Головна Проблема Екологічна катастрофа чи просто забруднення?

Екологічна катастрофа чи просто забруднення?

635
0

На Грибовицькому сміттєзвалищі, що біля Львова, стався значний витік гудронної води, котра потрапила в річку Малехівку. Внаслідок цього у річці загинула риба, місцеві жителі залишились без питної води. Поруч з витоками, які потрапили в річку, стався і витік гудронів, які розлились на значну територію лісу, випаливши його.

Цьому передував незаконний вивіз гудронів, який зафіксували ще 7 жовтня минулоріч. Про це говорив Марко Шпікула, голова Громадської ради при Державній екологічній інспекції у Львівській області. Тоді були викликані правоохоронці, зареєстровано кримінальне провадження. Однак незаконний вивіз небезпечних відходів продовжувався.

4 січня на Грибовицьке сміттєзвалище приїздила комісія  у складі представників екоінспекції, керівництва Жовківського району, області та правоохоронців. Усі наочно пересвідчились, що незаконний вивіз гудронів не зупинено.

Отож, незаконна діяльність із вивезення гудронів призвела до того, що 11 січня стався прорив. Гудронна вода розтеклась на значну територію, випаливши ліс та потрапивши до підземних вод. У річці Малехівка внаслідок катастрофи загинула вся риба. Місцеві мешканці позбавлені питної води.

Із метою вивчення стану екологічного забруднення території внаслідок витоку речовин на Львівському міському сміттєзвалищі було створено комісію у складі першого заступника голови Жовківської РДА Л. Дунець, заступника голови Жовківської районної ради А. Жук, головного спеціаліста юридичного відділу Жовківської РДА Н. Дмитрієнко, завідувача сектору з питань цивільного захисту Жовківської РДА Н. Козаченко, завідувача сектору житлово-комунального господарства Жовківської РДА І. Тимощука, сільського голови Малехівської сільської ради В. Сеньковського, голови постійної комісії з питань сільського господарства, екології та раціонального використання природних ресурсів Жовківської районної ради І. Муравського. Представники цієї комісії 15 січня оглянули територію Львівського міського сміттєзвалища (саме там знаходяться сховища кислих гудронів, з яких 11 січня стався витік на територію звалища та поза її межі). Було встановлено, що рови, з яких проходив витік, на час проведення огляду засипані глиною з обох сторін. До того ж потік маси глини з речовинами, схожими на кислі гудрони, поширився на певну територію Малехівської сільської ради. Залишки цих речовин у великій кількості є і на території Львівського Голосківського кладовища.

Окрім того, як зауважила комісія, неподалік готелю "Варшава", зі сторони кладовища б’є джерело, води якого впадають в річку Малехівку, яке повністю забруднене речовинами, схожими на кислі гудрони.

Слід сказати, що відповідно до отриманих звернень громадян с. Малехова, вода в колодязях вкрита невідомою речовиною. Однак й надалі витік води із джерела в річку Малехівку продовжується, а це завдає неабияких наслідків довкіллю.                

Усе це свідчить, що Львівська міська рада упродовж тривалого часу не вживала належних заходів щодо забезпечення дотримання вимог законодавства під час експлуатації звалища ТПВ, що призвело до цієї ситуації. 

З приводу надзвичайної ситуації висловився й голова комісії з питань сільського господарства, екології та раціонального використання природних ресурсів, депутат Жовківської районної ради Ігор Муравський.

— Кислі гудрони належать до токсичних речовин другого класу, — говорить Муравський. – Більш небезпечні лише радіоактивні відходи. Їх можуть додавати до складу асфальту, можуть використовувати як паливо. У будь-якому варіанті використання вони становлять небезпеку для оточуючих. Не виключено, що через це втратять здоров’я невинні люди.

На Грибовицькому сміттєзвалищі, за різними підрахунками, зберігається від 200 до 500 тисяч тонн кислих гудронів, каже депутат. Вони належать Львівському дослідному нафтомаслозаводу, який нині є банкрутом.

Свій коментар надала й Любов Дунець, перший заступник голови Жовківської райдержадміністрації.

— 15 січня, відповідно до розпорядження голови РДА, була сформована комісія, котра виїхала на місце витоку кислих гудронів, і зафіксувала, що від 11 до 15 числа фактично всі витоки були засипані. Завезено майже 60 КрАЗів глини, витік припинено. Однак комісія, обстеживши не лише безпосереднє місце, а й прилеглу територію, не може остаточно сказати, чи це надзвичайна ситуація, — зазначила перший заступник голови Жовківської РДА. За дорученням обласної комісії відібрано проби води та грунту (результати дослідження будуть готові у середу). На підставі цих проб й буде визначено рівень забрудненості. Цього ж дня й запланована підсумкова нарада під керівництвом заступника голови ОДА, де й визначать: це надзвичайна ситуація чи екологічна катастрофа, чи просто забруднення.

Наразі наша комісія напрацювала лише два заходи: звернутися до керівництва обласної адміністрації та обласної ради з проханням терміново виділити кошти з екологічного фонду обласного бюджету на розчищення русла річки Малехівки. Підготовлено й лист голові Львівської міської ради А. Садовому з вимогою завершити будівництво водопровідних та каналізаційних мереж в с. Малехові, а на період ліквідації наслідків забруднення безоплатно постачати воду населенню с. Малехова.

На думку голови комісії Любові Дунець, сьогодні йдеться про рукотворну техногенну катастрофу.

Наразі ж причину витоку встановлює поліція, а рівень забруднення – санстанція.

Яніна Тарасів.