовківщині розповів докладно Роман Марцін, заступник директора з виховної роботи Кунинської ЗОШ. У виконанні народної хорової капели “Діброва” районного Народного дому прозвучали стрілецькі пісні.

Листопадовий чин – це один з найкращих в українській історії прикладів акції прямої дії і націоналістичної практики, якої не вистачає багатьом представникам сьогоднішніх суспільно-політичних рухів. З багряного вогню листопадової революції виросла незборима ОУН. І в наші дні, коли ми опиняємось у безвихідній ситуації і задаємось питанням: “Що робити далі?”, варто просто заглянути в наше славне минуле. І на тлі сьогоднішніх подій у політичному житті нашої держави має відбутись свій Листопадовий зрив, який зробить нас повноправними гос-подарями своєї країни.

Богдан Юрдига, заступник голови Жовківської районної ради:

– В історії людства і України існувало завжди два види політики. Політика декларацій, розмов. І на противагу їй завжди існувала й існує політика війни, чину. Степан Бандера писав: “Є два види людського життя – життя, як гниття, без руху і життя, як вогонь, яке спалює все навколо, але дарує надію”.

Пам’ять про Листопадовий чин, Українських Січових Стрільців є нагадуванням для нас, що ми не маємо права сидіти, мовчати, чекати. Очікувати, поки ворог піде, поки українці, будуть при владі і тут зроблять Європу.

У нас варіант є тільки один – брати історію в свої руки, бути людьми віри і чину. І тільки таким чином ми зможемо, направду, вшанувати пам’ять Українських Січових Стрільців, які віддали своє життя за Україну, і за нас з вами. Героям слава!

Володимир Босий, заступник голови Жовківської РДА:

– Рівно 95 років тому було створено Західноукраїнську народну державу. Я твердо переконаний, що це ті зародки створення вільної незалежної України, яку ми сьогодні маємо.

Минуле, сьогодення, завтра. Кожна людина живе в такому просторовому часі. Ця дійсність називається: завтра, сьогодні і вчора. Вчора – це мабуть ця історія, це ті могили, які тут є. Сьогодні – це наше сьогодення, наша Україна, яку ми маємо. А завтра – це майбутнє, яке ми собі створили і створюємо.

Хотілося б побажати усім, незалежно від політичних вподобань: єдності, взаєморозуміння і надії, віри та любові. Любові – один до одного, надії – на краще і віри – у нашу незалежну Україну.

Зоряна ГУМНИЦЬКА.