Рівні права особам із особливими потребами
Відзначення Міжнародного дня інвалідів — нагадування всім про обов’язок перед особами, що потребують захисту та підтримки в цей непростий час. Особи з особливими потребами — це не просто категорія людей, це окремі життя, окремі трагедії, окремі людські надії на те, що все буде добре.
Сучасний ринок праці диктує жорсткі вимоги до шукачів роботи, тому кожному з них потрібно активізовувати свої зусилля в пошуку роботи. А людям з обмеженими можливостями набагато складніше, адже у них є певні проблеми зі здоров’ям, які не дозволяють їм виконувати ту чи іншу роботу. Для залучення або повернення осіб з інвалідністю до активного соціального життя необхідне об’єднання зусиль різних інституцій, які опікуються проблемами інвалідів.
Саме тому у Жовківській районній філії Львівського обласного центру зайнятості відбувся круглий стіл щодо питань соціального захисту осіб з особливими потребами, який покликаний привернути увагу до проблем працевлаштування осіб з інвалідністю та приурочений до Міжнародного дня інвалідів, який відзначають 3 грудня.
На зустріч запросили соціальних партнерів, зокрема керівників та фахівців управління соціального захисту населення Жовківської РДА, відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Львівській області, Жовківського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) головного управління Пенсійного фонду Жовківської
РДА, ДПІ Червоноградського управління ГУ ДПС у Львівській області, а також заступника ЖРР Аллу Жук, у яких є своє бачення, як потрібно працювати для того, щоб допомогти всім, хто потребує опіки.
Як зауважив на початку зустрічі директор Жовківської районної філії Львівського обласного центру зайнятості Микола Кришталюк, сьогодні вже змінився рівень розуміння роботодавців стосовно того, як вони беруть на роботу людей із обмеженими можливостями, про це говорить динаміка працевлаштування. До речі, зміцнів і рівень довіри інвалідів до центру зайнятості.
Галина Каштан, заступник директора Жовківської районної філії Львівського обласного центру зайнятості, розповідаючи про роботу з особами, які потребують особливої уваги, закцентувала на тому, що для сприяння їхнього працевлаштування фахівці центру зайнятості здійснюють комплексну систему заходів, що спрямовані на підвищення конкурентоспроможності осіб із інвалідністю на ринку праці. Зокрема, вона наголосила на тому, що створено належні умови для надання соціальних послуг особам з інвалідністю. Для забезпечення безперешкодного доступу таких осіб до приміщення центру зайнятості встановлено пандус, для осіб із вадами зору розміщено стенди зі шрифтом Брайля. Також створено інформаційний куток, де особи з обмеженими можливостями можуть ознайомитися з нормативно-правовими документами регулювання соціального захисту інвалідів, інформацією про підприємства, що мають робочі місця для осіб з інвалідністю, з навчальними закладами, що здійснюють професійне навчання цієї категорії населення, з переліком професій та спеціальностей, за якими можуть навчатись названі особи.
Обговорювали й те, що невисоким залишається рівень оплати праці, який, як правило, не перевищує мінімального. Роботодавці висувають завищені вимоги до потенційних працівників (вища освіта, знання спеціалізованих програм, володіння іноземною мовою) або пропонують некваліфіковану роботу, яка потребує значних фізичних навантажень (підсобний робітник, робітник на низькокваліфікованих роботах у сільському господарстві тощо).
Про пільги та реабілітацію для осіб з особливими потребами та демобілізованих учасників АТО говорила фахівець Жовківського управління соціального захисту. Зокрема, наголос зробили соціальні працівники й на проблемі працевлаштування демобілізованих учасників АТО, адже є дисбаланс між професіями, за якими вони шукають роботу, рівнем заробітної плати, яку вони бажають отримувати, та пропозиціями роботодавців. Проблема не в неналежній роботі служби зайнятості, а в стані ринку праці. Низький рівень зарплат, які пропонують роботодавці, та нестача вакансій для управлінців, службовців ускладнює процес працевлаштування.
Про реформування пенсійної системи в частині призначення пенсій особам з особливими потребами ще раз нагадала Галина Скоропад, начальник Жовківського відділу обслуговування громадян (сервісний центр), а також докладно розповіла про нововведення щодо кращого обслуговування людей-інвалідів.
Під час круглого столу було окреслено низку напрямків, за якими необхідно розвивати співпрацю між соціальними партнерами щодо посилення соціального захисту осіб з інвалідністю та їх безперешкодної інтеграції у суспільне життя.
Яніна Тарасів