Головна Проблема Андрій Садовий: “Ніяких заводів ми будувати не будемо…”

Андрій Садовий: “Ніяких заводів ми будувати не будемо…”

336
0

Це витяг із прямої мови Андрія Садового, голови Львівської міської ради, на зустрічі з мешканцями села Грибовичі 18 червня 2006 року. І це, виглядає на головну причину, через яку було відмовлено 43 фірмам, що звертались із такою пропозцією до Львівської мерії.

http://zik.ua/…/grybovychi_chy_opynytsya_ideya_zakryttya_zv…

А тепер докладно: «Я, власне, сам попросився, аби з Вами зустрітися. Бо проблема, яка у Вас є – то є не тільки Ваша проблема, то проблема всього міста… Бо озеро гудронів чи озеро концентрату – це є річ не дуже добра і не дуже приємна. Якщо зараз не почати займатися рекультивацією цього полігону, то буде біда на довгі роки для багатьох поколінь. Саме тому я би хотів, якщо, дай Бог, все буде нормально і буде можливість працювати, навести тут лад.

Знаєте, коли ти приїжджаєш десь за кордон – чи в Польщу, чи в Чехію, чи десь далі – там у них такі полігони зроблені за всіма нормами екології – вони не шкодять, тобто все пресується, стоять фільтри – тобто дуже і дуже серйозний підхід!.. То що ж я зараз роблю: я вислуховую усі пропозиції, які є. Але тим усім іноземним фірмам, котрі приходять і кажуть: «Я хочу будувати тут завод» я відповідаю: «Дякую, до побачення. Ніяких заводів ми будувати не будемо. Бо для того, аби будувати заводи – слід відразу будувати й онкодиспансери для людей». Єдине, що ми можемо зробити – це так організувати роботу, аби усе тут максимально спресовувалося – щоб не займати більше нового місця, а навести лад з тим, що є.

Бо, бачимо, чайки тут літають… Я дивуюся, як ще сюди не дійшла санстанція… Пташиний грип тут на кожному кроці. Не дай, Боже, щось станеться – прийдуть усіх курей і гусок Вам поріжуть…

Я зараз хочу, починаючи з наступного місяця, активно взятися за рекультивацію цього полігону. Зараз ми завозимо землю – там 5 тисяч тонн землі має бути засипано. Потім станція фільтрації має будуватися, далі – витягуватимемо озера гудронів.

Я зацікавлений у цьому – бо те все переходить на Львів. Тому будемо триматися купи. Ми збираємося вкладати сюди достатньо великі гроші і створювати нові робочі місця. Ми активно почали працювати з Мінекономіки та комунальним департаментом Міністерства будівництва – щоб взяти з обох міністерств трошки грошей для згаданих потреб.

Але ще раз Вам кажу: жодного заводу ми тут ставити не будемо – лише станцію сортування (таких прикладів у світі є сотні). Ще я хочу, аби ми домовилися про те, чим місто має допомогти Вам. Бо катастрофа – це не те, що нове привозиться, а те – що старе лежить і некультивоване. Цим треба займатися! Це треба все ущільнювати – наводити порядок».

Можна лише висувати версії, чому міський голова був не зацікавлений у побудові сміттєпереробного заводу.

В одній із останніх промов Андрій Іванович заявив, що події в Грибовичах спровокувала політична партія в союзі з криміналом. Упс! Жодна політична партія не контролює правоохоронні органи настільки, щоб влаштовувати нелегальні сміттєсортувальні станції просто на сміттє-звалищі. За твердженнями свідків, щоночі звідтам посортоване забирали від 13 до 15 вантажівок. Сортували сміття і цигани, і місцеві мешканці, заробляючи на цій роботі грубі гроші.

Доступ до нічних сортувальників був настільки закритим, що жоден журналіст не пхнув би туди свого носа понад вечір, а тим більше вночі.

Коли загорілось сміттєзвалище, невибрані мішки із сортованим стали свідченням роботи нелегальних сортувальних станцій. Вони зазняті журналістами одного із провідних західноукраїнських каналів.

А залишки крадуть й досі невідомі бомжуваті особи, активно виносять із зони екологічного лиха попри міліцейські кордони. Відзняли на відео те, що залишилось від нелегальної сортувальної станції, і активісти УКРОПу:

 ttps://www.youtube.com/watch?v=h0331536QH4&feature=youtu.be

Загибель людей на сміттєзвалищі спонукала говорити тих, для кого воно довгі роки було місцем заробітку, джерелом виживання. Спілкувався з ними Ігор Муравський, депутат Жовківської районної ради від партії УКРОП, голова комісії з екології і захисту навколишнього середовища Жовківської райради.

Зі Збиранки багато людей працювало?

— Багато. Пляшки збирають пластмасові.

Гарно заробляли?

— На даний час кілограм міді до 85 грн. коштує на приймальному. Тільки самої міді можна було зібрати на 200 – 300 грн. Не рахуючи латуні і алюмінію. Люди працювали і вдень, і вночі.

А зараз працюють?

— Ні, бо є ще один обрив. Працювали цигани. Вони з тої "свалки" й живуть.

Ми колись, як заїхали, то тут було приблизно 300 чоловік. То так і було?

— Да, да. Так і було. Вони самі винні, що то так сталося. Тому що тут завжди повинна робитися площадка. Постійно повинна завозитись земля. Засипатися, бульдозери повинні робити втрамбовку. І аж потім засипатись знову сміття.

Там, напевно, вже все вичищено?

— Та, та свалка працює з 1959 року. Так само як те озеро мазуту.

Там теж заробляли гроші?

— Та, мазут вивозили. А як вилило, то аж під Малехів до готелю «Варшава», а то ж кислота яка! Наскільки я знаю, на тому озері заробляли великі гроші.

Скільки?

— Не знаю. Але як мені казали ті хлопці, що тут працювали, що з одної машини кожна людина мала тисячу гривень.

А багато було таких машин?

— Ну, з того, що я бачив, за добу, за ніч могло піти 10-15 машин.

То що, вони мали по 10 – 15 тисяч за ніч?

— Та, то прості мали – робочі, а рахувати тих, хто на тому заробляв…

А зараз хто то все витягає зі сміттєзвалища посортоване?

— Та, то люди зі Збиранки, з Мурованого, з Грибович, з Ямполя… Бомжі приходять. Міліція то все ганяє, бо вони йдуть аж туди на обрив, а то небезпечно. А бомжі що, пішли назбирали собі мішок заліза, 50 кг. А залізо зараз коштує понад 2 гривні. Та, я сам ходив. Але міліція зараз не пускає. Може і закриють те звалище, бо люди з Малехова дуже жаліються, що з екології не все добре.

Не все добре в Малехові, Грибовичах і решті сіл із зони ризику ще із січня 2016 року, коли через відбір гудронів прорвало дамбу і гектари землі залило водою із кислотними гудронами, коли з’ясували, що інфільтрати зливають у каналізаційну систему Львова. Коли написали заяви в міліцію. Укропівці тоді стукали у всі двері, писали, звертались за допомогою з трибуни Верховної Ради, давали запити, намагались «пробитись» через ЗМІ. Андрій Садовий на запитання про реальний стан із виливом гудронів в зоні Грибович у програмі «Львів вечірній» стверджував, що це піар політичної партії. Журналісти, що виїжджали на місце трагедії, жахалися. А люди там жили. Хоч уся риба в навколишніх водоймах вимерла.

Сьогодні Андрій Іванович через пожежу на сміттєзвалищі звертається, до Президента України та Прем’єр-міністра з проханням про оголошення Львова, Малехова та Великих Грибович зоною надзвичайної екологічної ситуації. А вона вже є. З січня. Якщо є ризик виливу гудронних та інфільтратних озер, то вони вже стались. На початку року. І це кримінальна відповідальність.

Чи варто тепер із трагедії, що забрала життя людей, будувати собі рятівний човен?

Наш кореспондент.