Головна Листи Вулична торгівля – ганебне явище

Вулична торгівля – ганебне явище

923
0

У редакцію газети «Відродження» звернулася Ірина Балагур з проханням допомогти вирішити наболілу проблему. Жінка мешкає у місті Жовкві, на вулиці Т. Шевченка, навпроти ринку. Пані Ірина разом із сусідами вже протягом п’яти років зверненнями і заявами у міську раду та інші державні установи не може достукатися і пробити глуху стіну бездіяльності. Проблема, з першого погляду, не така складна для вирішення, але вже надокучила людям, які хочуть жити на чистій вулиці.

Кожної суботи на Жовківському ринку, який у народі називають великим базаром, вирує торгівля. Люди з’їжджаються з ближніх сіл та із-за меж району – хто продавати, а хто купувати. Зауважу, правда, що нинішній ринок не такий популярний за чисельністю відвідувачів, як раніше. Конкуренція, звісно, внесла свої корективи.

Не доходячи до ринку із центру міста, по обидві сторони вул. Т. Шевченка вже можна купити одяг, промислові товари, взуття, ремонтний інвентар, посуд і т. д., продавці обирають місця продажу, де найбільший потік потенційних покупців.

Опісля такої вуличної торгівлі виникає проблема сміття. Нерадиві торговці за собою не прибирають, у додаток ще й покупці й перехожі забувають про поведінку, тому у суботу, у післяобідню пору, вулиця перетворюється на брудну і запущену дорогу. У вітряну погоду пакувальні коробки, кульки, пластикові стаканчики розносяться на ще більші відстані, опиняються на обійстях ближніх жильців. А вулицю Шевченка комунальна служба не прибирає, так як вона належить до приватного сектора.

Особливо неприємно у неділю, коли охайно вбрані люди ідуть такою непривабливою вулицею у церкву. Щоб не потопати у смітті, мешканці-сусіди ринку вимушені самі прибирати наслідки стихійної торгівлі.

Така ситуація людям надокучила, і вони просять редакцію допомогти її вирішити. Жителі неодноразово зверталися у Жовківську міську раду, до депутатів, інші відповідальні установи з проханням заборонити вуличну торгівлю по вул. Т. Шевченка. «Просимо вжити якісь кардинальні міри. Ми такі ж громадяни, як і всі, то чому маємо постійно жити в бруді», – так звучало у заявах. Мешканці навіть пропонували з метою поповнення міського бюджету оштрафувати нерадивих торговців, і порядку було б більше. Проте достукатись їм ніяк не вдається, бо їх «не чують». Невже проблема така складна, що на рівні міста її неможливо вирішити? Хто має навести лад у власному домі?

Ми вникли у проблему мешканців, вийшли на місце, оглянули частину вулиці Шевченка, що біля ринку, після торгівлі і напередодні наступної суботи, коли люди прибрали за торговцями прилеглу територію. І зрозуміли, що їм таке щотижневе прибирання за кимось уже, справді, надокучило.

А в суботу, коли діє ринок, ознайомились із вуличними продавцями. До них ми донесли проблему жильців, які вимушені за ними прибирати. Практично, усі відповідали з розумінням: «Усе прибиремо!». Тільки просили не акцентувати на них увагу. На запитання, хто дозволяє на вулиці торгувати і кому «платять» за місця – відповіді не було.

— На ринку нам пропонують невигідні місця, а тут, на вулиці, – більше покупців, — поділився продавець Олександр. – Обсяги торгівлі зменшились скрізь, і це відчутно, а в глибинці базару – взагалі. А мені треба заробляти на сім’ю.

Прагнення молодого годувальника родини, звісно, зрозумілі. Але порядок має бути. Якщо кожен буде облаштовувати свої робочі місця, де заманеться, то несанкціонована вулична торгівля тільки процвітатиме, а її наслідки будуть ще відчутнішими. Але врешті-решт, коли немає суворого контролю, то, зрозуміло, метастази стихійної торгівлі поширюються з небувалою швидкістю. Нині це ганебне явище не тільки у Жовкві (у центрі міста вже незабаром, мабуть, торгуватимуть біля пам’ятника Є. Коновальцю), а й в інших містах України. Невже цього ніхто не помічає чи не хоче цього робити? Якби всі відповідальні служби та управління спільно посилили роботу з наведення ладу, то нерадиві торговці знали б своє робоче місце, а не працювали, де заманеться. Торгівля повинна мати чітко окреслені межі і проводитися у рамках діючого законодавства.

Щоб з’ясувати ситуацію із торгівлею по вул. Т. Шевченка і її неприбиранням, ми звернулися до відповідальних осіб.

Петро Вихопень, міський голова м. Жовкви: «Ще в 2011 році підприємці, в основному іногородні, звернулися у Жовківську міську раду з проханням дозволити торгувати на вул. Т. Шевченка. Міська рада такого дозволу не надала. Тому торгівля ведеться несанкціоновано, і правоохоронні органи мали б оформляти протокол про адміністративні правопорушення і направляти у міську раду. Наприклад, за минулий рік у міську раду не надійшло жодного.

Працівники міського виробничого управління житлово-комунального
господарства прибирають ті вулиці, за які оплачує міська рада. Нині з бюджету міста утримується 10 двірників (раніше лише 6), одна людина може прибирати не більше 4 тис. м2.

На вулиці Т. Шевченка знаходяться індивідуальні житлові забудови. Згідно з правилами благоустрою міста, власники житла повинні самі прибирати прилеглу територію».

Мирослава Ной, головний бухгалтер підприємства «Жовківський ринок»: «На території ринку є вільні й доступні місця, але вуличні торговці до нас не йдуть, працюють незаконно. Підприємці, які реалізують товар на ринку, уклали угоди з нашим підприємством. Вони оплачують послуги ринку, в які входять обслуговування ринку і заробітна плата наших працівників.

У штаті підприємства прибиральника немає, цю роботу виконують контролери. Між ними розподілена уся територія ринку, і кожен слідкує за її порядком. У нас укладена угода із ЛКП «Збиранка», і сміття вивозимо на Львівське сміттєзвалище.

Вуличні торговці послуги ринку не оплачують, тому й наші працівники не прибирають відтинок вул. Т. Шевченка».

Павло Гнідець, начальник відділу доходів та зборів фізичних осіб
Жовківської ДПІ Головного управління — Міндоходів у Львівській області:
«Торгівля в містах з рук на вулицях, площах, у дворах, під’їздах, скверах та в інших невстановлених місцях – тягне за собою накладення штрафу від одного до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі або без такої, згідно з статтею 160 Кодексу України про адміністративне правопорушення

Торгівля з рук у невстановлених місцях промисловими товарами – тягне за собою накладення штрафу від шести до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі, згідно з статтею 160 Кодексу України про адміністративне правопорушення

Особами, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення, є уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ (стаття 255 Кодексу України про адміністративне правопорушення).

Органами, уповноваженими розглядати справи про адміністративні правопорушення, є районні, районні у місті, міські чи міськрайонні суди (судді),( стаття 221  Кодексу України про адміністративне правопорушення)».

Уляна Лащівська

Від редакції. Ознайомившись із проблемою мешканців вулиці Т. Шевченка, які звернулися у редакцію, коментарями фахівців, впевнені, що компроміс треба знайти. І найперше до цього повинна долучитися міська рада як орган місцевого самоврядування. Та провоохоронні органи, які згідно з законом, мають право складити протоколи про адмінпорушення. Згідно зі скаргами жителів міська рада, зобов’язана звернутися в органи внутрішніх справ, які своєю чергою, мають відреагувати на дане порушення. Якщо вже торгівля ведеться на вулиці, за межами ринку, то торговці, які розуміють ситуацію, повинні оплатити за прибирання робочих місць. І проблема була б вичерпана.