Головна Освіта Весело, дотепно, яскраво

Весело, дотепно, яскраво

392
0

12 грудня у Кам’яногірській школі радо зібралися на Андріївські вечорниці, щоб через призму сучасності поглянути на минуле, відчути красу і поезію давніх звичаїв та обрядів. Свято організувала і провела директор школи Марія Демчук із громадськістю села.
Після вступного слова Марії Василівни виходять ведучі Софія Медвіцька і Марія Шумило, ведуть розповідь про традиційні свята та обряди рідного краю. Далі дія відбувається у сільській хаті, де дочка Галя (Мар’яна Огорілко) просить матір (Марію Василівну Демчук) відпустити її на вечорниці. У діалог втручається батько (Іван Мізерник, голова батьківського комітету 5 класу). Він умовляє дружину, і Галя, цілуючи рідненьких, мов на крилах, летить до подруг.
Другу сцену розпочинає господиня (Галина Олексіївна Харечко, бібліотекар), пригадує своє дівування, вечорниці. Заходять, сміючись, дівчата, вітаються, сідають за стіл, розмовляють, ворожать. Стукіт у двері – входять хлопці. Звучать жарти, усмішки, загадки. Пригощають дівчата  хлопців, а також усіх гостей свята варениками, пампушками.

Цікавим зав’язався діалог двох кумів (Ярини Сало і Галини Камуть) побутового характеру, що гармонійно вплівся у романтичний сюжет свята. Тут і Роман  (Михайло Думич) опинився із великим гарбузом у руках та в’язанкою бубликів на шиї зі своєю історією нерозділеного кохання до Уляни.

Представлення Калити — кульмінаційний момент заходу. З’являється вона у воротах із рушників з незабутніми словами з уст дівчат:
— Калита, Калита! Із чого ти вилита?
— Ой, я з жита сповита, ой, я сонцем налита. Для красного цвіту по білому світу.
Обирають пана Калитинського, бо час Калиту кусати. Сміх. Радість.
Дякують хлопці за гостину господині і дівчатам, звучать щирі побажання здоров’я, миру, щастя, стежок, встелених квітом-рястом. Завершуються вечорниці славнозвісною піснею «І в вас, і в нас хай буде гаразд».
До організаторів і учасників свята зі словом подяки за збереження і відновлення українських традицій звернулась голова сільської ради Ганна Надяк.

Ольга Дмитрук,
учитель української
мови та літератури.