Головна Проблема Грибовицьке сміттєзвалище “оплачене” дитячими недугами

Грибовицьке сміттєзвалище “оплачене” дитячими недугами

271
0

Такий висновок можна зробити  з офіційної відповіді медиків на депутатський запит про стан здоров’я мешканців прилеглих до сміттєзвалища сіл. Відповідь на 60 аркушах, підтверджена порівняльними таблицями за 2013 – 2015 роки, надійшла від Жовківської центральної районної лікарні.

Потреба звернутись за інформацією до лікарів виникла через вилив води з гудронами у січні цього року.

Незважаючи на небезпеку, не припиняються спроби знайти компроміс між місцевою владою та мешканцями навколишніх сіл. За лояльність до наслідків екологічного стану поблизу Грибовицького сміттєзвалища населення отримує чимало преференцій. Але про це згодом. А зараз про ціну, що платять ці люди за певні пріоритети перед іншими селами району.

У  своєму депутатському зверненні я просив промоніторити стан здоров’я мешканців сіл, прилеглих до сміттєзвалища, у порівнянні з іншими населеними пунктами Жовківського району. У зону ризику потрапили села: Великі Грибовичі (1669 чол. населення), Малі Грибовичі (373 особи), Збиранка (240 осіб), Малехів (2545 осіб) та Малі Підліски (989 осіб).

«Якщо проаналізувати рівень поширеності захворювань по класах хвороб за 2013-2015 роки в населених пунктах, що прилягають до Грибовицького сміттєзвалища, то спостерігається наступна тенденція: показник  поширеності захворювань є вищим від середньорайонного у: хворобах нервової системи та ока; гіпертонічних, цереброваскулярних хворобах; хворобах органів дихання та травлення (гастрити, виразкова хвороба); хворобах шкіри, кістково-м’язової та сечостатевої систем; інфекційних хворобах», — йдеться у відповіді медиків. Лікарі підкреслюють, що особливо характерно це для сіл Малехова та В.Грибовичів.

За рівнем підліткової захворюваності до «лідерів» – Малехова та Великих Грибовичів – долучається ще й село Збиранка. Підлітки у цих селах мають вищий показник захворюваності на хвороби нервової системи, ока, системи кровообігу, органів дихання, кістково-м’язової системи, інфекційні хвороби.

Показники дітей виглядають трагічніше, ніж у ровесників, які живуть поза зоною ризику. І навіть гірше за показники підлітків, які живуть поряд. Окрім хвороб, характерних для підлітків, тут вищий рівень новоутворів, хвороб крові, вроджені вади. Для мешканців зони Грибовичів характерні хвороби органів дихання, у дітей все частіше проявляється  бронхіальна астма.

Лікарі підкреслюють, що картина захворюваності є ще недостатньо об’єктивною. Через наближення цих сіл до міста Львова, частина мешканців звертається не у районні лікарні, а у лікарні міста, тож не є облікованою.

Чи є механізми впливу і зрушень із рекультивацією уже відверто небезпечного Грибовицького сміттєзвалища і побудови сміттєпереробного заводу, щоб така ситуація більше ніколи не могла повторитись, стверджувати важко.

Усім набридла заговорена проблема, навіть самі мешканці втратили віру в те, що щось можна змінити. Користуються компенсаціями. Якими будуть результати моніторингу стану здоров’я цих людей після виливу води з гудронами цьогоріч, прогнозувати не береться ніхто.

Ігор Муравський,  депутат Жовківської районної ради від ПП «Укроп»,  голова постійної комісії з питань сільського господарства, екології та раціонального використання природних ресурсів.