Проблема забруднення навколишнього середовища є надзвичайно актуальною і стрімко продовжує загострюватись. Кожного дня ми змушені стикатися з відходами: вдома, на вулиці, в парку чи торгових точках. Здається, що станеться, коли десь на узбіччі викинути всього один папірець. Проте, якщо кожен так вважатиме, то наслідки можуть бути фатальними. Нагромадження сміття викликає неприємний запах та сприяє розмноженню мух, пацюків, тарганів, які є переносниками збудників інфекційних захворювань та порушує кругообіг речовин у природі, внаслідок чого сміття не розкладається.
Така проблема забруднення території спіткала і жителів села Сопошина, проте люди вирішили не сидіти склавши руки. В першу чергу, до активних дій взялась молодь села, створивши організацію «Спільна справа».
Що це за організація та, яка її головна мета? Головою «Спільної справи» є Дмитро Коваль, який проявив себе як активний селянин та започаткував цю спільноту. Як зізнається хлопець, після неодноразового спілкування зі своїми друзями, зауважив, що кожен із них хотів би, щоб їхнє село стало чистішим, а на вулиці стояли урни для сміття. Саме тому, незважаючи на свій юний вік, Дмитру вистачило духу реалізувати цю ідею, на якій і базується робота організації. Створивши групу в соціальній мережі, всього за два дні в ній налічувалося більше ста учасників, готових до кардинальних змін.
Для початку вирішили прибрати лісосмугу, яка тривалий час завдавала шкоди місцевим жителям. Через велику кількість сміття, на її території щоразу збільшувалась чисельність змій. З настанням тепла, холоднокровні тварини стали заповзати в ближні села, де були й спроби нападу на людину. У вивезенні сміття з ліска посприяв сільський голова Сопошина В. Ю. Радкевич, який надав за кошти зі сільської скарбниці бульдозер і вантажні автомобілі для вивезення відходів.
Наступним короком «Спільної справи» стало прибирання вулиць Сопошина. Кожного тижня організовувались суботники, на яких молодь збирала сміття на одній з доріг. Оскільки урни були відсутні, то доводилося приклеювати смітникові пакети до стовпів, щоб люди не викидали папірці вздовж узбіччя чи ровів.
Важливим фактом є те, що у селі служби з вивезення сміття немає. Куди дівати відходи, які нагромаджуються у господарів, це вже їхня особиста справа. Тому молодь, після прибирання вулиць, усі смітникові пакети зносила на парковку біля сільської ради, для того, щоб голова звернув увагу та вирішив цю проблему. В. Ю. Радкевич пообіцяв розібратися та після проведення тендеру, заключити договір з вивезення сміття зі Сопошина.
На даний момент, молодь організації встановлює урни для сміття. На вулиці Шевченка та частково на Грушевського жителі мають змогу оцінити результат, адже урни виготовляють самі ж хлопці зі Сопошина. Значний внесок для їх створення зробив Руслан Боровець, який надав відра для контейнерів та інструменти, які так необхідні при роботі. Усі матеріали, а це фарба, метал, цемент та інше, куплено за гроші селян.
Лідер «Спільної справ» Дмитро сподівається, що їхні зусилля допоможуть покращити стан довкілля та запобігти руйнуванню природнього середовища.
То ж, можливо, європейський вибір починається з банально знайомого з дитинства — чисто не там, де прибирають, а там де не смітять.
Соломія Сагала.