Головна Інтерв'ю 16 жовтня відбулися загальні збори Асоціації місцевих рад Жовківського району

16 жовтня відбулися загальні збори Асоціації місцевих рад Жовківського району

243
0

16 жовтня відбулися загальні збори Асоціації місцевих рад Жовківського району, до якої входять всі 45 рад району. Про те, як працює місцеве самоврядування, з якими проблемами найчастіше стикаються голови місцевих рад, ми поговоримо з виконавчим директором Асоціації, депутатом районної ради Костянтином Орловським.

 

– Костянтине Семеновичу, які проблеми є найбільш актуальними на сьогодні для місцевих рад району?

– Найперше – це, звичайно, проблема з браком коштів. Навіть той мізер, який повинен надходити місцевим радам, не вдається використати раціонально через затримки коштів управлінням казначейства. На зборах Асоціації ми заслухали керівника управління казначейства у Жовківському районі Тетяну Комар. Головний скарбничий району повідомила, що коштів для фінансування платіжних доручень місцевих рад та державних установ просто немає.

Оскільки затримки із фінансуванням виникають не з вини місцевого казначейства, а через відсутність коштів, які виділяють для району з держбюджету, то Асоціація звернулася до Прем’єр-міністра та голови Верховної Ради України з вимогою вжити усіх можливих заходів для вирішення проблеми затримки платежів Державною казначейською службою.

Справа в тому, що Державне казначейство затримує не лише дотації, які надають із держбюджету для вирівнювання фінансової забезпеченості, а також і власні кошти місцевих рад, які радам вдається заробити самостійно. Фактично держава користується грошима місцевого самоврядування для вирішення власних потреб. Тому місцеві ради також звернулись до Верховної Ради України з проханням підготувати зміни до чинного законодавства, аби надати можливості місцевим бюджетам використовувати кошти, які радам вдається заробити самостійно. При цьому обслуговувати фінансові операції місцевих рад повинні державні банки.

– Раніше місцеві ради вже стикалися з проблемою затримки коштів казначейством?

– Проблема затримки фінансування платіжних доручень не нова. Проте, у 2013 році вперше затримки розпочалися ще на початку року, а вже із червня були заблоковані платежі місцевих рад за виконані роботи та надані послуги. Значна соціальна напруга виникає також через те, що місцевим радам не дають можливості освоїти кошти, передбачені для ремонту автомобільних доріг. Як наслідок, із 5,9 мільйонів гривень, виділених для Жовківського району, згідно факту, надійшла лише третя частина. З цієї третини казначейська служба профінансувала лише 43 %. Неоплаченими залишаються доручення на суму 1 мільйон 200 тисяч гривень. Оскільки роботи з ремонту дорожнього покриття частково виконані, підрядники через судові рішення про стягнення боргу та пені можуть заблокувати роботу місцевих рад. Якщо врахувати жахливий стан наших доріг,то кошти на їхній ремонт повинні бути використані до останньої копійки.

– Відомо, що на збори Асоціації було запрошено голову Жовківської райдержадміністрації та керівника управління освіти молоді і спорту РДА. Які проблеми в галузі освіти району ви обговорювали?

– Через колізії в законодавстві, на місцевому рівні виникають конфлікти у сфері управління дошкільними навчальними закладами (ДНЗ). Зокрема, відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту», управління системою дошкільної освіти покладено на управління освіти РДА та органи місцевого самоврядування. Однак, насправді, місцеві ради не впливають на кадрові рішення, оскільки, відповідно до іншої норми закону, керівника та заступника ДНЗ призначає, а також звільняє з посади управління освіти РДА.

Окрім того, часто дошкільну освіту держава фінансує за залишковим принципом, а кошти, що надходять з державного бюджету, не забезпечують необхідного рівня роботи установ. Виходить, що місцеві ради, які дефакто не управляють ДНЗ, повинні забезпечувати фінансування їхньої діяльності. Також місцеві ради часто отримують приписи державних контролюючих органів про проведення ремонтів, закупівлю інвентарю та обладнання для ДНЗ, на які з державного бюджету коштів не виділяють. Враховуючи численні зауваження органів місцевого самоврядування щодо труднощів фінансування та управління ДНЗ, Асоціація вирішила створити консультативно-дорадчу групу для розробки рекомендацій, аби внести зміни до статутів ДНЗ для вдосконалення управління та ефективної роботи таких закладів.

– Значна площа Жовківського району перебуває на території Олеської ділянки, де планується видобуток сланцевого газу. Як сприйняли очільники місцевих рад погодження Угоди про розподіл вуглеводнів Львівською обласною радою, адже рішення було прийняте без врахування думки територіальних громад?

– Місцеві ради обурені, що рішення про видобуток сланцевого газу ухвалили без погодження з громадами. Сільські, селищні, міські ради, що входять до Олеської площі, готові захищати свої інтереси, зокрема, своє право на чисте довкілля. Варто зазначити, що «сланцева угода» в такому варіанті, який, на жаль, підтримала обласна рада, не принесе жодної економічної вигоди місцевим громадам. Натомість суттєво постраждає  екологія, адже в надра закачуватимуть величезну кількість отруйної рідини. Та найгірше те, що відпрацьовану рідину неможливо очистити, тому поруч з кожною свердловиною з’являтиметься отруйне озеро.

– Якщо екологічні ризики настільки серйозні, то можливо вони виправдані значною економічною вигодою?

– Насправді очікуваних дивідендів не отримає ні держава, ні місцеві громади. Адже зі сторони держави Україна можливий прибуток отримає ТзОВ «Надра Олеська» (40 %) та приватна компанія СПК «Геосервіс» (10 %), решта – 50 % належатиме фірмі «Шеврон». При цьому видобутий газ не залишатиметься в Україні, оскільки «Шеврон» продаватиме його тим клієнтам, які пропонуватимуть найвищу ціну.

Окрім цього люди можуть позбутися своїх земельних ділянок, бо за умовами Угоди держава зобов’язується за символічну плату вилучити будь-яку ділянку на так звані громадські потреби.

Попри те, що влада знехтувала правом місцевих громад брати участь в обговоренні та погодженні «сланцевої угоди», представник компанії «Шеврон» в Україні Пітер Кларк пообіцяв не проводити видобутку вуглеводнів всу-переч волі громади. Зважаючи на це, Асоціація вирішила розглянути це питання на сесіях кожної місцевої ради Жовківщини, аби сформувати власну позицію щодо можливого видобутку сланцевого газу

Розмовляла  Марія ІВАНЕЦЬ